Europejskie Dni Ptaków. Może dołączysz do ptakolubów?

Europejskie Dni Ptaków. Może dołączysz do ptakolubów?

Europejskie Dni Ptaków to akcja edukacyjna zwracająca uwagą na problem przyrody.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Przyszłość naszego otoczenia

Europejskie Dni Ptaków

szpak perełkowy wybiera robaki fot.© Jerzy Dudzik

W naszym otoczeniu jest coraz mniej zwierząt, a coraz więcej maszyn. Naprawdę chcecie, by wasze potomstwo oglądało zwierzęta tylko w zoo lub w komputerze?

Na ptaszki, motylki owady właściwie nie zwracamy uwagi. To my, ludzie jesteśmy przecież najważniejsi. To nasze potrzeby i ambicje zaspakajamy na miarę możliwości. A przyroda? Nie zabieram jej dużo, raptem taki mały kawałek na samochód. Tak kiedyś tam był trawnik i rosły krzewy a w nich wróbelki, sikorki, makolągwy. Teraz stoi tam moje auto, no przecież gdzieś musi stać. Obok samochodu stoi dom, i ulica przebiega. Kiedyś polna ścieżka, teraz szeroka wygodna asfaltowa z chodnikami za miliony złotych. Ptaszki tam się nie pożywią. Zresztą brudzą samochody i niszczą lakier.

Reklama Reklama wynajmijseniora.pl

Otoczenie bez ptaków

Urządzamy otoczenie bez zastanawiania się nad ty, czy przypadkiem nasze pomysły nie zdewastują środowiska życia innych organizmów. Zajmujemy przestrzeń pod swoje potrzeby przekonani, że przyroda jakoś sobie poradzi. No właśnie jakoś sobie radzi, a jak ptasie móżdżki sobie nie radzą, to zdychają. Nie, nie wyprowadzają się w pobliskie zarośla. One zdychają. Ale co nam tam, od zwalczania komarów i innych insektów mamy chemię. Ptaki zresztą chemii też nie tolerują, od chemii zdychają.

Patronat medialny Targi Książki Vivelo 2024

Przestrzeń dla ptaków

Europejskie Dni Ptaków

szkielet ptaka dodo, ZOO Wrocław, fot. © Jerzy Dudzik

Pewno każdy z nas chce mieć jakąś swoją przestrzeń życiową. Mieszkanie dla osobnika gatunku homo sapiens, zajmuje jakieś 40 metrów kwadratowych, miejsce pracy to dodatkowe 20, oczywiście samochód tak skromnie licząc 20 metrów. Do tego na każdego z nas przypada jeszcze infrastruktura drogowa, powierzchnia sklepów, placów, świątyń. Wszędzie beton, bruk, asfalt. A ile zostawiamy dla ptaków? Pomyśl w czasie Europejskich Dni Ptaków.

Cała ta przestrzeń była użytkowana przez przyrodę w szerokim znaczeniu tego słowa. Żyły sobie na tym terenie roślinki owady, zwierzęta i ptaki miały przestrzeń urozmaiconą dostosowana do swoich potrzeb.

Na potrzeby ludzi i ich wyżywienia zostały wprowadzone uprawy roślin potrzebnych ludziom. Ubyło zwierząt, bo nie miały co jeść. Ubyło też ptaków. Smutne?

Patronat medialny Patronat medialny Łódzkie Senioralia

Europejskie Dni Ptaków

W pierwszy weekend października organizowane są wycieczki z przewodnikiem. Tutaj znajdziecie listę wycieczek organizowanych w czasie Europejskich Dni Ptaków. To już w ten weekend 2 października.

A może dołączysz aktywnie do ochrony ptaków? To dobry pomysł na zagospodarowanie nadmiaru czasu na emeryturze.

Ptaszarnia we Wrocławiu zaprasza

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds