Fortepian Szopena. Rocznica wybuchu Powstania Styczniowego.

Fortepian Szopena. Rocznica wybuchu Powstania Styczniowego.

Wzburzyły poetę wydarzenia z Powstania Styczniowego do tego stopnia, że napisał poemat „Fortepian Szopena”.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

W szkole

W szkole uczą, że Powstanie Styczniowe zaczęło się 22 stycznia 1863 roku. W Warszawie, gdzie wrzało już od jakiegoś czasu, carski terror był nie do zniesienia. Zaborcy strzelali do manifestujących i karali za śpiewanie pieśni patriotycznych. Kozacy rozpędzali patriotyczne zgromadzenia, tratując ludzi i waląc szablami. Zaborca stosuje prześladowania i zamordyzm, a naród oczekuje reform i dąży do odzyskania niepodległości. Zbierano pieniądze na zakup broni. Urządzano zamachy na carskich namiestników. Jeszcze w 1862 roku carski porucznik Andriej Potebnia przeprowadził nieudany zamach na namiestnika Królestwa Polskiego hrabiego Lüdersa. W konspiracji powstała sieć łączności i zostali wyznaczeni w całym Królestwie Polskim polscy namiestnicy. Szykowano się do wybuchu powstania na wiosnę, jednak wyznaczona przez Rosjan „branka” przyspieszyła decyzję o wybuchu powstania.

Reklama Reklama wynajmijseniora.pl

Powstanie

Komitet Centralny Narodowy postanowił, że powstanie zacznie się tuż przed rozpoczęciem „branki”. Było uzgodnione z głównym kasjerem Królestwa Polskiego Stanisławem Janowskim, że ten pieniądze zgromadzone w skarbcu Kasy Głównej przekaże powstańcom. W sumie ponad 4 miliony rubli. Tak też się stało. Powstanie miało zabezpieczenie finansowe, a wojny bez pieniędzy prowadzić się nie da. W publikacjach i wspomnieniach zawsze dużo pisze się o tych, co dowodzą i krew przelewają. Mało pisze się o tych, co zapewniają pieniądze i zaopatrzenie. O zasługach Stanisława Janowskiego przeczytacie tutaj link  na łamach Gazety Poznańskiej. W 1871 w korespondencji z Paryża zamieszczona została mowa pogrzebowa wygłoszona przez jednego z członków Komitetu Centralnego Narodowego nad grobem kasjera. Stanisław Janowski, kasjer Królestwa Polskiego stracił cały prawie milionowy majątek w Warszawie, a zmarł w przytułku w Paryżu w skrajnej biedzie.

Powstanie-Styczniowe-wystawa-150-rocznica

wystawa na 150 rocznicę Powstania Styczniowego, fot.© Jerzy Dudzik

Powstanie toczyło się ponad rok do lutego 1864. Przyniosło straty materialne i zginęli ludzie. W większości patriotyczna młodzież obu płci ze szlacheckich rodzin. Można było się o tym przekonać, gdy oglądało się na wrocławskim Placu Solnym wystawę poświęconą poległym w 150 rocznicę w 2013 roku. Przejmująca wystawa.

Fortepian Szopena

Na Kamilu Cyprianie Norwidzie ogromne wrażenie spowodował akt wandalizmu po nieudanym zamachu na hrabiego Berga w dniu 19 września 1863 roku. Powstańcy rzucili w namiestnika bombę z okien pałacu Zamoyskich. Jednak nie osiągnęli celu. Namiestnik, hrabia Berg nie doznał obrażeń. Za to w odwecie nakazał zdewastować i spalić pałac. Wtedy to wyrzucono na bruk fortepian Szopena, instrument, na który maestro grał w Warszawie.

Straty materialne i mentalne

Straty spowodowane powstaniem były ogromne. W kraju, Na Litwie, na Białorusi, na Ukrainie konfiskowano majątki i osadzano w nich rosyjskich oficerów. Na placu Saskim w Warszawie zbudowano sobór Aleksandra. Do szkół zaborca wysłał rosyjskich nauczycieli, przeprowadzono rusyfikację i skłócono ludzi różnych wyznań i narodowości. Doprowadziło to do powstania nacjonalistycznych organizacji na wschodnich terenach Rzeczpospolitej. Skutecznie zniszczono relacje między sąsiadami na wsi i w miastach.

W tej części Europy do tej pory odczuwamy skutki Powstania Styczniowego.


Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior   Zapisz się do Newslettera


O mój rozmarynie

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds