Dawniej to były randki!

Dawniej to były randki!

Kiedyś męskie zaloty wyglądały zupełnie inaczej niż w obecnych czasach. Mężczyźni byli bardziej romantyczni. Nie było internetu, telefonów i różnych mobilnych aplikacji. Zaloty męskie różniły się znacząco od tych współczesnych. Słuchając opowieści naszych babć na temat pierwszych randek, można śmiało stwierdzić, że niejedna kobieta XXI wieku chciałaby choć na chwilę poczuć klimat dawnych czasów i poczuć smak romantycznej miłości. 

Gdzie się podziały tamte prywatki – to słowa piosenki Wojciecha Gąssowskiego. Ten utwór zapewne znają wszyscy. Gdzie te dziewczyny, gdzie tamten światNo właśnie, gdzie tamten świat? Nasi dziadkowie z pewnością chcieliby powrócić do czasów swojej młodości i poczuć na nowo uczucie prawdziwej miłości i szczęścia. Współczesne pokolenie podchodzi inaczej do wielu, różnych spraw, nawet do kwestii miłości. Spójrzmy zatem, jak wyglądały randki naszych dziadków, w świecie wolnym od internetu i obecnego 'dobrobytu’.

Randki za dawnych lat

Kiedy mężczyźnie zależało na spotkaniu z kobietą – musiał osobiście zaprosić ją na randkę. Można nawet powiedzieć, że nie do pomyślenia było, żeby to kobieta pierwsza zaproponowała wspólne spotkanie. Wszystko należało do mężczyzny. Kobieta mogła dawać jedynie delikatne sygnały, że jest zainteresowana dłuższą znajomością. Obowiązkiem mężczyzny przed randką było również przyjście po swoją ukochaną.

Za czasów naszych dziadków nie było internetu i telefonów, możliwości wysyłania maili i sms’ów. Jak zatem wyglądała komunikacja zakochanych? Oczywiście pisało się listy miłosne do ukochanej osoby. Taka forma komunikacji na dłuższą odległość była jedyna. Otrzymanie listu miłosnego było czymś niezwykłym. Znaczyło, że ktoś o nas rozmyśla i zależy mu na nas. Listy pozostają na lata. Dzięki nim nasze babcie mogą do dziś wspominać i na nowo odnajdywać w swojej pamięci fragmenty miłości sprzed kilkudziesięciu lat.

Ubiór – czyli klasa i elegancja. Kobiety i mężczyźni dawniej ubierali się zupełnie inaczej. Wiadomo, moda się zmienia. Różnica ubioru sprzed lat, a tymi obecnymi, nie polega jedynie na kolorach, fasonach i różnych akcesoriach, lecz na wdzięku i klasie. Elegancji naszym babciom i dziadkom nie można było odmówić! Dawniej kobiety ubierały się ze smakiem, emanowały wdziękiem. Nosiły elegancko skrojone sukienki, garsonki, kapelusze i subtelną biżuterię. Panowie również byli zawsze elegancko ubrani. Dobrze skrojone garnitury i wypolerowane buty. Nawet w największy upał na randkę potrafili przyjść pod krawatem.

Za dawnych lat nie było dyskotek, różnych klubów jak obecnie. W dawnych czasach popularne były tak zwane 'dancingi’ lub 'potańcówki’, które były idealnym miejscem na nawiązanie nowych znajomości, a przy okazji dobrą zabawą. Zakochani na randki wybierali się do kawiarni, restauracji, do teatru, opery, na wystawy lub do kina.  Jednym z najbardziej popularnych filmów dawnych lat był polski muzyczny film pt. ,,Zakazane piosenki”. Miejsca spotkań współczesnych randek nie uległy zmianie. W obecnym świecie zakochani mają większe pole do popisu. Można wybrać się do wielu różnych ciekawych miejsc. Jednak nie ulega wątpliwości, że dawne randki miały w sobie coś niezwykłego. Były po prostu eleganckie.

Upominki. Oprócz miłosnych listów panie były obdarowywane kwiatami. Nie trzeba było wręczać róż, by uszczęśliwić swoją ukochaną. Wystarczył bukiet polnych kwiatów. Liczył się szczery i spontaniczny gest. Prezenty również różniły się od tych współczesnych. Kiedyś miłym podarunkiem była porcelanowa szkatułka lub zestaw filiżanek. Delikatna brożka lub ręcznie robiony wisiorek to były romantycznymi prezentami. Nie ważna była ilość, lecz jakość. Liczył się upominek od serca, który świadczył o prawdziwej miłości.

Sovoir-vivre. – Gdzie ci mężczyźni? – to słowa wielkiego przeboju Danuty Rinn. Obserwując współczesnych mężczyzn i niektóre ich zachowania można dojść do wniosku, że czasy prawdziwych dżentelmenów już przeminęły. Oczywiście są wyjątki i niejeden mężczyzna w obecnych czasach potrafi odpowiednio zachować się wobec kobiet. Jednak trzeba przyznać, że nasi dziadkowie emanowali wrodzoną klasą i szarmancją wobec pań. Podczas randek mężczyźni zawsze ustępowali pierwszeństwa kobietom. Traktowali je z szacunkiem, jak prawdziwe damy. Całowali w dłonie, przepuszczali w drzwiach, odsuwali krzesło, by mogła pierwsza usiąść przy stole. Kobiety lubią i podziwiają prawdziwych dżentelmenów. Szarmancji naszym dziadkom nie można odmówić.

Współczesne randki

Bez wątpienia internet zdominował świat XXI wieku. Nowe technologie w dużym stopniu wpłynęły na jakość naszego życia. Inaczej przeżywamy relacje damsko-męskie, nasze myśli i emocje. Dawne czasy nie powrócą już. Świat się zmienia, a wraz z nim moda, technologia i podejście ludzi do życia, jak i do randek. Dziś flirtujemy przez sms’y i różnego rodzaju komunikatory. Internet znacząco zmienił sposób utrzymywania kontaktów z różnymi osobami. Obecnie istnieje wiele portali randkowych, dzięki którym chłopak i dziewczyna mogą się umówić. Kiedyś pisało się romantyczne listy i czekało na nie długo. Teraz przywykliśmy do szybkiej wymiany zdań poprzez telefon komórkowy, czy pisanie maili.

Dzisiaj jest duże pole do popisu, by wybrać miejsce na randkę. Można umówić się do klubu, na łyżwy, czy do innych miejsc rozrywki. Teatr, opera, kino, różne restauracje i kawiarnie to oczywiście tradycyjne miejsca spotkań i nawiązywania nowych znajomości.

W dawnych czasach to mężczyźni pierwsi zapraszali kobiety na randki. Dziś bywa różnie. Nie ma nic złego i dziwnego w tym, kiedy to kobieta pierwsza proponuje spotkanie. Takie sytuacje zdarzają się dość często.

Kiedyś randki były częstsze. Dzisiaj już raczej nie używa się słowa ,,randka”. Nie są już tak popularne. Młodzi umawiają się po prostu na kawę, czy na piwo. Obecnie, w dobie internetu wszystko załatwia się poprzez komunikatory. Dlatego takie bezpośrednie kontakty są rzadsze. Kiedyś spotkanie w cztery oczy i pisanie listów były jedynymi formami komunikacji.

Internet ma oczywiście swoje plusy, jak i minusy. Dzięki komunikatorom jesteśmy w stanie utrzymywać kontakt z ukochaną osobą w każdym zakątku świata. O każdej porze możemy skontaktować się. Kiedyś tego nie było. Pamiętajmy jednak, że bezpośrednie spotkania zbliżały osoby bardziej do siebie. Dzisiaj komunikaty typu maile, czy sms’y nie wyrażają tak wielu emocji ja właśnie rozmowa w cztery oczy.

Współcześni mężczyźni nie zawsze pamiętają o szarmanckim zachowaniu. Kiedyś panowie byli prawdziwymi dżentelmenami. Nie był to powód do wstydu, lecz powód do dumy. Świadczyło to o męskości i dobrym wychowaniu mężczyzny. Na szczęście w obecnych czasach możemy jeszcze spotkać panów o dobrych manierach.

Świat XXI wieku znacząco różni się od czasów naszych ojców i dziadków. Randki miały swoje znaczenie. Były wysmakowane. Na listy czekało się kilka dni, by móc później z radością odczytać ich zawartość. Ceniło się każdy upominek. Czy był skromny, czy nie, ważne, że od serca. Kobiety i mężczyźni emanowali klasą i elegancją. Relacje damsko-męskie opierały się na wzajemnym szacunku.

Randki naszych dziadków nie powrócą już. Ale na pewno z radością opowiedzą nam i podpowiedzą, jak wyglądały te wyjątkowe spotkania.

AP

fot. Pixabay

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds