Wrocław na rowerze. 4 czerwca Wrocławskie Święto Rowerzysty

Wrocław na rowerze. 4 czerwca Wrocławskie Święto Rowerzysty

Jazda na rowerze jest dużo lepsza dla zdrowia i dla środowiska od jeżdżenia samochodem.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Dla zdrowia

Ruch to zdrowie, mówią dietetycy. I wprowadzili do piramidy żywienia dodatkowy poziom. Aktywność. Więcej warzyw, mniej tłustego mięsa i aktywność sportowa dostosowana do możliwości i wieku. Zatem jazda na rowerze doskonale wpisuje się w te zalecenia dietetyków i lekarzy.

Autopromocja Prenumerata indywidualna Gazety Senior

Jazda na rowerze

Od dziecka zdecydowana większość społeczeństwa posiada umiejętność jeżdżenia na rowerze. Dla tych, co chcą być bardziej wyczynowi, nawet wymyślono dodatkowe zasilanie z akumulatora. Bez większego wysiłku, ale z wiatrem we włosach możemy pomykać po mieście po wydzielonych ścieżkach i drogach rowerowych. Przejęło się mówić ścieżka, a to przecież droga dla rowerów z oznakowaniem i paragrafami zapisanymi w kodeksie drogowym.

Reklama Jesienny Rejs Seniora

Ścieżka rowerowa

na rowerze

na rowerze niekoniecznie po ścieżkach,  fot.© Jerzy Dudzik

Na szerokich chodnikach poprowadzono drogi rowerowe przeznaczone do pomykania bez większego zagrożenia ze strony kierujących blaszankami. Ci zwolennicy podgrzewania miasta swoimi potężnymi brykami wyposażonymi w set konne silniki spalające węglowodory pewno nie kojarzą, że zaledwie 40% energii  zawartej w paliwie jest przeznaczone na ruch pojazdu. 60% to energia zamieniana na ciepło, która tylko podgrzewa miasto. W zimie to może nawet i przyjemnie. Ale w lecie!

I tak gorąco

W gorące dni cykliści i kolarze z uśmiechem na twarzy wyprzedzają zamkniętych w nagrzanych blaszankach sfrustrowanych trucicieli i podgrzewaczy miasta. Jazda na rowerze to sama przyjemność i zdrowie. Uśmiech na twarzy, wiatr we włosach i mkniemy między sfrustrowanymi posiadaczami blaszanek. A oni stoją w korkach, rzucają przez zaciśnięte zęby „ty baranie”, „jak jedziesz ćwoku”, „no jedźżesz, na co czekasz”. Albo nawet gorzej. Po mieście poruszają w tempie o połowę mniejszym od roweru.

Wrocławskie Święto Rowerzysty

4 czerwca (niedziela) w godz. 12.15 -13.15 będzie przejazd rowerowy w ramach Wrocławskiego Święta Rowerzysty. Będą utrudnienia w ruchu samochodów na trasie przejazdu. Obszar miasta między Nowym Targiem, placem Jana Pawła, Piłsudskiego, Grabiszyńska, rondo Regana do parku Tołpy będzie zajęta przez rowerzystów. Unikajcie właściciele blaszanek tego regionu miasta w godzinach około południa. Organizatorzy zakładają, że będzie jeździło na rowerach około 4 tysięcy cyklistów i kolarzy. Jak dołączą seniorzy, to będzie więcej.

Więcej informacji o trasie przejazdu znajdziecie na Facebooku https://www.facebook.com/rowerowy.wroclaw Organizatorem wydarzenia jest Wrocławska Inicjatywa Rowerowa.

Wypożyczamy

Stacje wypożyczania rowerów w mieście działają już od kilku lat i cieszą się dużym zainteresowaniem.

Nadchodzi czas kiedy używanie jednego pojazdu przez wielu użytkowników będzie normą. Cykliści, rowerzyści i kolarze już mogą wypożyczać rowery nie tylko w samym mieście, ale też w niektórych gminach. Operator wrocławskiego roweru miejskiego rozszerzył zakres działalności na okoliczne gminy.

Od 1 czerwca rozszerzona została sieć Wrocławskiego Roweru Miejskiego o dodatkowych pięć stacji w gminach: Bielany Wrocławskie, Kolejowa, parking P&R, w gminie Kobierzyce
Wysoka, Nastrojowa, w gminie Kobierzyce
Mokronos Górny PKP, w gminie Kąty Wrocławskie
Smolec, w gminie Kąty Wrocławskie
Psary, Wisznia Mała

System jest kompatybilny, to znaczy, że użytkownicy będą mieli możliwość wypożyczania i zwracania rowerów między stacjami miejskimi i tymi gminnymi.

Aby wypożyczyć rowery, należy zarejestrować konto w systemie Wrocławskiego Roweru Miejskiego i skorzystać z aplikacji WRM lub Nextbike. Użytkownicy, którzy mają konto rowerowe, nie muszą podejmować żadnych dodatkowych działań. Cennik wynajmu pozostaje bez zmian – wciąż 20 minut wypożyczenia jest darmowe, dopełnienie godziny to 2 zł, a druga i każda kolejna godzina to 4 zł.

na rowerze

Szwecja, Uppsala, grudzień, parking rowerowy w centrum miasta, fot.© Jerzy Dudzik

A jeśli uważacie, że Wrocław nie nadaje się do całorocznego jeżdżenia na rowerze, to sprawdźcie, jak to robią Szwedzi. Tam w grudniu rower to podstawowy środek transportu dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Zwierzęta w mieście to problem mentalny

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds

Zamów prenumeratę!


This will close in 0 seconds