Europejska Noc Literatury 2023 [Wrocław]

Europejska Noc Literatury 2023 [Wrocław]

W tym roku Europejska Noc Literatury we Wrocławiu będzie na Hubach. Książki wybrała Sylwia Chutnik.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Huby

Ulica Hubska jest osią osiedla. Jeździ po niej tramwaj, autobusy, samochody. To przy Hubskiej znajduje się Browar Mieszczański, teraz postindustrialna przestrzeń wypełniona kultura. To na Hubach w tym roku odbędą się czytania w ramach Europejskiej Nocy Literatury.

Autopromocja Prenumerata indywidualna Gazety Senior

Sylwia Chutnik

Kolorowa postać, tworzy środowisko LGBTQ+. Aktywna pisarka, feministka, aktywistka z doktoratem z nauk humanistycznych. Pisze felietony do Polityki. To właśnie pani Chutnik wybierała literaturę do tegorocznej edycji Europejskiej Nocy Literatury. Hasłem przewodnim w tym roku jest „Gabinet osobliwości”.

Reklama Jesienny Rejs Seniora

Książki

  1. Chilijski pisarz Benjamin Labatut w „Straszliwej zieleni” (Czarne, tłum. Tomasz Pindel) zabierze nas w podróż przez XX wiek, opowiadając o potędze nauki i wyobraźni, ludzkich upadkach oraz tym, jak wiele jesteśmy w stanie poświęcić w imię tego, w co wierzymy.
  2. Rene Karabasz „Zanim dojrzeją granaty” (Poznańskie, tłum. Mariola Mikołajczak) będzie okazją do wizyty w Albanii, gdzie poznamy hipnotyzującą opowieść o poszukiwaniu miłości i ucieczce od konwenansów.
  3. Debiut Tatiany Țîbuleac „Lata, gdy mama miała zielone oczy” (wyd. Książkowe Klimaty tłum. Dominik Małecki) – Książka w zmysłowy, pełen melodii, nienawiści i czułości sposób opowiada o więzi z matką.
  4. Rosy Montero (tłum. Wojciech Charchalis) „Ta żałosna myśl, że nigdy więcej Cię nie zobaczę”. Wydawnictwo Wyszukane. Książka o miejscu kobiet w świecie w czasie trwających zmian, które, chociaż przyniosły emancypację, to czasem wciąż przypominają XIX wiek…
  5. Tove Ditlevsen z Danii i jej zbiór opowiadań „Moja żona nie tańczy” (Czarne, tłum. Iwona Zimnicka),
  6. Agneta Pleijel, Szwedka, której „Wróżba. Wspomnienia dziewczynki” (Karakter, tłum. Justyna Czechowska) prezentuje rzadki w literaturze obraz dziewczyńskości – sugestywny zapis młodzieńczych niepokojów i wewnętrznego rozedrgania.
  7. Ida Linde, „Poleciały w kosmos” ( Lokator, tłum. Justyna Czechowska), pozwoli nam przekroczyć z bohaterkami granice naszej planety.
  8. Zyta Rudzka powieść „Ten się śmieje, kto ma zęby” (W.A.B)
  9. Belgijka Adeline Diudonné „Prawdziwe życie” (Znak Literanova, tłum. Beata Geppert), czyli współczesną historię rodzinną snutą językiem mrocznej baśni.
  10. Irene Soli „Ja śpiewam, a góry tańczą” (tłum. Barbara Bardadyn). Wydawnictwa Czarne – Literacka gawęda o poszukiwaniu bliskości, śmierci i celebracji życia.
Patronat medialny Patronat medialny Telefon Zaufania

Kto będzie czytał?

Dziesięć wybranych przez kuratorkę fragmentów przeczyta dziesiątka znakomitych postaci polskiej kultury – poznaliśmy już siedem głosów tegorocznego ENL-u. Wśród aktorek, które można  będzie spotkać 19 sierpnia, znalazły się: Olga Bołądź („Matka”, „Służby specjalne”), Justyna Wasilewska („Sztuka kochania”, „Nieobecni”) oraz Edyta Jungowska („Detektyw Bruno”, „Na dobre i na złe”). Aktorzy, których interpretacji będzie można posłuchać na Hubach, to: Mirosław Zbrojewicz („Chłopaki nie płaczą”, „Minuta ciszy”), Piotr Cyrwus („Fanatyk”, „Klan”) oraz Cezary Kosiński („Bogowie”, „Dług”). Dołączy do nich pisarz i publicysta Łukasz Orbitowski („Kult”, „Inna dusza”).

Miejsca czytań

Europejska Noc Literatury

Europejska Noc Literatury 2023, park Goethego, HUby, fot.© Jerzy Dudzik

W ten sposób znamy już pełną listę lokalizacji Europejska Noc Literatury 2023:

  • Browar Mieszczański (ul. Hubska 44/48 – budynek galerii)
  • Dojo Wrocław Aikikai (ul. Hubska 20)
  • Dziedziniec klubu Ciało (wejście na czytanie przez parking od strony ul. Suchej)
  • Instytut Pedagogiki i Psychologii UWr (ul. Dawida 1 – aula na 2. piętrze)
  • Liceum Ogólnokształcące nr V (wejście na czytanie od ul. Ślężnej)
  • Park Andersa
  • Park Goethego (ul. Przestrzenna 34)
  • Szkoła Podstawowa nr 73 (ul. Gliniana 30 – sala gimnastyczna w podwórzu)
  • Zajezdnia tramwajowa „GAJ” (wejście od ul. Ślężnej — obok LO V)
  • Zespół Szkół Gastronomicznych (ul. Kamienna 86)

Odkrywamy Huby

Osobliwe spacery”, które odkryją przed uczestnikami historii i legend (5.08) oraz osobliwych miejsc i wydarzeń (12.08). Z kolei na najmłodszych czytelników czekają propozycje w filii nr 4 Miejskiej Biblioteki Publicznej – osobliwe warsztaty ilustratorskie z Gosią Kulik (10.08) oraz interaktywne spotkanie z Sylwią Chutnik, które odbędzie się w dniu (19.08) o godzinie 11:00.

12 edycja Europejskiej Nocy Literatury odbędzie się 19 sierpnia 2023 roku na Hubach. Kolejne czytania rozpoczynać się będą co 30 minut między godziną 18:00 a 22:30. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Po więcej informacji zapraszamy na stronę internetową. Facebooka oraz Instagram.

Wybierzcie się na Huby, by posłuchać, jak znani i lubiani czytają wybrane fragmenty książek?

Olga Tokarczuk w oczach seniorki [felieton]

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds