Czy adaptogeny są bezpieczne?

Czy adaptogeny są bezpieczne?

Adaptogeny to rośliny, które coraz częściej wykorzystuje się przy produkcji suplementów diety. W ostatnich latach obserwuje się duże zapotrzebowanie na zioła o właściwościach uspokajających. Przewlekłe napięcie nerwowe, którego doświadczają ludzie na całym świecie, negatywnie wpływa na ich nastrój, funkcje poznawcze i ogólny stan zdrowia. U wielu osób pojawiają się dokuczliwe objawy psychosomatyczne takie jak napięciowy ból głowy, dolegliwości gastryczne, kołatanie serca i uderzenia gorąca. Jednocześnie chroniczny stres sprzyja nasileniu symptomów, które towarzyszą chorobom autoimmunologicznym. Można zniwelować jego zgubny wpływ na organizm, sięgając po adaptogeny. Czy ich stosowanie jest bezpieczne?

Materiał reklamowy Mother’s Protect

Jak radzić sobie z nieprzyjemnym pobudzeniem wywołanym przez stres?

Osoby, które zmagają się z nieprzyjemnym pobudzeniem wywołanym przez hormony stresu, poszukują sposobów na odzyskanie stanu równowagi emocjonalnej. Niektórzy próbują rozładować napięcie nerwowe, regularnie uprawiając sport. Inni wyciszenie odnajdują w jodze i medytacji. Coraz większą popularnością cieszy się psychoterapia, która pomaga zmienić nastawienie do codziennych trudności. Pokazuje człowiekowi, jak zaakceptować rzeczy, na które nie ma wpływu i podjąć działania w obszarach, które pozostają pod jego kontrolą. Bardzo dobre rezultaty w zwiększaniu odporności na stres przynosi terapia poznawczo-behawioralna. Pozwala ona dostrzec nieadaptacyjne schematy myślowe i zastąpić je bardziej adekwatnymi wzorcami. Niektórzy ludzie nadmiernie koncentrują się na snuciu czarnych scenariuszy, które często nie mają racjonalnego uzasadnienia. Z pomocą terapeuty rozpoznają negatywne schematy myślowe i uczą się spoglądać na pewne kwestie w sposób bardziej realistyczny.

Czy adaptogeny są bezpieczne dla organizmu człowieka?

Psychoterapia, aktywność fizyczna, zbilansowana dieta, czas na relaks i pielęgnowanie bliskich relacji to sprawdzone rozwiązania, które pomagają lepiej radzić sobie w sytuacjach stresowych. Czasem napięcie nerwowe staje się na tyle dokuczliwe, że dobrym rozwiązaniem może okazać się wdrożenie adapatogenów. Pod tym terminem kryją się wybrane gatunki roślin, które jednocześnie muszą spełniać 3 warunki. Po pierwsze, adaptogeny wspierają człowieka, który każdego dnia zmaga się z wieloma przeciwnościami losu, zwiększając jego zdolności przystosowawcze w sytuacjach wywołujących stres. Po drugie, omawiane zioła przywracają stan wewnętrznej równowagi, który umożliwia prawidłowe funkcjonowanie. Trzecim i niezwykle ważnym kryterium klasyfikacyjnym jest nietoksyczność. Botanicy nie zaliczają do adaptogenów roślin, które wpływają negatywnie na zdrowie fizyczne i psychiczne człowieka. Zioła, które należą do tej grupy, uchodzą za bezpieczne dla organizmu.

Alergia na adaptogeny – czy jest możliwa?

Choć adaptogeny są nietoksyczne, to warto pamiętać, że mogą wywoływać reakcje alergiczne u osób uczulonych na daną roślinę. Np. ashwagandha, która rośnie w Indiach, Bangladeszu, Pakistanie i Nepalu, czyli dość odległych zakątkach świata, pozostaje blisko spokrewniona z papryką i pomidorem. Osoby, u których kontakt ze wspomnianymi warzywami prowadzi do wystąpienia objawów uczulenia, powinny ostrożnie podchodzić do suplementacji witanii ospałej. Niektóre białka ashwagandhy wykazują duże podobieństwo strukturalne do protein obecnych w pomidorze i papryce.

Więcej nie znaczy lepiej. Dlaczego należy przestrzegać ilości zalecanej przez producenta?

Producenci informują, w jaki sposób należy przyjmować ich suplementy diety. Szczegóły zazwyczaj znajdują się na opakowaniu lub ulotce, która została do niego dołączona. Niektóre osoby, które doświadczają silnego stresu, uważają, że szybciej rozładują napięcie nerwowe, jeśli podwoją ilość rekomendowaną przez producenta. To poważny błąd, który może nieść ze sobą działania niepożądane. Nigdy nie wolno zażywać suplementów diety w ilościach większych niż zalecane. Adaptogeny pozostają bezpieczne, gdy użytkownik stosuje się do wskazówek producenta.

Kto może stosować suplementy od Mother`s Protect? Czy istnieją jakieś przeciwwskazania?

Mother`s Protect to polska firma zielarska, która wykorzystuje najlepsze surowce i sprawdzone technologie. Rodzima marka specjalizuje się w suplementach diety z adaptogenami, które oferuje w postaci roztworów wodno-alkoholowych. Etanol pełni w nich zarówno rolę rozpuszczalnika, jak i naturalnego konserwantu, który zapewnia bezpieczeństwo mikrobiologiczne. Adaptogenów od Mother`s Protect nie wolno stosować w ciąży, podczas karmienia piersią oraz u osób małoletnich.

Kiedy suplementację adaptogenów należy skonsultować z lekarzem?

Adaptogeny, podobnie jak inne zioła i suplementy diety, mogą wchodzić w interakcje z lekami. Osoby, które przyjmują jakiekolwiek medykamenty, powinny skonsultować ich stosowanie z lekarzem. Czasem kuracja nie wyklucza suplementacji, ale warto upewnić się, zasięgając porady specjalisty. Niektóre zioła stosowane łącznie dają objawy niepożądane, dlatego ludziom korzystającym z fitoterapii odradza się wdrażanie adaptogenów na własną rękę. Lekarze i farmaceuci zazwyczaj dysponują specjalistyczną wiedzą z zakresu interakcji chemicznych, dlatego są w stanie rozwiać wątpliwości i udzielić cennych wskazówek.

Rośliny zaliczane do adaptogenów optymalizują poziom kortyzolu w organizmie, przez co pozwalają odzyskać stan równowagi emocjonalnej. Stanowią godne uwagi rozwiązanie przy wzmożonym napięciu nerwowym. Choć adaptogeny nie wykazują właściwości toksycznych i uchodzą za bezpieczne, to nie mogą być stosowane przez każdego. Osoby przyjmujące leki, zioła lub inne suplementy diety, powinny skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, aby uniknąć działań niepożądanych.

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds

Zamów prenumeratę!


This will close in 0 seconds