Bezpłatna spirometria w ramach Kampanii Płuca Polski. Sprawdź jak u Ciebie z oddychaniem

Bezpłatna spirometria w ramach Kampanii Płuca Polski. Sprawdź jak u Ciebie z oddychaniem

W najbliższą sobotę 22 lutego w Magnolii we Wrocławiu bezpłatna spirometria dla każdego. Zanieczyszczone powietrze, którym oddychamy, przebyte choroby płuc, mogły zmienić Twoją pojemność płuc. Warto sprawdzić.

Wszyscy wiemy, jakie jest powietrze, którym oddychamy. Jest mocno zanieczyszczone. Zawiera cząsteczki gumy ze startych opon samochodowych, kurz z asfaltowych nawierzchni, trochę różnych spalin tych samochodowych i tych od sąsiada, co pali śmieciami. Teraz pewno także trochę dymów ze spalonych lasów w Australii i cząsteczek smoły z papierosów. Powietrze nie zna granic i jest dobrem wspólnym. Dobrze jest o tym pamiętać.

Czytaj także – rubryka Zdrowie

Spirometria to badanie pojemności płuc. Polega na wdmuchaniu do urządzenia jak najwięcej powietrza z płuc. Spirometr liczy objętość wydychanego powietrza, szybkość wydychania i na tej podstawie lekarz może ocenić, jaka jest sprawność naszych płuc. To ważne, bo przecież bez oddychania przez kilka minut i wiadomo, co się dzieje. Zadyszka po kilku szybszych krokach także wskazuje, że z płucami coś nie tak. A może to nie płuca są odpowiedzialne za zadyszkę tylko waga?

Spirometria jest badaniem nieinwazyjnym. Nikt niczego nie pobiera, nie kłuje, wystarczy wziąć kilka głębszych oddechów i całą zawartość płuc wydmuchać do spirometru. Mamy na nosie klips, żeby powietrze nie uciekało. Każda osoba dostaje swój ustnik, to podstawa. Tym bardziej że mamy sezon grypowy.

Kampania Płuca Polski

bezpłatna spirometra

czyste powietrze w bańce, fot©J.Dudzik

Kampania Płuca Polski ma na celu zwrócenie uwagi ludzi i zwiększenie wiedzy na temat chorób płuc. W myśl zasady „poinformowani decydują trafniej”, po badaniu będziesz wiedział, czy wolisz oddychać pełną piersią, czy narażać się ryzyko posługiwania się koncentratorem tlenu. Czy w dalszym ciągu papieroski, czy może już czas przestać i zacząć oszczędzać na leczenie? Jeśli jesteś zagrożony chorobą płuc to lepiej wiedzieć o tym wcześniej, gdyż terapia we wczesnym stadium choroby zwykle przynosi lepsze rezultaty.
Na stronie  tutaj znajdziecie więcej informacji o prowadzonej akcji. I terminy badań w różnych miastach w Polsce.

Bezpłatna spirometria już 22 lutego to jest najbliższa sobota do Magnolia Park przy ulicy Legnickiej we Wrocławiu w godzinach od 11:00 do 17:00.

bezpłatna spirometra tekst, zdjęcia: Jerzy Dudzik

Powikłania po grypie – czy jest się czego obawiać?

Latest posts by Jerzy Dudzik (see all)
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds