Dzień bez smartfona? Spróbuj może się uda

Dzień bez smartfona? Spróbuj może się uda

O smartfonie mówią różnie: smycz, telefon, komórka, handy, motka, ajfon.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Na odległość

Najczęściej używanym przedmiotem we współczesnym świecie jest telefon z dostępem do internetu i aparatami fotograficznymi. Smartfon, cudo techniki. Zanim funkcje tego urządzenia zdominowały nas i nasz styl życia, używaliśmy listów, telegramów, telefonów. Na bliższe odległości tak w zasięgu głosu potrafiliśmy krzyczeć lub gwizdać. Czasami jeszcze tak wzywane są dzieci do domu na obiad. Na rozpoczęcie pracy i jej zakończanie odzywał się głos fabrycznej syreny, a do modlitwy wzywał dzwonu. W Afryce tam-tamy głosiły złe i dobre wiadomości. I tak ludzkość żyła w zacofaniu i niewiedzy. Aż powstał smartfon, (smart z angielskiego mądry i phone — telefon). Do tej pory mądry mógł być człowiek, no w ostateczności pies, ale telefon?

Aż tu nagle okazało się, że wraz z miniaturyzacją można nosić przy sobie tak potężny gadżet, że świat niemal oszalał. W Dolinie Krzemowej tam, gdzie powstały pierwsze komputery, powstał też iPhone. Bo dlaczego by nie, kiedy potrafimy. Było to w 2007 roku.

Autopromocja Prenumerata indywidualna Gazety Senior

Smartfon — najlepszy przyjaciel?

Dlatego ważne jest, by samemu stawiać sobie granice i odpowiedzieć na pytanie, czy naprawdę chcemy, by naszym najlepszym przyjacielem był telefon. By był tym, który wie o nas najwięcej i który towarzyszy nam we wszystkich czynnościach życia. Takiej refleksji służyć ma Międzynarodowy Dzień Bez Telefonu, który został zapisany w kalendarzu pod datą 15 lipca. Czy jesteśmy jak marionetki, którymi sterują, pociągając za sznurki globalne korporacje? Dzień zaczynasz od sprawdzenia wiadomości w smartfonie? Nie rozstajesz się nawet na chwilę? Zapytaj się sam siebie dlaczego. Przecież nie będziesz tego tłumaczył ciekawością.

Dzień Bez Telefonu

Smartfona

dzień bez telefonu, fot.© Jerzy Dudzik

Oczywiście można próbować i katować się przez jeden dzień w roku. Tylko po co. Są tacy masochiści, którzy co jakiś czas umartwiają się, biczują, poszczą, chodzą na pielgrzymki i biegają w jakiejś intencji. To podobno ma pomagać w rozwoju.

Jednak dla zdrowia tego fizycznego i psychicznego dużo lepsza jest regularność. Zbilansowany wysiłek fizyczny i ilość pochłanianych kalorii pozwalają utrzymać prawidłową sylwetkę i sprawny organizm przez długie lata. Odrobina rozrywki na co dzień zmieni nasze nastawienie do świata. Łączność ze wszystkimi i w każdej chwili, zapewnia bezpieczeństwo.

Umiejętność korzystania ze smartfona

Problemem większości jest umiejętne korzystanie ze smartfona i komputera. Dostosowane naszych nawyków do potrzeb i umiejętne wykorzystanie możliwości, które zapewnia smartfon. To trudne nauczyć się nowego stylu życia i wyznaczyć należne miejsce dla gadżetu. Możliwe, że za kilka lat nastanie era szybszego, sprawniejszego urządzenia do komunikacji, przechowywania zdjęć i bankowości. Może od razu będzie podłączone do naszego układu zawiadującego ciałem i umysłem?

W cyfrowym bycie

W tym cyfrowym świecie sprawne poruszanie się jest wciąż jeszcze trudne dla wielu osób. Przecież jeszcze 100 lat temu od 30% w pruskim zaborze do 70% w zaborze ruskim było analfabetami. Żyli w swojej wsi określonym rytmem i uważali, że umiejętność pisania i czytania to pańskie fanaberie. Kultywowali piękną polską gwarę i potrafili opowiadać o przodkach kilka pokoleń wstecz. Taką mieli pamięć.

Sprawne posługiwanie się pismem jednak zmieniło horyzonty. Teraz jesteśmy zaledwie kilkanaście lat od smartfonowej rewolucji. Przesyłamy potężne ilości informacji przy pomocy maleńkiego smartfona, w każdym razie, mamy taką możliwość. Tylko od nas zależy, czy chcemy włączyć się w światowy nurt, czy też pozostać na uboczu. Świat młodych popędził do przodu razem ze smartfonami. A my?

 

Kasy samoobsługowe, płacenie telefonem, przesyłanie danych (NFC). PORADNIK dla początkujących

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.