Dzień bez samochodu? Niemożliwe

Dzień bez samochodu? Niemożliwe

Wyobrażacie sobie życie bez samochodu? Sporo osób w miastach nie posiada samochodu i żyje.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Wyznacznikiem zamożności nie jest wielki dom, czy biżuteria. Od co najmniej dwudziestu lat wyznacznikiem jest samochód. Im droższy, tym stoisz wyżej w hierarchii snobów. A snobować się wszyscy kochają. No może oprócz ekologów.

Na łonie przyrody

bez samochodu

śmieci zabieramy do samochodu, fot© Jerzy Dudzik

Od czasu, gdy do Polski zawitała moda na grillowanie, samochód uczestniczy w tych rozrywkach na takich samych zasadach jak członkowie rodziny. Przecież nie można porzucić na parkingu pojazdu i samemu koszyk z wiktuałami, worek węgli, grilla, zgrzewkę piwa, leżaki, materace parasole nieść na najbliższą dziką plażę. Nie tak ma wyglądać majówka. Na majówce nasz samochód stoi obok nas, byśmy mogli wśród okoliczności przyrody słuchać bitów z radia. Przecież bez muzy majówka się nie liczy.

Dzień bez samochodu

Na ulicach w dużym mieście dzień bez samochodu jest niezauważalny. Wprawdzie czasami ci, co poruszają się komunikacją zborową, są zaskoczeni, że nie mogą skasować biletu, ale to jedyna różnica. Na parkingach tłok, przed sklepami nie ma gdzie pojazdu zostawić, na ulicach korki. To pewnie przez te wszystkie służbowe pojazdy, którymi władza przemieszcza się z jednego zebrania na inne spotkanie. Przecież normalni ludzie w tym czasie pracują, a nie jeżdżą sobie w klimatyzowanych brykach.

Reklama Głosowanie na seniora/kę roku 2023

Z wypożyczalni

bez samochodu

samochody zajmują więcej miejsca niż ludzie, fot.© Jerzy Dudzik

Dzień bez samochodu to dobry moment, by zastanowić się, po co nam właściwie te pojazdy na własność. A może korzystniej dla środowiska byłoby jeździć samochodami wypożyczanymi? Jeden samochód na kilka rodzin do wspólnego użytku. W końcu w budynku windę też mamy wspólną, choć są maniacy, co wolą na dziesiąte po schodach. Ot tak dla zdrowia. Każdy samochód zajmuje przestrzeń tak z 12 metrów kwadratowych, albo i lepiej. Każdy samochód tę powierzchnię zajmuje przez cały czas w nocy i we dnie.

Szacuje się, bo statystycy nie mogą dojść do zgody, że w Polsce jest ponad 20 milionów samochodów osobowych i tak z 5 milionów ciężarówek. To oczywiste, że powierzchnia zajmowana przez samochody jest olbrzymia. Wystarczy wyjrzeć na osiedlowy parking o poranku. Dróg w Polsce mamy tak z 20 tysięcy kilometrów.

Widzicie zatem, że samochody zajmują całkiem spory kawał kraju.

Ach, gdy tak zamiast tych parkingów rosły drzewa wzdychają ekolodzy, chociaż na części.

Ech gdyby tak, zamiast kupować samochody, ludzie odkładali te pieniądze na konto, wzdychają ekonomiści.

Och, gdyby tak oddawali te pieniądze na szczytne cele, wzdychają społecznicy.

Wiadomo, że pieniądze wydane na samochód to strata. Zaczynasz tracić pieniądze w momencie, kiedy wyjechałeś za bramę salonu. I co roku tracisz więcej. Zatem doprawdy trudno zrozumieć, po co nam samochody. Szczególnie gdy mieszkasz w dużym mieście ze sprawną komunikacją.

Dzień bez samochodu obchodzimy 6 czerwca. A może by tak wprowadzić weekend bez auta?

 

Święto, Międzynarodowy Dzień Ziemi. Świętuj dla przyszłości

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds

Zamów prenumeratę!


This will close in 0 seconds