Powikłania po grypie – czy jest się czego obawiać?

Powikłania po grypie – czy jest się czego obawiać?

Żadna inna choroba wirusowa nie występuje równie często, jak grypa. Nie warto jej lekceważyć, gdyż powikłania po grypie są niebezpieczne dla zdrowia i życia. Co ważne, są nawet groźniejsze niż sama choroba.

Grypa pojawia się zwykle w okresie jesienno-zimowym i tylko w naszym kraju choruje na nią około trzech milionów osób rocznie. Niestety na bardzo wysokim poziomie utrzymuje się także liczba zgonów z jej powodu. Grypa może dopaść każdego. Przenosi się drogą kropelkową, więc można nią zarazić się przebywając wśród innych ludzi. Warto nadmienić, że powikłania po grypie są mogą być groźniejsze niż sama choroba i zagrażać życiu.

Grypa czy przeziębienie?

Objawy grypy są podobne do symptomów przeziębienia, dlatego często trudno te dwie dolegliwości od siebie odróżnić. Jednak właściwe rozpoznanie jest bardzo ważne, ponieważ niewyleczona grypa może prowadzić do bardzo poważnych powikłań. Warto więc pamiętać, że do charakterystycznych objawów grypy należą: ogólne rozbicie, wysoka gorączka, ból głowy, mięśni i stawów.

Zasadnicza różnica między grypą a przeziębieniem jest taka, że ta pierwsza ma bardzo gwałtowny i ostry przebieg. Dlatego, jeśli objawy choroby nie ustąpią w ciągu 10-12 dni, koniecznie należy udać się do lekarza. Przedłużające się kiepskie samopoczucie może oznaczać, że grypa przekształciła się w coś znacznie poważniejszego. W takiej sytuacji pozostanie w domu oraz stosowanie leków, które akurat znajdują się w naszej apteczce, nie wystarczy do całkowitego wyleczenia. Warto pamiętać, że pojawienie się duszności, kołatania serca i bólu w klatce piersiowej, może oznaczać wystąpienie powikłań, które trzeba zwalczyć jak najszybciej.

Powikłania po grypie – kto jest w grupie ryzyka?

Najbardziej narażeni na wystąpienie pogrypowych komplikacji są ludzie starsi i dzieci, a także osoby przewlekle chore, leczące się onkologicznie i cukrzycy.
– Powikłania po grypie występują u około 6% chorych. Mogą być spowodowane albo przez sam wirus, albo rozwijające się jednocześnie zakażenie bakteryjne. Najgroźniejsze jest jednoczesne zakażenie kilkoma rodzajami drobnoustrojów, ponieważ może prowadzić do wstrząsu toksycznego, a w najgorszym wypadku nawet do śmierci – mówi lek. med. Jacek Filarski z Centrum Medycznego Affidea.

Grypa może doprowadzić do pogorszenia stanu osób chorych na astmę, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc oraz cukrzycę. Jednak to nie wszystko – w wyniku nie do końca wyleczonej choroby mogą pojawić się także inne dolegliwości.

Reklama Reklama wynajmijseniora.pl

Jakie powikłania mogą wystąpić po grypie?

Zapalenie zatok

Bóle w okolicy czoła, zatkany nos i wzrost temperatury to tylko niektóre z objawów. Zapalenie zatok jest bardzo podstępne i często dochodzi tutaj do jednoczesnego zakażenia wirusowego i bakteryjnego, przez co walka z tym powikłaniem może trwać miesiące. W przypadku rozwinięcia się zapalenia zatok najlepiej pozostać w domu i brać zalecone przez lekarza leki. Samooczyszczaniu dróg oddechowych sprzyja wilgotne powietrze, pomóc może też codzienne nagrzewanie czoła ciepłym okładem.

Zapalenie ucha

Przejawia się bólem i wysoką gorączką, może pogorszyć się także słuch. W najgorszych wypadkach dochodzi do przedziurawienia błony bębenkowej oraz spowodowanego tym wycieku ropy. Zapalenia ucha nie należy lekceważyć, ponieważ może prowadzić do trwałego osłabienia słuchu. Na ból na pewno pomogą ciepłe, suche okłady. Nie należy jednak czekać aż dolegliwości ustąpią samodzielnie – wizyta u lekarza jest konieczna.

Zapalenie mięśnia sercowego

Objawami tego powikłania są: ogólne osłabienie, przewlekły i nasilający się ból w okolicy mostka, przyspieszenie oddechu i akcji serca.
– Zapalenie mięśnia sercowego to proces zapalny tkanki mięśniowej, jednak może zaatakować także wsierdzie lub osierdzie. Pojawia się obrzęk, który w ostrym przebiegu może prowadzić do niewydolności serca. Potwierdzić lub wykluczyć zapalenie mięśnia sercowego można między innymi dzięki badaniom obrazowym, na przykład poprzez wykonanie rezonansu magnetycznego serca. Pozwala on ustalić też, czy dolegliwości mają łagodną postać, przy której zwykle dochodzi do samowyleczenia czy też konieczne jest leczenie ambulatoryjne – tłumaczy lek. med. Jacek Filarski.

Zapalenie płuc – najczęstsze powikłanie po grypie

Jest to najczęstsze powikłanie występujące w wyniku niedoleczenia grypy. Główne objawy zapalenia płuc to: nawrót wysokiej gorączki, duszności, kaszel oraz ogólne osłabienie. Czasem konieczna może okazać się tomografia komputerowa klatki piersiowej, która pomoże lekarzowi stwierdzić, czy w przypadku tego konkretnego pacjenta leczenie w warunkach domowych będzie wystarczające, czy może niezbędna będzie hospitalizacja.
– Krótki czas badania w tomografii komputerowej pozwala na jednym wdechu uzyskać dokładny obraz tkanki płuc o bardzo wysokiej rozdzielczości. Umożliwia on precyzyjną ocenę morfologiczną płuc, śródpiersia i pozostałych struktur w zakresie badania. Dzięki temu możemy dokładnie sprawdzić ich stan, zobrazować nawet drobne ogniska zapalne i dobrać odpowiednie metody leczenia – mówi lek. med. Jacek Filarski z Affidea.

W przypadku, gdy zapalenie płuc nie jest tak groźne, aby pacjent musiał przebywać w szpitalu, lekarz prawdopodobnie przepisze antybiotyk i zaleci przyjmowanie leków przeciwgorączkowych i wykrztuśnych. Chory powinien też pozostać w domu przez kilka dni, żeby jego stan się nie pogorszył.

Powikłania po grypie – lepiej im zapobiegać

Grypa może przysporzyć nam wielu problemów, jednak nie tylko da się ją wyleczyć, ale można także starać się jej unikać. Dobrze przestrzegać kilku prostych zasad, takich jak częste mycie rąk, unikanie zatłoczonych miejsc czy pamiętanie o szaliku i czapce w chłodniejsze dni. Przed zachorowaniem pomoże nam uchronić się także prowadzenie zdrowego stylu życia, w tym np. częste spacery na świeżym powietrzu.

Przeczytaj również: 
Szczepienia przeciwko grypie, bo lepiej zapobiegać

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds