Dzień wiatru. Wiesz dlaczego wieje?

Dzień wiatru. Wiesz dlaczego wieje?

Dzień wiatru jest zapisany w kalendarzu pod datą 15 czerwca.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Dzień wiatru

Świst i Poświst Sławomira Celińskiego, fot.© Jerzy Dudzik

W mitologii słowiańskiej były sobie takie dwa bożki Świst i Poświst. Intrygowały artystów, a czy pomagały ludziom, czy raczej siały spustoszenie, trudno odpowiedzieć. Więcej wiemy o mitach greckich.

Eol grecki bóg wiatru

Dużo o tym co wiatr potrafi, muszą wiedzieć ci, co na morzu. I nie mówimy tu o przyjemnym zefirku, tylko takim wietrze co wieje z siłą 10 w skali Beauforta. Z  wiatrem to zawsze były problemy. Przekonał się o tym Odyseusz, o czym czytaliście w Iliadzie i Odysei. Nawet teraz na urlopie jak nie wieje to gorąco, jak wieje to w uszach ból, a w oczach piasek. Żadnego zrozumienia potrzeb rybaków i marynarzy i tych, co sobie chcieli poleżeć na plaży. W górach też nie lepiej, jak halny to depresja, szczególnie jesienią.

Reklama Reklama Max Hemp

Wiatr niewidoczny, a jednak uciążliwy

Co o wietrze sądzą roślinki wiatropylne? Pewno go chwalą, że przenosi na znaczne odległości różne pyłki i zarodniki. Natomiast pszczółki raczej wolą spokój, łatwiej wtedy pyłek do ula donieść i nie miota na wszystkie strony.

Drzewa przyjemnie szumią, gdy zefirek. Boją się wiatru mieszkańcy alei tornad. Co jakiś czas jak się trąba przeleci i pozabiera dachy.

Patronat medialny Patronat medialny Wrocławskie Dni Seniora 2024
Patronat medialny Patronat medialny Centralny Klub Pacjenta

Siła wiatru potrafi być potężna

Dzień wiatru

wiatr w spinakerze, fot.© Jerzy Dudzik

Wiatr to niewyczerpane zasoby energii. Oczywiście trochę to musiało trwać, zanim rządy różnych państw doszły do wniosku, że czas zamykać kopalnie a zacząć budować wiatraki. Wiatrak znany jest od dawna w wielu miejscach świata jako sposób na wykonywanie ciężkiej pracy. Wiatraki pompowały wodę, wiatraki mełły pszenicę. Aż nadszedł czas węgla i elektryczności i wiatr poszedł w odstawkę. Był zbyt kapryśny i nieprzewidywalny.

Farmy wiatrowe nie zdobią krajobrazu, ale dają całkiem spore ilości energii i nie niszczą klimatu.

Patronat medialny Patronat medialny Kongres Gospodarki Senioralnej

Wiersz o dwóch wiatrach

Poeta tak pisał o wietrze, tutaj posłuchacie. A może wolicie piosenkę o dmuchawcach? Znajdziecie na You Tube.

Fizycy są przekonani, że widzą, dlaczego wieje, oni to zbadali, opisali i są pewni. Grecy też byli pewni, że za tymi porywami wiatru stoi bóg Eol. Eol mieszkał sobie gdzieś na Wyspach Eolskich, to tak na południe od Sycylii.

Każdy powód jest dobry, by świętować i przy okazji zastanowić się, dlaczego wieje wiatr. Już dla tych kilku chwil refleksji warto by w kalendarzu był Dzień wiatru.

A przy okazji poczytajcie o ekologii.

Dzień bez samochodu? Niemożliwe

Latest posts by Jerzy Dudzik (see all)
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds