Biblioteka Innowacja i Żółty Parasol

W przejściu podziemnym na ulicy Świdnickiej, tuż obok Barbary działa już biblioteka Centrum Innowacji PRZEJŚCIE. Specjalizuje się w promowaniu nowych technologii. Można wypożyczyć tutaj, tak jak w wielu innych filiach, książki z zakresu programowania, można sprawdzić, jak działają nowoczesne urządzenia typu drukarka 3D.

Miejska Biblioteka Publiczna
Oddziałów bibliotecznych we Wrocławiu jest 38 i wszędzie znajdziecie komputery. W niektórych bibliotekach organizowane są zajęcia z obsługi komputera. Wszak to w bibliotekach zawarta jest cała wiedza świata. A jak uda się nauczyć obsługi katalogu, jak uda się wejść do zdigitalizowanych zasobów bibliotecznych, to nie trzeba będzie wychodzić z domu, by poczytać, posłuchać muzyki, przejrzeć prasę.

Wystawa
Od 2 do 22 lutego w Centrum Innowacji w Przejściu Świdnickim prezentowana jest wystawa składająca się z 25 obrazów – kadrów z filmu „Twój Vincent”. Obrazy pochodzą z kolekcji Miasta Wrocław. Warto zobaczyć.

Erazmus +
To międzynarodowy program integrujący młodzież i seniorów w poznawaniu nowych technologii. W ramach programu zostały wypracowane metody przygotowania instruktorów, którzy będą szkolili seniorów w zakresie nowych technologii. Szkolenia są także okazją do integracji środowiska emerytów, a na dodatek zapobiegają wykluczeniu i wtórnemu analfabetyzmowi. Program realizowany przez Stowarzyszenie Żółty Parasol spotkał się znad wyraz życzliwym przyjęciem. Uczestniczyli w nim Seniorzy i młodzież z Włoch, Czech, Francji i Polski, którzy na zakończenie programu spotkali się we Wrocławiu.

Kursy komputerowe
Jest wiele sposobów, by przeniknąć do świata komputerów, smartfonów, tabletów, czy wirtualnej rzeczywistości. Zajęcia w Żółtym Parasolu tym się różnią, że są prowadzone przez dwuosobowe zespoły. Młody entuzjasta pełen wiedzy i błyskawiczny w poznawaniu nowych programów i senior. W efekcie poprzez zróżnicowanie wieku seniorzy kursanci uzyskują lepsze rezultaty w przyswajaniu umiejętności w zakresie obsługi programów. Młodzi są lepiej zorientowani w nowszych rozwiązaniach, a starsi mają wiedzę i umiejętności, jak rozmawiać z seniorami o nowych technologiach. Dalej już, kiedy opanujemy podstawy i przełamiemy bariery, jawi się nam nowy świat pełen wiedzy, barwnych miraży, sztuki. Na co tylko masz ochotę.

Komunikacja
Umiejętność komunikowania określa nas w społeczeństwie. Zdarzył się wam zapytać młodych ludzi o drogę, a oni na to wyjmują smartfona i pokazują na mapie jak dojść na miejsce. Też tak byście chcieli? To nic trudnego. Jak dojechać na drugi koniec miasta komunikacja miejską, gdzie się przesiadać ? To proste.

Wykluczenie cywilizacyjne
Obecne siedemdziesięciolatki i młodsi już nie pamiętają, ale zaraz po wojnie w Polsce 30% ludności nie potrafiło pisać i czytać. Ten brak nazywano wtedy analfabetyzmem. Ludzie podpisywali się, kreśląc znak krzyża na dokumentach. Siedemdziesiąt lat zmieniło świat nie do poznania. Dzisiaj każdy nosi w kieszeni telefon, przeczytanie prostego tekstu nikomu nie sprawia już trudności, z instrukcją do telewizora może być już trudniej. A ilu obecnych sześćdziesięciolatków potrafi sprawnie korzystać z komputera, smartfona, tabletu? Może czas się zapisać na takie zajęcia. Jeśli czytasz ten tekst, to znaczy, że obsługa nowych technologii nie jest Ci obca. Zapraszamy do pisania w komentarzach, jak posługujecie się nowymi technologiami i do czego Wam służą.

tekst, zdjęcia: Jerzy Dudzik

Latest posts by Jerzy Dudzik (see all)
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds