Dzień Matki – 5 uniwersalnych inspiracji na najpiękniejszy prezent

Dzień Matki – 5 uniwersalnych inspiracji na najpiękniejszy prezent

Pod koniec maja obchodzimy jedno z najpiękniejszych i najmocniej zakorzenionych świąt w polskim kalendarzu – Dzień Matki. Jego celebrowanie to nie tylko utarty zwyczaj, ale także symbol pięknej relacji. W końcu to w tym dniu dzieci, w ramach miłości i wdzięczności, wręczają swojej rodzicielce prezenty, dziękując tym samym za cały poświęcony czas i włożony trud w wieloletnie wychowanie. Upominki te podarowują nie tylko najmłodsze szkraby, ale również dorosłe dzieci, które pomimo upływu lat, nadal są wdzięczne za całą, matczyną opiekę.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Historia Dnia Matki

Już w czasach starożytnych Rzymian i Greków mocno zakorzeniony był kult matki-bogini, która uchodziła za symbol płodności i ogólnie pojmowanego powodzenia. Jednakże, po wielu zmianach społecznych i po przyjęciu chrześcijaństwa przez cesarstwo rzymskie, święto to odeszło nieco w zapomnienie, a na jego miejsce pojawił się nowy zwyczaj – tzw. „niedzieli u Matki” (szczególnie popularnej w XVII-wiecznej Anglii). Święto to sprowadzało się do odprawiania dedykowanej mszy w każdą, czwartą niedzielę miesiąca. Ponadto, dzień ten był wolny od pracy, a celebrowanie sprowadzało się głównie do składania podarunków – najczęściej bukietów kwiatów i ulubionych słodyczy.

Co ciekawe – obchód ten ma inną genezę w Stanach Zjednoczonych. To tam, w 1858 roku, Amerykanka Anna Maria Reeves Jarvis ogłosiła Dzień Matczynej Pracy, który w 1905 roku przeszedł metamorfozę, ustanawiając tym samym Dzień Matki (obecnie wypada na drugą niedzielę maja i uznaje się je za święto narodowe).

W Polsce, jeszcze przed wojną, święto nie posiadało konkretnej, z góry ustalonej daty. Z czasem wprowadzono je „na sztywno” na karty kalendarza, ustalając, że Dzień Matki przypadać ma na 26 maja. Współcześnie zwyczaj ten, podobnie jak w czasach starożytnych, związany jest z prezentami, okazywaniem miłości i wdzięczności za trud, związany z wychowaniem.

Wspólne chwile przy torcie i kawie dla miłośniczki cukiernictwa

Najpiękniejszym prezentem, który możesz wręczyć ukochanej Mamie jest… rozmowa. Jeśli na co dzień dzielą Was kilometry, a jedyny kontakt opiera się na krótkich, zdawkowych połączeniach telefonicznych, to właśnie spotkanie może okazać się najbardziej wzruszającym upominkiem. Zamów więc ulubiony tort dla Mamy (bo kto powiedział, że w ciągu roku można zjeść tylko jeden, tort urodzinowy?), kup zestaw owocowych herbat lub świeżo zmielone ziarna kawy, a następnie zorganizuj wizytę. Nic tak nie sprzyja długim rozmowom, jak puszysty sernik lub słodkie czekoladowe ciasto, które podbija najbardziej wyszukane, kulinarne gusta.

Dedykowane kosmetyki dla Mamy „w ciągłym biegu”

Mamie, która szuka nowych obowiązków, jest aktywna zawodowo, oddaje się swoim pasjom i nie ma czasu na odpoczynek wręcz… chwilę ukojenia i relaksu. W końcu nic tak nie uspokaja ciała i duszy, jak chwila przerwy i poświęcenie czasu wyłącznie sobie.

Nieustanny kontakt z nowymi bodźcami może przyczynić się do wielu schorzeń – od nadciśnienia, przez trudności w zasypianiu [1], po stany depresyjne i wypalenie zawodowe. Dlatego też tak ważne jest wyciszenie i nauczenie się, czym jest efektywny wypoczynek. Wręcz więc swojej Mamie zestaw kosmetyków – maseczki nawilżające, sól lawendową, olejek eukaliptusowy lub płyn tworzący gęstą, waniliową pianę. Całość idealnie uzupełnią świeczki, książka kryminalna i własnoręcznie stworzona playlista z muzyką do medytacji.

Walizka dla „Mamy – podróżniczki”

Mama, która uwielbia poznawać świat, obcować z odmiennymi kulturami i spędzać emeryturę w nowych miejscach, z pewnością ucieszy się z gadżetów, które wspierają jej ambitne hobby. Jeśli wiesz, że rodzicielka właśnie planuje swoją kolejną podróż życia – wręcz jej album najpiękniejszych miejsc na świecie lub walizkę na bagaż podręczny. Doskonale także sprawdzi się mały kuferek na kosmetyki, waga podróżna, zawieszki lub pokrowiec, który ochrania walizkę przed zabrudzeniem. To właśnie wsparcie dla pasji może być najpiękniejszym upominkiem, symbolizującym miłość i podziw dla aktywnego trybu życia.

Zastawa stołowa lub tekstylia stołowe dla „Mamy – gospodyni”

Jeśli Twoja Mama jest prawdziwą królową rodzinnych przyjęć, podczas których tworzy najpyszniejsze desery, popisowe sałatki i aromatyczne sosy do mięs, z pewnością ucieszy się na widok nowej patery lub wazy na zupę. Do przepięknych, kryształowych lub porcelanowych, upominków dołączyć możesz koronkowy, wyszywany obrus lub lniany bieżnik z haftem. Wszystkie te elementy pozwolą jej stworzyć najpiękniejsze aranżacje stołu, a nowa zastawa będzie doskonałą inspiracją do stworzenia popisowych dań.

Książka o kwiatach dla Mamy-ogrodniczki

Czy Twoja Mama każdą, wolną chwilę spędza w ogrodzie, a sztukę utożsamiana z pielęgnowaniem nowych sadzonek? Jeśli jej największą pasją jest pielęgnowanie ulubionych kwiatów na balkonie, a na parapecie nie ma już miejsca na nowe doniczki – wręcz swojej ukochanej Mamie książkę o ogrodnictwie. Dzięki niej dowie się więcej o najpiękniejszych gatunkach flory, przeczyta o nawozach i stworzy listę kolejnych kwiatów, które poszerzą jej dotychczasową kolekcję. Do zestawu dołącz ceramiczną doniczkę, voucher do kwiaciarni, drabinki bambusowe lub naturalny środek do likwidacji szkodników.

To oczywiście nie wszystkie możliwości, które możesz wręczyć swojej Mamie. Słuchaj jej potrzeb, aby zwiększyć szansę na udany prezent lub spytaj o czym marzy. Pamiętaj przy tym, że najpiękniejszy upominek to ten, dany od serca i z ogromną dawką miłości.

Bibliografia

[1] Golińska, L. (2011). Pracoholik a pracoholik entuzjastyczny–dwa światy?. Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego.

Artykuł partnerski

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds