Bezpłatne leczenie dentystyczne w Czechach

W Czechach powstała klinika, która nieodpłatnie leczy zęby osobom niepełnosprawnym z Polski. Ich wizyty refunduje Narodowy Fundusz Zdrowia. To pierwszy tego typu ośrodek za południową granicą. W planach jest ich więcej, jak zapowiadają czescy dentyści. Bo w Polsce wciąż brakuje gabinetów chcących leczyć niepełnosprawnych.

foto leczenie NFZ w Czechach

U południowych sąsiadów operujemy już oczy, kolana, poddajemy się zabiegom usuwania żylaków i powiększania piersi. Także osoby niepełnosprawne stają się coraz częstszymi pacjentami tamtejszych gabinetów stomatologicznych.

Powód? Niedawno w Ostrawie zaczęła działalności pierwsza klinika stworzona wyłącznie do leczenia zębów osób niepełnosprawnych z Polski. Ośrodek jak dotąd przyjął już ponad 500 pacjentów z kraju. Za ich leczenie zapłacił Narodowy Fundusz Zdrowia. Umożliwiła to obowiązująca od 2013 roku Dyrektywa Transgraniczna, która zezwala obywatelom Polski na refundowane leczenie w dowolnym kraju UE.
Zainteresowanie takim leczeniem jest spore. Gabinet w Ostrawie tygodniowo przyjmuje od 20 do 30 niepełnosprawnych pacjentów. Aż w 90% przypadków są to grupy – podopieczni np. domów opieki społecznej, fundacji i stowarzyszeń, a także pracownicy Zakładów Pracy Chronionej. Te liczą sobie nawet 60 osób. Nie brakuje także indywidualnych wizyt.

Narkoza dla każdego i bez kolejek
Jak podkreślają dentyści, dla osób niepełnosprawnych wizyta w Czechach to często jedyna szansa na wyleczenie zębów. W Polsce gabinetów leczących w narkozie jest wciąż jak na lekarstwo. Średnio na województwo przypada pięć placówek i to głównie w dużych miastach. Na wsi i w małych miastach sytuacja wygląda jeszcze gorzej. Tymczasem w kraju jest ponad 4,7 miliona niepełnosprawnych. Skutek? Na wizytę czeka się nawet 60 dni.
– W Czechach nie ma kolejek. Przyjmowanym się jest praktycznie od razu i to w gabinecie, który jest w pełni przystosowany do wizyty osób z każdą niepełnosprawnością. Oznacza to, że można tu wykonać zarówno zabieg np. u osoby niesprawnej ruchowo, ale także u osób z chorobami neurodegeneracyjnymi czy niepełnosprawnością intelektualną. Pod tym względem nie ma ograniczeń – wylicza dr Piotr Borowski, stomatolog i właściciel kliniki Dentator w Ostrawie, która leczy niepełnosprawnych.
Ograniczenia są jedynie wiekowe. Póki co z leczenia w klinice w Ostrawie mogą skorzystać wyłącznie osoby, które ukończyły 18 lat i mają przyznany stopień niepełnosprawności w stopniu znacznym lub umiarkowanym. To właśnie one – zdaniem dentystów – są najbardziej poszkodowane przez system.

Oszczędność pieniędzy i czasu
Ale narkoza i brak kolejek to nie jedyne, czym przyciągają Czesi. Żeby ułatwić Polakom dostęp do leczenia gabinet z Ostrawy w sierpniu ruszył z programem prozdrowotnym „Kierunek: Uśmiech”. Dzięki niemu pacjenci zostali odciążeni m.in. od załatwiania formalności związanych z leczeniem i ubiegania się o zwrot z NFZ.
– Pomaga nam w tym Polski Instytut Zdrowia. To on gromadzi z pacjentem niezbędną dokumentację i wstępnie finansuje leczenie, a następnie ubiega się o zwrot w NFZ. Dzięki temu pacjenci nie muszą martwić się dokumentami, nie muszą także czekać około 60 dni na zwrot pieniędzy z Narodowego Funduszu Zdrowia. W praktyce oznacza to, że pacjent nie musi wykładać ze swojej kieszeni ani złotówki na leczenie – mówi dentysta.

Jedna wizyta, jeden dzień
Inaczej wyglądają także same wizyty w Czechach. Zabiegi wykonywane są podczas jednej wizyty i w ciągu jednego dnia. Tak więc samo leczenie jest mniej stresujące i mniej obciążające dla pacjenta, a także jego organizmu.
Czesi pozwalają także na wizyty całych grup osób z niesprawnościami. Na leczenie mogą kierować m.in. MOPS-y, DPS-y i Zakłady Pracy Chronionej, a także stowarzyszenia, fundacje i świetlice terapeutyczne. – Takie grupy mogą liczyć 3 pacjentów, a nawet 70 osób. Tutaj nie mamy limitu. Jeśli w jakieś placówce istnieje potrzeba wyleczenia pacjentów, podejmujemy się tego. Mieliśmy już przypadek, kiedy leczyliśmy 60 pacjentów z Domu Pomocy Społecznej ze Zbrosławic – opowiada dr Borowski.

Pacjenci lub instytucje na leczenie mogą zgłaszać się na dwa sposoby – dzwoniąc bezpośrednio do opiekuna pacjentów na numer 514 699 779 lub umawiając wizytę przez stronę informacyjną czeskiej kliniki – kierunekusmiech.pl

Więcej informacji o leczeniu i zasadach można znaleźć na: www.kierunekusmiech.pl

fot. Fotolia

Redakcja
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds