„Gazeta Senior” lipiec 2024 [07/2024]. Sprawdź, co w numerze?

Numer lipcowy otwiera rozmowa Marii Orwat z Felicjanem Andrzejczakiem – o muzyce, ale przede wszystkim o życiu! Przekonaj się, jakimi refleksjami i doświadczeniami artysta dzieli się z Czytelnikami „Gazety Senior”.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Polityka senioralna [WYWIAD]

W obszernym wywiadzie z Marzeną Okłą-Drewnowicz, Ministrem ds. Polityki Senioralnej, redaktorzy „Gazety Senior” (Kazimierz Nawrocki, Andrzej Górczyński, Jerzy Dudzik, Andrzej Wasilewski, Maria Orwat, Krystyna Ziętak oraz Linda Matus) poruszają wszystkie kluczowe zagadnienia dotyczące polityki senioralnej. Od genezy powołania nowego ministra dedykowanego seniorom, przez zadania i plany nowej ministry oraz jej urzędu.

Portfel seniora: waloryzacje, wyrok TK etc.

Waloryzacja 2025: co nas czeka w nadchodzącym roku? Rząd zaproponował, aby emerytury i renty w przyszłym roku wzrosły o co najmniej 6,78%. W numerze znajdziesz szczegółową tabelę wysokości emerytur „na rękę” po planowanej podwyżce. Zobacz, jak zmieni się twoje świadczenie [TABELA].

Waloryzacja emerytur vs. waloryzacja składek emerytalnych: wyjaśniamy różnicę między waloryzacją emerytur a czerwcową waloryzacją składek emerytalnych. W tym czasie w roku zawsze pojawiają się pytania dotyczące tych kwestii – rozwiewamy wszelkie wątpliwości.

Wyższe emerytury dla seniorów [WYROK TK]: aż 200 tys. osób, które złożyły wniosek o wcześniejszą emeryturę przed 1 stycznia 2013 roku, może skorzystać na wyroku Trybunału Konstytucyjnego (TK) z 4 czerwca 2024 roku. Szczegóły tego orzeczenia i jego wpływ na wysokość emerytur znajdziesz w lipcowym numerze.

Problemy z drugą, interwencyjną waloryzacją emerytur: opisujemy trudności związane z wprowadzeniem drugiej waloryzacji emerytur. Tym razem kłody pod nogi rządowi rzucił ZUS. Sprawdź, jakie problemy wskazał Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Więcej szczegółowych informacji na temat tych zagadnień znajdziesz w lipcowym numerze „Gazety Senior”. Zapraszamy do lektury!

Reklama Reklama PolisyTravel

Prawo dla seniora: zadatek kontra zaliczka

W cyklu „Masz do tego PRAWO” notariusze z Izby Notarialnej we Wrocławiu objaśniają kluczowe różnice między zadatkiem a zaliczką. To ważne zagadnienie szczególnie dla tych seniorów, którzy planują sprzedaż lub zakup nieruchomości.

Zdrowie seniora: pogoda a serce, medycyna nuklearna, 5G, PSYCHE oraz rewolucja w receptach dla seniorów

Ekstremalne zjawiska atmosferyczne i towarzyszące im zmiany ciśnienia stały się nową codziennością, co stanowi duży problem dla wielu seniorów, szczególnie osób z chorobami serca. Choroby serca to wciąż cichy zabójca w Polsce – dowiedz się, jak się przed nimi chronić.

Jak izotopy promieniotwórcze rewolucjonizują diagnostykę i terapię różnych chorób? Prof. Rafał Czepczyński zdradza tajniki medycyny nuklearnej i jej zastosowania w nowoczesnej medycynie.

5G: Rafał Pawlak, kierownik Zakładu Badań Systemów i Urządzeń z Instytutu Łączności – Państwowego Instytutu Badawczego, przedstawia fakty i obala mity na temat nowej technologii 5G. Dowiedz się, jak rzeczywiście działa ta technologia i jakie są jej potencjalne korzyści oraz zagrożenia.

Rewolucja w receptach: nowe przepisy dotyczące darmowych leków dla seniorów powyżej 65 roku życia wreszcie wejdą w życie. Jakie kluczowe zmiany wniosą nowe regulacje i jak skorzystać z darmowych leków.

Podczas wakacji na emeryturze warto zadbać o zdrowe nogi. Opuchlizna i zmęczenie to najmniejsze z problemów. Jak uniknąć niebezpiecznej zakrzepicy? Praktyczne porady, które pomogą utrzymać nogi w dobrej kondycji.

W PSYCHE tym razem strategia skoku na żyrandol. Psycholog Jadwiga Kwiek wyjaśnia, czym jest strategia skoku na żyrandol i jak nie pomaga w radzeniu sobie z codziennymi wyzwaniami.

Zapraszamy do lektury lipcowego wydania „Gazety Senior”, aby dowiedzieć się więcej o metodach i technologiach, które pozytywnie wpływają na zdrowie i dobrostan seniorów.

Ostrzeżenia dla seniorów: parkowanie to wyzwanie – nie daj się nabrać!

Wakacje to czas relaksu, ale także okres, kiedy oszuści stają się bardziej aktywni. Tym razem zebraliśmy iście wakacyjne sposoby na kradzież pieniędzy, danych do e-bankowości i danych kart kredytowych. Wybierając się autem na wakacje, uważaj na oszustwa parkingowe! W numerze 6 popularnych metod oraz wskazówki, jak nie dać się nabrać.

Okiem seniorów: od drobnostek po ważne sprawy

Niezbędne gadżety podróżne. Czego to człowiek nie wymyśli! Przedstawiamy 10 niezbędnych gadżetów podróżnych, które ułatwią każdą wyprawę. [WYBÓR SENIORÓW!]

Rodzina: mieć czy być? W cyklu „40:80”, jak zawsze ku refleksji, przyglądamy się ewolucji, jaką przeszła rodzina. Krystyna Zietak i Linda Matus zastanawiają się, czy ważniejsze jest posiadanie własnej podstawowej komórki społecznej czy bycie dla niej wsparciem?

Wydarzenia: Przegląd Artystycznego Ruchu Seniorów

Zapraszamy na 21. Ogólnopolski Przegląd Artystycznego Ruchu Seniorów „ARS 2024” – prawdziwe święto talentów seniorów oraz grup międzypokoleniowych. To wydarzenie, którego nie można przegapić!

Małe ojczyzny: Piła

W sercu Piły działa organizacja, która codziennie zmienia życie setek seniorów, emerytów, rencistów i osób niepełnosprawnych. Poznaj działania Oddziału Okręgowego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów (PZERiI), prowadzonego przez Leokadię Figurniak, Przewodniczącą Oddziału.

Kino dla seniora

I tradycyjnie już, najciekawsze propozycje filmowe na nadchodzące lato.

„Gazeta Senior”: Gdzie możesz ją kupić?

Jeśli pragniesz mieć dostęp do aktualnego wydania „Gazety Senior” oraz 11 kolejnych numerów, mamy dla Ciebie świetną propozycję!

Możesz nabyć roczną prenumeratę – cyfrową (za jedyne 48 zł za cały rok za 12 numerów) lub drukowaną (za 118,80 zł za cały rok za 12 numerów). Porównaj dostępne pakiety prenumeraty klikając TUTAJ i wybierz ten, który najbardziej odpowiada Twoim potrzebom.

Jak możesz nabyć prenumeratę „Gazety Senior”? To proste! Możesz to zrobić na dwa sposoby:

Informacja telefoniczna pod numerem: tel. 533 301 660 (pn-pt w godzinach 9:00-15:00).

Gazeta Senior numer 07/2024

Okładka numeru lipiec 07/2024 „Gazety Senior”

Dziękujemy naszym Prenumeratorom za wsparcie! To dzięki Wam możemy regularnie wydawać „Gazetę Senior”, informując i wzmacniając społeczność seniorów.

Nie zwlekaj i już dziś dołącz do grona naszych Czytelników!

Redakcja
CATEGORIES
Share This