Dzień bez smartfona? Spróbuj może się uda

Dzień bez smartfona? Spróbuj może się uda

O smartfonie mówią różnie: smycz, telefon, komórka, handy, motka, ajfon.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Na odległość

Najczęściej używanym przedmiotem we współczesnym świecie jest telefon z dostępem do internetu i aparatami fotograficznymi. Smartfon, cudo techniki. Zanim funkcje tego urządzenia zdominowały nas i nasz styl życia, używaliśmy listów, telegramów, telefonów. Na bliższe odległości tak w zasięgu głosu potrafiliśmy krzyczeć lub gwizdać. Czasami jeszcze tak wzywane są dzieci do domu na obiad. Na rozpoczęcie pracy i jej zakończanie odzywał się głos fabrycznej syreny, a do modlitwy wzywał dzwonu. W Afryce tam-tamy głosiły złe i dobre wiadomości. I tak ludzkość żyła w zacofaniu i niewiedzy. Aż powstał smartfon, (smart z angielskiego mądry i phone — telefon). Do tej pory mądry mógł być człowiek, no w ostateczności pies, ale telefon?

Aż tu nagle okazało się, że wraz z miniaturyzacją można nosić przy sobie tak potężny gadżet, że świat niemal oszalał. W Dolinie Krzemowej tam, gdzie powstały pierwsze komputery, powstał też iPhone. Bo dlaczego by nie, kiedy potrafimy. Było to w 2007 roku.

Reklama Reklama wynajmijseniora.pl

Smartfon — najlepszy przyjaciel?

Dlatego ważne jest, by samemu stawiać sobie granice i odpowiedzieć na pytanie, czy naprawdę chcemy, by naszym najlepszym przyjacielem był telefon. By był tym, który wie o nas najwięcej i który towarzyszy nam we wszystkich czynnościach życia. Takiej refleksji służyć ma Międzynarodowy Dzień Bez Telefonu, który został zapisany w kalendarzu pod datą 15 lipca. Czy jesteśmy jak marionetki, którymi sterują, pociągając za sznurki globalne korporacje? Dzień zaczynasz od sprawdzenia wiadomości w smartfonie? Nie rozstajesz się nawet na chwilę? Zapytaj się sam siebie dlaczego. Przecież nie będziesz tego tłumaczył ciekawością.

Patronat medialny Targi Książki Vivelo 2024

Dzień Bez Telefonu

Smartfona

dzień bez telefonu, fot.© Jerzy Dudzik

Oczywiście można próbować i katować się przez jeden dzień w roku. Tylko po co. Są tacy masochiści, którzy co jakiś czas umartwiają się, biczują, poszczą, chodzą na pielgrzymki i biegają w jakiejś intencji. To podobno ma pomagać w rozwoju.

Jednak dla zdrowia tego fizycznego i psychicznego dużo lepsza jest regularność. Zbilansowany wysiłek fizyczny i ilość pochłanianych kalorii pozwalają utrzymać prawidłową sylwetkę i sprawny organizm przez długie lata. Odrobina rozrywki na co dzień zmieni nasze nastawienie do świata. Łączność ze wszystkimi i w każdej chwili, zapewnia bezpieczeństwo.

Patronat medialny Patronat medialny Łódzkie Senioralia

Umiejętność korzystania ze smartfona

Problemem większości jest umiejętne korzystanie ze smartfona i komputera. Dostosowane naszych nawyków do potrzeb i umiejętne wykorzystanie możliwości, które zapewnia smartfon. To trudne nauczyć się nowego stylu życia i wyznaczyć należne miejsce dla gadżetu. Możliwe, że za kilka lat nastanie era szybszego, sprawniejszego urządzenia do komunikacji, przechowywania zdjęć i bankowości. Może od razu będzie podłączone do naszego układu zawiadującego ciałem i umysłem?

W cyfrowym bycie

W tym cyfrowym świecie sprawne poruszanie się jest wciąż jeszcze trudne dla wielu osób. Przecież jeszcze 100 lat temu od 30% w pruskim zaborze do 70% w zaborze ruskim było analfabetami. Żyli w swojej wsi określonym rytmem i uważali, że umiejętność pisania i czytania to pańskie fanaberie. Kultywowali piękną polską gwarę i potrafili opowiadać o przodkach kilka pokoleń wstecz. Taką mieli pamięć.

Sprawne posługiwanie się pismem jednak zmieniło horyzonty. Teraz jesteśmy zaledwie kilkanaście lat od smartfonowej rewolucji. Przesyłamy potężne ilości informacji przy pomocy maleńkiego smartfona, w każdym razie, mamy taką możliwość. Tylko od nas zależy, czy chcemy włączyć się w światowy nurt, czy też pozostać na uboczu. Świat młodych popędził do przodu razem ze smartfonami. A my?

 

Kasy samoobsługowe, płacenie telefonem, przesyłanie danych (NFC). PORADNIK dla początkujących

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds