Dlaczego puchną kostki?

Dlaczego puchną kostki?

Pewnie nie raz zastanawialiście się skąd biorą się opuchnięte kostki i czy są groźne dla zdrowia. Na pytanie, dlaczego puchną kostki i jak radzić sobie z tym problemem odpowiada Raffaele Landolfi – profesor medycyny wewnętrznej Uniwersytetu Katolickiego w Rzymie. Dzięki uprzejmości wydawnictwa Jedność prezentujemy fragment książki „Poradź mi, doktorze. Atlas zdrowia” mówiący o tej częstej przypadłości seniorów. 

Poradź mi, doktorze. Atlas zdrowia

„Poradź mi, doktorze. Atlas zdrowia” to książka z grupy tych, które przydadzą się w każdym domu. To zbiór informacji i porad, które pozwolą zrozumieć różne schorzenia i dolegliwości, ich przyczyny i objawy.

Puchnące kostki

W czasie upałów często zdarza się, że po całym dniu mamy lekko spuchnięte stopy i kostki, zwłaszcza gdy przebywaliśmy przez dłuższy czas w pozycji wyprostowanej. Jeżeli nie udaje nam się pozbyć tego problemu za pomocą prostych sposobów (np. kładąc się z uniesionymi stopami lub wykonując kilka ćwiczeń), lepiej zwrócić się o poradę do lekarza. Opuchlizna (obrzęk) powstaje w wyniku nagromadzenia płynu w przestrzeniach pozakomórkowych tkanki łącznej. Zazwyczaj problem ten oznacza w pierwszym rzędzie, że naczynia włosowate mają trudności ze skierowaniem krwi w stronę górnych partii organizmu, co z kolei powoduje gromadzenie się płynów w okolicach kostek i stóp wskutek działania siły przyciągania. Przyczyny takiego stanu rzeczy bywają różne. Może to być wada krążenia żylnego na poziomie nóg lub żylaki. Obrzęk może być też sygnałem zakrzepicy żył głębokich, która jest typową komplikacją towarzyszącą żylakom. Nierzadko opuchlizna spowodowana jest urazem czy skręceniem albo też okazuje się objawem choroby reumatycznej, zazwyczaj zapalenia stawu, rzadziej artrozy. Poważniejszymi przyczynami obrzęku kostek są niewydolność serca i choroby nerek lub wątroby. Nie brak też przypadków, w których obrzęk jest efektem ubocznym leków na nadciśnienie (np. blokerów kanału wapniowego).

Jak ustalić, co konkretnie jest przyczyną obrzęku?

Jeżeli obrzęk jest niewielki i powstaje pod koniec dnia, na przykład po wielu godzinach spędzonych na stojąco, prawdopodobnie przyczyną są wady krążenia żylnego – tłumaczy Raffaele Landolfi, profesor medycyny wewnętrznej z Uniwersytetu Katolickiego w Rzymie. Jeżeli obrzęk występuje u osoby w podeszłym wieku i towarzyszy mu zadyszka, możemy mieć do czynienia z niewydolnością serca. W tym przypadku pacjent może zauważyć nagły wzrost wagi, rzędu nawet czterech kilogramów w ciągu kilku dni; taka sytuacja zawsze powinna wzbudzić naszą czujność. Obrzęk kostek połączony z obrzękiem powiek pacjenta może być sygnałem, że osoba ta ma problem z nerkami, na przykład cierpi na zespół nerczycowy. Jeśli natomiast mamy do czynienia z zakrzepicą żył głębokich, obrzękowi, występującemu zazwyczaj tylko na jednej kostce, towarzyszy ból, zmiana koloru skóry i uczucie ciężkości. W celu potwierdzenia ewentualnych podejrzeń stosuje się USG żył doppler i color-doppler, echokardiografię, badanie czynności nerek czy wątroby.

Jakie są środki zaradcze?

Jeżeli obrzęk jest lekki i krótkotrwały, raczej nie ma powodów do obaw. Natomiast kontrola lekarska wydaje się konieczna, jeśli obrzęk kostek jest długotrwały. Leczenie zależy od przyczyny. Jeśli przyczyną jest problem z krążeniem żylnym, można sprawdzić, czy przypadłość zniknie dzięki ćwiczeniom fizycznym, skarpetom uciskowym lub w wyniku unoszenia stóp podczas wieczornego odpoczynku. W przypadku zakrzepicy żył niezbędne jest zastosowanie leków przeciwzakrzepowych. Przy niewydolności serca należy przede wszystkim sięgnąć po odpowiednie środki farmakologiczne, natomiast przy kłopotach z nerkami czy wątrobą leczy się przede wszystkim pierwotną przyczynę zaburzeń.

Dlaczego puchną kostki Poradź mi, doktorze. Atlas zdrowia, str. 18-19

Źródło: „Poradź mi, doktorze. Atlas zdrowia”, s. 18-19

Przeczytaj również:

Poradź mi, doktorze. Atlas zdrowia

Redakcja
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds