Czy medyczna marihuana może być stosowana przy chorobie Parkinsona?

Czy medyczna marihuana może być stosowana przy chorobie Parkinsona?

Medyczna marihuana jest dostępna w aptekach na terenie Polski od 2019 roku. Można ją nabyć wyłącznie za okazaniem ważnej recepty od lekarza. Czy terapia z jej pomocą jest użyteczna przy chorobie Parkinsona? Jakie inne dolegliwości może załagodzić medyczna marihuana przepisana przez lekarza? Podpowiadamy.

Materiał reklamowy Centrum Marihuany

Medyczna marihuana w aptekach jest dostępna za okazaniem recepty

Medyczna marihuana w aptekach w Polsce jest dostępna od 2019 roku. Dopiero gdy substancje czynne zawarte w suszu z kwiatów konopi siewnych zostały dokładnie przebadane pod kątem bezpieczeństwa, a także działania, dopuszczono je na rynek medyczny jako legalny produkt leczniczy. W dalszym ciągu nie można jednak kupić sobie medycznej marihuany na sen, ponieważ lek ten jest wydawany wyłącznie z przypisu lekarza i w obliczu określonych dolegliwości zdrowotnych.

Recepta na medyczną marihuanę – jak ją uzyskać?

Medyczną marihuanę w aptece można zakupić po uzyskaniu ważnej recepty od lekarza, która może zostać wystawiona w gabinecie lub na odległość, a tego typu zdalne usługi medyczne oferuje Centrummarihuany.pl. Wygląd dokumentu został ściśle określony przepisami prawa – na recepcie na medyczną marihuanę muszą się znaleźć informacje na temat nazwy substancji czynnej, jej zawartości oraz sposobu dawkowania. Jeśli chodzi o termin ważności recepty, wynosi on standardowo 30 dni od momentu wystawienia dokumentu przez lekarza.

Medyczna marihuana a choroba Parkinsona 

Terapia z wykorzystaniem konopi siewnych może zostać zalecona np. w przypadku osób zmagających się z chorobą Parkinsona. Zgodnie z badaniami medyczna marihuana a choroba parkinsona, mają ze sobą dużo wspólnego, jako że konopie siewne mogą łagodzić objawy tego schorzenia, takie jak np. drżenie mięśni, problemy z równowagą czy też sztywność. Zawarte w konopiach siewnych substancje czynne wykazują właściwości neuroprotekcyjne (ochrona struktur oraz funkcji układu nerwowego) u pacjentów z chorobą Parkinsona. Ich działanie przeciwlękowe, przeciwdepresyjne oraz przeciwpsychotyczne także wywiera korzystny wpływ na chorych.

Medyczna marihuana a choroba Parkinsona — jakie objawy daje schorzenie? 

Choroba Parkinsona należy do schorzeń neurodegeneracyjnych. Powoduje ona postępującą degradację układu nerwowego, i co za tym idzie, stopniową utratę kontroli nad ruchem. Charakterystyczne objawy choroby Parkinsona to np.: drżenie, sztywność mięśni utrudniająca poruszanie się, spowolnienie ruchów, problemy z równowagą i koordynacją ruchową, a także trudności z mówieniem i połykaniem. W przebiegu choroby mogą się rozwinąć również stany depresyjne i lękowe.

Przeżywalność pacjentów z chorobą Parkinsona zależy od czynników takich jak: ogólny stan zdrowia, wiek, stadium choroby w momencie zdiagnozowania oraz czas wdrożenia leczenia. Szacuje się, że większość pacjentów umiera w ciągu pierwszych 10 lat od postawienia diagnozy. Stosowanie medycznej marihuany w leczeniu choroby Parkinsona to stosunkowo nowe zagadnienie naukowe, z którym wiązane są ogromne nadzieje pacjentów. Trwają badania kliniczne dotyczące skuteczności oraz bezpieczeństwa tego typu terapii w perspektywie długofalowej.

Medyczna marihuana w aptekach — na jakie choroby pomoże? Ile kosztuje? 

Poza chorobą Parkinsona medyczna marihuana odnajduje zastosowanie również w leczeniu: 

  • chorób neurodegeneracyjnych, np. stwardnienia rozsianego; 
  • chorób zapalnych jelit (np. choroba Leśniowskiego-Crohna);
  • neuralgii nerwu trójdzielnego;
  • padaczki lekoopornej;
  • reumatoidalnego zapalenia stawów;
  • silnego bólu (np. wynikającego z choroby nowotworowej); 
  • silnych migren utrudniających codzienne funkcjonowanie;
  • stanów depresyjnych i lękowych;
  • zespołu stresu pourazowego.

Minusem tego rozwiązania są dość wysokie koszty terapii. Cena 1 g medycznej marihuany w aptekach kształtuje się na poziomie około 60 złotych, co w przypadku regularnego stosowania zgodnie z zaleceniami lekarza generuje koszty na poziomie nawet 1000 złotych miesięcznie. Jednak ze względu na to, że jest to legalny lek, pacjent może liczyć na wysokie standardy czystości, tj. brak pestycydów, metali ciężkich czy też pleśni w suszu.

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds