Festiwal Miasto Krasnali, flamenco [koncerty, warsztaty]

Festiwal Miasto Krasnali, flamenco [koncerty, warsztaty]

Właśnie zaczyna się we Wrocławiu festiwal muzyki flamenco nazwany Miasto Krasnali („CIUDAD DE DUENDES”). Jak przystało na radosne, pełne muzyki miasto, jakim jest Wrocław, także flamenco może się dobrze prezentować we wrocławskich salach koncertowych. We współpracy z Impartem stowarzyszenie Fandango zaprasza do  Wrocławia muzyków rodem z Hiszpanii, ze słonecznej Andaluzji.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Kultura flamenco

W średniowieczu do Europy przywędrowali Romowie. Osiedlali się, to za dużo powiedziane. Raczej wędrowali taborem z miejsca na miejsce. Muzyka i rzemieślnicze talenty pozwalały przetrwać w czasie, gdy nie było szczelnych granic. Dotarli także do Andaluzji. Muzyka przywieziona przez Romów w Andaluzji wymieszała się z tą arabska, sefardyjską i wcześniejszą jeszcze rzymska. Tak w ogromnym skrócie narodziło się flamenco. Na początku w taborze z biegiem czasu coraz powszechniejsze w oberżach i zajazdach. Muzyka drogi. Fenomen muzyczny i jednocześnie kultura. Taniec, rytm, śpiew, akompaniament i elitarność. W 2010 roku flamenco zostało wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

Reklama Reklama wynajmijseniora.pl

W Hiszpanii

Komercja i turystyka doprowadziły do rozpowszechnienia w wielu miejscach flamenco. Jednak to prawdziwe pierwotne umacniane pokoleniową tradycją jest pielęgnowanie niczym wino. Ważne są oprócz talentu także koneksje i dorobek artystyczny rodziny. To dość zamknięta grupa. Stukają pantofelkami, klaszczą rytmicznie, tańczą zmysłowo i ogniście. Grają cudnie na gitarach, a czasami także na kastanietach. Liczne festiwale, które odbywają się w Hiszpanii, przyciągają tłumy dyskutujących, czy to, co prezentuje artysta na scenie, to prawdziwe flamenco, czy gesty i rytm są właściwe. Znawcy tego fenomenu kulturowego rozprawiają z ogromnym zaangażowaniem o detalach.

Tablao

Tablao, to miejsce, gdzie tańczy się flamenco. Zwykle niewielka przestrzeń tawerny czy gospody z podwyższeniem  dla muzyków i tancerzy. Czasami dostaniecie nie tylko muzykę i taniec, ale też wino i przekąski. Jedno pewne, z winem, czy bez i tak muzyka porwie was w tajemniczy sposób. Energia przekazu udzieli się wszystkim, a wieczór flamenco pozostanie na zawsze w pamięci. Rewelacyjne kostiumy przylegające do ciała. Kolorowe suknie z trenem, falbankami, wachlarze i chusty tancerek oraz rozchełstane koszule tancerzy robią wrażenie na obu płciach niezależnie od wieku. Gitara czasami liryczna i romantyczna, potrafi błyskawicznie zmącić rytm i wybuchnąć burzą dźwięków.

Festiwal Miasto Krasnali

Festiwal już właściwie trwa. Warsztaty dla maniaków flamenco mają sporo zwolenników. Koncerty znanych gitarzystów i tancerzy przyciągają rzesze widzów. W trakcie festiwalu Miasto Krasnali („CIUDAD DE DUENDES”), który będzie trwał prawie do końca listopada, odbędzie się 5 koncertów, warsztaty dla tancerzy i gitarzystów oraz inne towarzyszące wydarzenia. Pełny program festiwalu znajdziecie tutaj link

Wakacje

Wyjazdy na wakacje do Hiszpanii są coraz bardziej popularne. Skomplikowana historia i różne animozje z tego wynikające nie są zbyt czytelne dla wakacyjnego turysty. W królestwie Hiszpanii jednak cały czas wrze. Mają swoje problemy Katalończycy i Baskowie. Wielu pamięta jeszcze wojnę domową i prześladowania dyktatury generała Franco. Jednak to wewnętrzne problemy, którymi turyści nie muszą się zajmować. Większość nie wie, o czym śpiewają w trakcie koncertu artyści. Czy to pieśni o miłości, czy też treści są buntownicze i anarchistyczne? Nam pozostaje rytm, doznania z tańca i fascynacja flamenco.


Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior   Zapisz się do Newslettera


Aleksander hrabia Fredro [Wystawa w Ossolineum]

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds