Film NADZIEJA nie jest opowieścią o chorobie, ale o miłości. ZWIASTUN

Film NADZIEJA nie jest opowieścią o chorobie, ale o miłości. ZWIASTUN

Oparty na osobistych przeżyciach duńskiej reżyserki Marii Sødahl film, jest subtelną i wzruszającą opowieścią o życiowych priorytetach i potrzebie bliskości. Obraz otrzymał na tegorocznym MFF w Berlinie nagrodę Europa Cinemas Label dla najlepszego filmu europejskiego. Główne role brawurowo odegrali Andrea Braein Hovig i doskonale znany polskiej publiczności Stellan Skarsgard. W kinach od 25 września.

Film NADZIEJA

Co może się stać z miłością, gdy pewnego dnia pełna energii i wewnętrznej siły kobieta dowiaduje się, że ma przed sobą zaledwie trzy miesiące życia? Taka sytuacja zastaje Anję i jej partnera Tomasa tuż przed Bożym Narodzeniem. Doświadczoną parę, która przez lata bardziej niż na wzajemnym uczuciu skoncentrowana była na prowadzonych równolegle karierach artystycznych oraz dorastających dzieciach. Ich relacja przetrwała głównie ze względu na rodzinę.

Kiedy w Wigilię Bożego Narodzenia kobieta dowiaduje się, że ma nawrót choroby i nieoperacyjnego raka mózgu, życie bohaterów rozpada się na kawałki i ulega przewartościowaniu. Troska miesza się ze skrywanymi od lat pretensjami, a trudnemu do okiełznania lękowi towarzyszy frustracja. Kolejne tygodnie pokażą, czy Anja i Tomas odnajdą w sobie uczucie, które kiedyś ich połączyło, oraz czy będą w stanie przejść przez ten rodzinny dramat razem.

„Nadzieja” nie jest jednak opowieścią o chorobie, ale o miłości i związku w obliczu nieuniknionej zmiany, która zgodnie z tytułem daje ogromną nadzieję.

Reklama Reklama SU Bałtyk

Nadzieja – recenzje w prasie

Ten film stanie się „wizytówką” Andrei Bræin Hovig, która stworzyła fantastyczną, a zarazem szokującą kreację kobiety cierpiącej na nieuleczalną chorobę. Barry Hertz, Globe and Mail

Reżyserka Marie Sødahl jest prawdziwą artystką spokojnej, zdyscyplinowanej obserwacji.  Stephen Whitty, Screen International

Niełatwo nakręcić film podejmujący problem śmiertelnej choroby, który jest tak bogaty i dający satysfakcję. Tadeusz Sobolewski, Gazeta Wyborcza

W świecie, w którym w sztuce ceniłoby się prawdę i przejrzystość, ten film mógłby być kandydatem do Oscara. Michael Sicinski, Cinema Scope

Reklama Reklama PolisyTravel

„Nadzieja” Zwiastun filmu

Maria Sødahl – reżyser filmu „Nadzieja”

Maria Sødahl ukończyła Duńską Szkołę Filmową w 1993 roku, ale już cztery lata wcześniej nakręciła pierwszy krótki metraż „Life Is Hard and Then You Die”. Podczas studiów pracowała jako reżyserka castingu, współpracując m.in. z Hansem Peterem Mollandem (prywatnie jej mężem). W 1995 roku wzięła udział w międzynarodowym projekcie filmowym, którego efektem był film „Love&Hate– European Stories”. W jego ramach Sødahl nakręciła dwudziestominutową etiudę „Sara”, za którą otrzymała Nagrodę Specjalną Jury na festiwalu w Clermond-Ferrand. W 2000 roku wzięła udział w kolejnym zbiorowym przedsięwzięciu „De 7 dødssyndene”, obrazującym siedem grzechów głównych. Jej zadaniem było zinterpretowanie „gniewu”. Pełnometrażowy debiut to rok 2010 i film „Limbo”, uhonorowany pięcioma nagrodami Amanda na Norweskim Festiwalu Filmowym w Haugesund. Sødahl uznana została też za najlepszą reżyserkę na festiwalu w Montrealu w 2010 roku.

Filmografia:

  • 2019 Nadzieja/Håp
  • 2010 Limbo
  • 2000 De 7 dødssyndene
  • 2000 Vrede (kr.m.)
  • 1995 Love&Hate – European Stories 1: Sara
  • 1993 Bulldozer (kr.m.)
  • 1989 Life Is Hard and Then You Die (kr.m.)

xABo: Ksiądz Boniecki – film o ks. Adamie Bonieckim (ZWIASTUN). Nagroda KFF. W kinach od 24 lipca

Nikt nie chciał tego filmu. Rozmowa z Aleksandrą Potoczek reżyser filmu “xABo. Ksiądz Boniecki”

Redakcja
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds