Dzienny Dom Pomocy dla Seniorów – jak starać się o miejsce

Dzienny Dom Pomocy dla Seniorów – jak starać się o miejsce

To już kolejny Dzienny Dom Pomocy otwarty w ostatnim roku we Wrocławiu. Wiosną 2019 został otwarty Dzienny Dom Pomocy na ulicy Karmelkowej, później w lecie dwa ośrodki na Brochowie, a teraz w Leśnicy ostatni z zaplanowanych.

Dzienny Dom Pomocy

gabinet rehabilitacji, fot. © Jerzy Dudzik

W budynku, gdzie kiedyś była czterooddziałowa szkoła, teraz po kilkudziesięciu latach jest Dzienny Dom Pomocy dla 30 pensjonariuszy. Różnorodne zajęcia tak fizyczne, jak i umysłowe pozwolą cieszyć się z aktywności w grupie, tak jak w czasach młodości.
We Wrocławiu działają DDP także w innych lokalizacjach. Są w Śródmieściu, na Gaju, na Przedmieściu Oławskim. Oprócz Dziennych Domów Pobytu są oczywiście całodobowe Domy Pomocy Społecznej. W sumie we Wrocławiu mówił w czasie otwarcia nowego DDP prezydent miasta Jacek Sutryk, do dyspozycji seniorów jest 400 miejsc. Dużo to czy mało? Trudno ocenić. W rozmowie z jednym z pensjonariuszy, 86-letnim panem Stefanem, usłyszałem, że główną motywacją do uczestniczenia w zajęciach w Dziennym Domu Pomocy jest możliwość zjedzenia ciepłego posiłku. Na dodatek będą jeszcze jakieś zajęcia gimnastyczne, a ja mam problem z chodzeniem. Może ćwiczenia pomogą?- mówił.

Dzienny Dom Pomocy

przyrządy usprawniające, fot. © Jerzy Dudzik

Dzienny Dom Pomocy – dla kogo?

W czasie otwarcia mogliśmy usłyszeć, że Dzienny Dom Pomocy powstał dla osób niesamodzielnych, w szczególności starszych (w tym z doświadczeniem uzależnień). Oferowane są usługi opiekuńcze, także specjalistyczne, terapeutyczne, integracyjne, wsparcia dla rodzin. Ośrodek umożliwi niezależne funkcjonowanie klientów i ich rodzin, podniesie jakość życia, a także tworzy nowe miejsca pracy. DDP mieści się na pierwszym i drugim piętrze budynku, jest winda. Do dyspozycji klientów są sale zajęć: szkoleniowa, rehabilitacyjna, multimedialna, do nauki samoobsługi, gabinety, szatnia oraz jadalnia i węzeł sanitarny. Dzienny Dom Pomocy oferuje także możliwość transportu klientów do i z placówki. Sprawniejsi i odważniejsi mogą dojechać tramwajem lub autobusem, do przystanku zaledwie kilkadziesiąt kroków.

Dzienny Dom Pomocy rozwiązaniem

Opieka nad bliskimi w podeszłym wieku i z ograniczeniami w samodzielności może być trudna do pogodzenia z aktywnością zawodową. Rozterki czy wypada powierzyć staruszka obcym, czy też zatrudnić opiekunkę w warunkach domowych trapią wielu. Nie ma dobrego rozwiązania, a coś trzeba wybrać.
Partnerem projektu jest Fundacja „Bajkowy Świat”, tutaj, znajdziecie więcej informacji dotyczących zasad rekrutacji.

tekst, zdjęcia: Jerzy Dudzik

Jeśli szukasz miejsca dla osoby bliskiej tu znajdziesz dane kontaktowe. 

Projekt Mój drugi dom – jak starać się o miejsce?

Przedszkole dla STARSZAKÓW _ DDP Karmelkowa (dużo zdjęć)

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds