CAS Uskrzydlona Wieczysta. Bo kluczem jest atmosfera!

CAS Uskrzydlona Wieczysta to dość młode Centrum Aktywności Seniorów, bo działające zaledwie od stycznia. Tym bardziej niesamowite jest, ile w tak krótkim czasie udało się zrobić koordynatorce i wolontariuszom. – Kluczem jest atmosfera, która przyciąga. Jeżeli ludzie, którzy do nas przychodzą, czują się akceptowani, potrzebni, to z nami zostają, a CAS staje się ich miejscem. Jest z nami kilka osób, które czuły się bardzo samotne, tu znalazły nowych przyjaciół – mówi Grażyna Konieczna, koordynator CAS.

Gospodarz – Janusz Malicki, serce klubu, skupił wokół siebie zarówno amatorów, jak i doświadczonych brydżystów sportowych, a zaczęło się od jednego stołu. Małżeństwo wolontariuszy Małgosia i Zygmunt prowadzą nordic walking. Mają zajęcia plastyczne i język angielski. Zwykle raz w miesiącu organizują spotkanie integracyjne np. grill. Zbierają po 5 zł, a resztę przynoszą CASowicze – wolontariusze. Zawsze jest wspaniała atmosfera. Jesienią planują II Festiwal Przetworów, oczywiście własnych. Wejściówką jest słoiczek.
– Moja przygoda z seniorami zaczęła się na Targach Seniora w Krakowie, niby przez przypadek, ale ja w przypadki nie wierzę. Tam spotkałam Janinę Woźniak, która gorąco i entuzjastycznie opowiada o CAS. Obie chciałyśmy dać seniorom takie miejsce, w którym będą czuli się zauważeni i oczekiwani, a nie zapomniani. – wspomina koordynatorka.
CAS Uskrzydlona Wieczysta zaczynał w małym, około 20-metrowym lokalu. Po pół roku udało się przenieść do trzykrotnie większego. Oba wyremontowano własnymi siłami wspólnie z seniorami. Pracowaliśmy sami po kilkanaście godzin dziennie – wspomina Grażyna. Wiele osób przyniosło z domu krzesła, półki, bibeloty – co kto mógł ofiarować.
Zespół
Zaczynali od dwóch osób, dziś jest ich kilkanaście. Przynajmniej raz w miesiącu koncertują – od domów opieki po profesjonalne sceny teatralne. Występowali w Teatrze Łaźnia Nowa z okazji Senioraliów. We wrześniu jadą na 3-dniowy przegląd artystyczny do Muszyny. W samym Krakowie w najbliższym czasie będzie można zobaczyć ich występ podczas Targów Seniora.
– Ostatnio ponad dwie godziny wspólnie śpiewaliśmy z podopiecznymi w jednym z krakowskich domów opieki. To jest najpiękniejsze dla artystów, gdy mogą nieść radość. Jesteśmy i śpiewamy razem, bez bariery – my wykonawcy, wy publiczność – opowiada koordynatorka CASu i zespołu, muzyk i psycholog Grażyna Konieczna. Jednym z członków zespołu jest Pani Freda – emerytowana aktorka i dyrektor teatru Groteska w Krakowie. Przychodzi na próby, jest konsultantem artystycznym, wspaniale deklamuje wiersze. Pan Stanisław, zwykle z akordeonem, to emerytowany muzyk filharmonii, zaś Aleksander ma za sobą 40-letnie doświadczenie estradowe jako gitarzysta. Lato czy zima – zawsze zarzuca gitarę na plecy i przyjeżdża na rowerze. Obaj panowie są multiinstrumentalistami. Głównym wokalistą zespołu Uskrzydleni jest gospodarz CAS – pan Janusz.

Kontakt, CAS Uskrzydlona Wieczysta, ul. Młyńska Boczna 7, Kraków, tel.  660 065 729

fot. Archiwum CAS Uskrzydlona Wieczysta

Zespół CAS Uskrzydlona Wieczysta

Zespół CAS Uskrzydlona Wieczysta

CAS Uskrzydleni Wieczysta...próba

CAS Uskrzydleni Wieczysta…próba

 

CAS Uskrzydleni Wieczysta...Koncert dla Podopiecznych Domu Opieki

CAS Uskrzydleni Wieczysta…Koncert dla Podopiecznych Domu Opieki

 

CAS Uskrzydleni Wieczysta...P.Freda- aktorka- konsultant artystyczny

CAS Uskrzydleni Wieczysta…P.Fred – aktorka, konsultant artystyczny.

CAS Uskrzydleni Wieczysta...bo się lubimy...

CAS Uskrzydleni Wieczysta…bo się lubimy…

CAS Uskrzydleni Wieczysta...brydż

CAS Uskrzydleni Wieczysta…brydż

Redakcja
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds