Materac dla seniora – czym powinny charakteryzować się materace przyjazne dla osób starszych

Materac dla seniora – czym powinny charakteryzować się materace przyjazne dla osób starszych

Wraz z upływem lat zdrowie człowieka szwankuje coraz bardziej, a organizm staje się coraz słabszy. Choć osoby w podeszłym wieku sypiają na ogół nieco mniej niż w czasach, kiedy były młodsze, odpowiedni dobór materaca do spania jest w ich wypadku niezwykle ważny. Dla niektórych seniorów optymalne są materace medyczne o wysokiej elastyczności punktowej i ze zróżnicowanymi strefami twardości.

Materac dla zdrowego seniora

Jeżeli starsza osoba jest w zasadzie zdrowa i uskarża się jedynie na dolegliwości typowe dla zaawansowanego wieku, trzeba postawić na wygodę. Godne polecenia będą materace stosunkowo miękkie. Mięśnie osoby starszej wiotczeją i nie stanowią już tak dobrej izolacji układu kostnego od podłoża jak kiedyś. Może to oznaczać, że seniorowi materac wydaje się za twardy, a rano towarzyszy mu ból w wyniku nieodpowiedniego podparcia całego ciała.

Materac dla zdrowego seniora

Jeżeli ciężar materaca nie stanowi problemu, można zdecydować się na produkt kieszeniowy, a więc ze sprężynami umieszczonymi w koszulkach z materiału. Powinien on jak najlepiej niwelować ucisk na barki, biodra i szyję. Spośród materacy kieszeniowych warto wybrać któryś z modeli multipocket, w których sprężyn jest więcej niż w wersjach standardowych. Daje to wyższy komfort snu i lepsze dopasowanie podłoża do ciężaru i pozycji ciała.

Z równym powodzeniem można zaproponować seniorowi materac piankowy. Dobrym wyborem będzie produkt wykonany z pianki wysokoelastycznej – szczególnie sprężystej i reagującej natychmiast na ruchy śpiącej osoby, a także powracającej natychmiast do pierwotnego położenia po zwolnieniu ucisku. Ten rodzaj materacy zalecany jest dla osób z problemami układu krążenia, ponieważ niweluje ona ucisk w miejscach uważanych za newralgiczne.

Spokojnie sypiający w jednej pozycji senior doceni też być może materac z pianki termoelastycznej. Nie jest ona szczególnie sprężysta, reaguje za to na ciepłotę ciała i to pod jej wpływem następują jej ugięcia. O zasadach doboru materacy traktuje tekst „Materac, który wybrać, by dobrze się wyspać?”.

Autopromocja Prenumerata indywidualna Gazety Senior

Gdy senior poważnie choruje

Jeżeli osoba starsza jest poważnie chora i spędza codziennie wiele godzin lub wręcz cały swój czas w łóżku, trzeba pomyśleć o modelu z właściwościami przeciwodleżynowymi. Spełni on swoje zadanie pod warunkiem właściwej pielęgnacji chorego. Pianka wysokoelastyczna będzie dobrym wyborem.

Dodatkowy problem występuje w wypadku osób cierpiących na choroby otępienne, a więc niezdolnych do kontroli swojego zachowania. Tu trzeba się niestety liczyć z częstymi zabrudzeniami. Trzeba więc zadbać o wodoodporny pokrowiec, a jeszcze lepiej – dwa (jeden na zmianę), który ochroni materac, ilekroć chory zanieczyści łóżko.

W poszukiwaniu odpowiedniego materaca warto odwiedzić sklep internetowy sennamaterace.pl. Można tam znaleźć wiele modeli odpowiednich dla osób starszych, w tym także produkty renomowanej szwedzkiej firmy Hilding. Oprócz innowacyjnej konstrukcji i wynikającego z niej komfortu spania produkty te charakteryzują się wieloletnią trwałością. Producent udziela na nie aż 15 lat gwarancji.

Reklama Jesienny Rejs Seniora

Materace dla osób otyłych

Częstą dolegliwością osób w zaawansowanym wieku jest otyłość. Jeśli nasz senior jest nią dotknięty, wymaga on materaca o wyższej twardości (H3 lub H4): znaczna masa ciała powoduje silne uginanie się podłoża. Gdy waga seniora wynosi od 100 kg wzwyż, z materacy piankowych lepiej zrezygnować – model sprężynowy sprawdzi się w takim wypadku znacznie lepiej, zwłaszcza że jest mniej podatny na deformacje.

Artykuł sponsorowany

Może Cię także zainteresować:

Materace w Gdańsku – 5 rzeczy, które warto wiedzieć przed zakupem materaca

Odkurzacz dla osób starszych – jaki wybrać?

Redakcja
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds