ADAMANT dokumentalna lekcja empatii [w kinach od 6 października]

ADAMANT dokumentalna lekcja empatii [w kinach od 6 października]

Nagrodzony Złotym Niedźwiedziem na ostatnim festiwalu w Berlinie film Nicolasa Philiberta to dokumentalna lekcja empatii, pasji i pokonywania własnych ograniczeń. Z jednej strony to niespieszna obserwacja niewielkiej społeczności pacjentów oraz opiekunów ośrodka Adamant, z drugiej przejmujący obraz pogarszającej się kondycji psychiatrii we Francji.

Materiał reklamowy Aurora Films

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Film „Adamant” –  dokument

Zacumowany od lipca 2010 roku na prawym brzegu Sekwany paryski Adamant to wyjątkowe miejsce. Ta osobliwa pływająca konstrukcja mieści w sobie ośrodek opieki dziennej dla dorosłych cierpiących na różnego rodzaju zaburzenia psychiczne. Trafiających tam ludzi dzieli wiele, od życiowej historii, przez status społeczny czy wiek, łączy natomiast to, że każdy z nich potrzebuje pomocy.

Niektórzy pacjenci odwiedzają Adamant codziennie, inni wracają jedynie od czasu do czasu. Czeka na nich wykwalifikowany zespół opiekuńczy, w którego skład wchodzą psychiatrzy, terapeuci, pielęgniarki czy cała grupa zewnętrznych współpracowników, organizująca dla swoich podopiecznych szereg aktywności. Artystyczne warsztaty czy wspólne wyjścia stają się dla tych ludzi nie tylko odskocznią od codziennych problemów, ale i szansą na odkrycie własnych nietuzinkowych talentów. Adamant jest bowiem miejscem pełnym ciepła, humanizmu, zrozumienia dla drugiego człowieka i jego niedoskonałości.

Za reżyserię filmu odpowiada Nicolas Philibert, jeden z czołowych francuskich dokumentalistów. Karierę filmową rozpoczynał w latach 70., pracując jako asystent takich reżyserów, jak René Allio, Alain Tanner czy Claude Goretta. W 1990 roku premierę miał jego dokumentalny debiut „Miasto Luwr”. Kolejne filmy przyniosły mu międzynarodowe uznanie i szereg festiwalowych nagród. Głośno było zwłaszcza o „Być i mieć” (2002), za który uhonorowany został m.in. Europejską Nagrodą Filmową. Film zdobył też Cezara za najlepszy montaż.

Kolejne produkcje potwierdzały jego ważną pozycję w europejskim dokumencie, czego dowodem Złoty Niedźwiedź, jakim Philibert nagrodzony został na ostatnim Berlinale za swój nowy film „Adamant”.

„Adamant” zwiastun

„Adamant” w kinach od 6 października br.

Kino dla seniora  wspólne wyjście do kina

W ramach „Kina dla seniora” organizujemy konkursy i wspólne wyjścia do Kina Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Można zdobyć podwójne zaproszenie na polecane produkcje. Zachęcamy do śledzenia portalu GazetaSenior.pl i Facebooka, gdzie informujemy o akcjach i wydarzeniach specjalnych.


Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior Zapisz się do Newslettera


Zobacz również:

Obsypany nagrodami film „Turkusowa suknia” [w kinach od 22 września]

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds