Ile białka dziennie? Plan żywieniowy dla seniora – DIETY od NFZ [felieton]
Drożyzna w sklepach. Kilogram białka kosztuje coraz więcej, a i warzywa mocno drożeją.
Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl
Spis Treści
Dieta według dietetyka
Inaczej powinny być żywione dzieci, dorośli w pełni aktywni mogą prawie wszystko, ale seniorzy zasługują na swój rodzaj diety. Z biegiem lat i naturalnym zużywaniem naszych organów musi zmieniać się skład dostarczanych w pożywieniu odżywczych składników. Nie chce być inaczej, nasze ciało składa się z tego, co zjadamy.
Piramida żywienia dla seniora
Instytut Żywności i Żywienia opracowuje co jakiś czas zasady odżywiania dla różnych grup wiekowych. Zmieniają się warunki życia, pracujemy lżej fizycznie, i więcej czasu spędzamy w pozycji siedzącej. Zmieniają się także sposoby uprawiania i konserwacji żywności. I oczywiście postępy w medycynie zmieniły długość życia. Piramidę żywienia wraz z pełnym opisem znajdziecie na stronach wspomnianego wyżej Instytutu Żywności i Żywienia.
Talerz zdrowia także dla seniora
Państwowy Zakład Higieny opracował Talerz Zdrowia. Niby to samo co piramida, ale w troszkę innym ujęciu. Może ta wersja jest bardziej przekonująca. Jednak w oby wersjach u podstawy jest ruch i aktywność fizyczna. Nic tak nie skraca życia, jak siedzący i leżący tryb życia. Brak aktywności fizycznej prowadzi do wielu schorzeń degeneracyjnych i psychicznych. Dietetycy zalecają codziennie od 30 do 45 minut spacerów, gimnastyki, chodzenia po schodach, jako formę aktywności niezbędną dla zdrowia.
Schabowy z kapustą
Połowę objętości w dziennej diecie powinny stanowić warzywa. Zatem kartofle i surówka z kapusty zdecydowanie wypełniają tę zasadę. Gorzej z chrupiącym sznyclem ze schabu smażonym w dużej ilości wieprzowego smalcu. Smak wyborny, a jak wszyscy wiedzą, wyborne potrawy zjadamy od święta. Codzienna dieta nie powinna składać się z takich ilości mięsa, chyba że są to owady.
Warzywa i jarzyny podstawa diety
Dwa różne słowa a znaczenie niby to samo. Niektórzy uważają, że warzywa to ugotowane rośliny, a jarzyny to wiosenne surowe przysmaki. Coś w tym jest, ale i tak najważniejsze, by podstawą żywienia były rośliny te ugotowane i te surowe z dodatkiem roślinnych tłuszczów, z aromatycznymi ziołowymi przyprawami i małą ilością soli.
Kolorowe dania
Im więcej kolorowych warzyw na talerzu tym lepiej. Kolory warzyw są związane z różnymi przyswajalnymi pierwiastkami niezbędnymi do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Miedź, cynk, żelazo, selen, jod, wapń i mnóstwo innych są niezbędne do budowy naszego ciała.
Woda [2 l]
W diecie osób starszych dietetycy zwracają uwagę na prawidłową ilość wody. Jednoznacznie dwa litry wody to podstawa diety seniorów. Lepsza jest woda z kranu niż słodzone napoje i solone soki. Zjadamy w Polsce za dużo soli i całkiem niepotrzebnie słodzimy cukrem. A jak już ktoś musi słodzić to lepiej używać miodu. Trzeba pamiętać, że sól i cukier weszły do diety jako środek konserwujący. Mocno solone mięso i ryby można było dłużej przechowywać. Dziennie powinniśmy zjadać nie więcej jak łyżeczkę soli we wszystkich potrawach. Także tych kupowanych w sklepie jak choćby pieczywo.
Produkty zbożowe, ale pełnoziarniste
Mąki pełnoziarniste są lepsze i zdrowsze. Zatem pieczywo z pełnego przemiału zamiast białych bułek. Do tego płatki owsiane i kasze. Różne kasze od kukurydzianej przez orkiszową do pęczaku. Gotowanie kaszy to spora umiejętność i wymaga dużej wprawy. Idealne do prażenia kaszy są garnki o podwójnym dnie z płaszczem wodnym i kilka godzin doglądania. Oczywiście dodatek masła lub spyrki ubogaca smak.
Kilogram białka
W trosce o seniorów i ich diety mamy ogromny wzrost cen w sklepach. Cena kilograma białka wzrosła przeraźliwie. Jajka, mięso, drób, ryby, ale też groch, fasola podrożały o 50%, albo i więcej procent. I jak tu ze skromnej emerytury ma wystarczyć na zakup zdrowej i dostosowanej do potrzeb seniora żywności?
Ile białka dziennie
Od 1 g do 2,5 g białka na 1 kg masy ciała. Oznacza to, że osoba, która waży 60 kg, powinna dziennie przyjmować 60-150 g białka. Z tymi wyliczeniami zawsze jest problem. Czy ten schabowy jest obliczony przed smażeniem, po smażeniu, czy może chodzi o suchą masę? Dlatego należy korzystać z tabel. I tu zaskoczenie, Ministerstwo Zdrowia na stronie internetowej przygotowało dietę DASH dla Seniora. Można pobrać bezpłatny plan żywieniowy na 3 dni TUTAJ. Sprawdźcie, warto. Teraz w czasie drożyzny możecie sobie łatwo policzyć, jak spójne są waloryzacje emerytur z planem żywienia opracowanym przez ministerstwo.
Masz zamiar żyć mądrze, to musisz korzystać z tabelek i wyszukiwać w nich składniki diety. Oczywiście skład przetworzonych głęboko składników pożywienia jest trudny do zinterpretowania. A do tego kochamy łykać pigułki. Na pigułki w Polsce wydajemy ponad 40 miliardów złotych rocznie. Czyli na statystycznego Polaka przypada ponad 1100 zł rocznie. Czy pocieszeniem jest, że na paliwo do samochodów wydajemy więcej?
Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior Zapisz się do Newslettera
Zobacz również:
Syrop z mniszka lekarskiego bez gotowania, czyli domowy prozdrowotny syrop na zimno [PRZEPIS]
- Lwice wybrały samochód - 9 sierpnia, 2024
- Tajemnice udanych wakacji - 3 sierpnia, 2024
- Atrakcja turystyczna - 30 lipca, 2024