„Gazeta Senior” maj 2024 [05/2024]. Sprawdź, co w numerze?

Na łamach majowego wydania „Gazety Senior” gościmy wyjątkowego bohatera – Krzysztofa Cugowskiego, ikonę polskiego rocka, który dzieli się swoimi przemyśleniami na temat życia w harmonii z wiekiem i ciągłym poszukiwaniu nowych muzycznych wyzwań. Artysta zdradza również kulisy swojego najnowszego projektu muzycznego, który z pewnością zainteresuje wielu z Was.

Nie przegapcie także okazji do spotkania na żywo – Krzysztof Cugowski wystąpi m.in. podczas inauguracji X. Łódzkich Senioraliów, już 11 maja. A to tylko początek tego, co czeka na Czytelników w majowym wydaniu „Gazety Senior”.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Portfel seniora: druga waloryzacja i pieniądze za zatrudnienie emerytów

Opisujemy dwie nowe propozycje rządu dotyczące finansów seniorów.

Pierwsza to druga – interwencyjna – waloryzacja emerytur, która ma być odpowiedzią na rosnące koszty życia. Rząd proponuje wprowadzenie możliwości drugiej waloryzacji emerytur i rent, jeśli inflacja w pierwszym półroczu przekroczy 5%.

Druga informacja dotyczy aktywności zawodowej seniorów. Projekt ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia otwiera przed przedsiębiorcami nowe możliwości zatrudnienia osób starszych, oferując m.in. wsparcie finansowe. Szczegóły, w tym kwoty, dotyczące proponowanych rozwiązań znajdziecie w majowym wydaniu „Gazety Senior”.

Reklama Reklama wynajmijseniora.pl

Prawo dla seniora: subkonto w ZUS 

W kolejnej odsłonie cyklu „Masz do tego PRAWO piszemy o zarządzaniu i dziedziczeniu środków zgromadzonych na subkoncie w ZUS. Wspólnie z Izbą Notarialną we Wrocławiu przybliżamy zagadnienia związane z wypłatą gwarantowaną oraz prawami dziedziczenia tych środków. Podpowiadamy, jak zabezpieczyć swoje finanse na przyszłość.

Zdrowie seniora: znikające apteki, MDS u seniorów etc.

2000 – tyle aptek zniknęło z mapy Polski od 2018 roku. Niechlubny poczet „znikających aptek” otwiera województwo dolnośląskie, za nim łódzkie i podkarpackie. Dostęp do aptek, czyli do produktów ratujących zdrowie i życie, stanowi o jakości życia mieszkańców. Przy utrzymującej się tej tendencji spadkowej w województwie dolnośląskim do 2051 roku znikną wszystkie apteki. O potrzebie zmiany przepisów i apelu: „Apteka dla pacjenta, nie dla aptekarza” Koalicja na pomoc niesamodzielnym.

Seniorze, zwróć uwagę na te objawy: zmęczenie, bladość, nietypowe siniaki. Zespoły mielodysplastyczne (MDS) stanowią zagrożenie dla zdrowia, zwłaszcza starszych osób. Objawy często są mylone z naturalnymi procesami starzenia. Wczesne wykrycie i leczenie MDS znacznie poprawia rokowania i jakość życia pacjentów.

Wrotycz pospolity w lecznictwie: niesamowite zastosowania i właściwości Tanacetum Vulgare.

Psyche dla seniora: czym jest pewność siebie? Jak nad nią pracować? Wyjaśnia psycholog Jadwiga Kwiek. Zdrowe przekonania to gwarancja pomyślnego starzenia.

Ostrzeżenia dla seniorów: oszukańcze SMS-y i fałszywe strony www NFZ

Fałszywe SMS-y o długach. Oszuści wysyłają wiadomości SMS, informując o rzekomym ryzyku wpisu na listę dłużników. Co więcej, wykorzystują prawdziwe dane osobowe odbiorców. Można stracić ponad 1 299 zł. Jak nie dać się nabrać, sprawdzisz w majowym numerze. Bądźcie czujni! Zawsze zgłaszajcie podejrzane wiadomości SMS na bezpłatny numer 8080.

Fałszywe strony internetowe udające NFZ. Zwróćcie uwagę na wzrost liczby fałszywych stron internetowych, które naśladując oficjalny serwis NFZ, próbują wyłudzić Wasze dane osobowe oraz numery kart kredytowych lub debetowych. Na czym polega to oszustwo! Jak się ustrzec? Wyjaśniamy w majowym numerze.

Auto dla seniora: wskazówki i ranking ADAC

Szukając idealnego auta, warto skorzystać z praktycznych wskazówek przygotowanych specjalnie dla Was przez naszego redaktora seniora, Andrzeja Górczyńskiego. Dzięki jego wieloletniemu doświadczeniu dziennikarza motoryzacyjnego oraz rankingowi ADAC, znajdziecie najlepsze samochody dopasowane do indywidualnych potrzeb seniorów.

Okiem seniorów

W najnowszym artykule Andrzeja Wasilewskiego „Seniorzy zmieniają OBRAZ ŚWIATA”, autor poszukuje źródeł wiedzy na temat potrzeb i możliwych rozwiązań wyzwań starzejącego się społeczeństwa. To inspirująca podróż w świat refleksji nad przyszłością.

W cyklu 40:80: oczami dwóch pokoleń, Linda Matus i Krystyna Ziętak przyglądają się tematowi PRACY. To temat, który wzbudza dziś wiele emocji, a nasze autorki dzielą się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami.

Ponadto, integracja międzypokoleniowa, która jest inwestycją w przyszłość. Kazimierz Nawrocki zbiera i opisuje najciekawsze przykłady z życia Ostrowskiego UTW, pokazując, jak ważne jest współdziałanie różnych pokoleń dla rozwoju lokalnej społeczności.

Wydarzenia: o seniorach i dla seniorów

Łódzkie Senioralia: 11 maja – 24 maja 2024 r. Zanotujcie te daty już teraz! Miasto Łódź serdecznie zaprasza na jubileuszową, 10. edycję Łódzkich Senioraliów, tradycyjnie pod patronatem „Gazety Senior”. 11 maja br. uroczystą inaugurację uświetni koncert Krzysztofa Cugowskiego.

Konferencja „POLSKA SENIORA: Polityka Senioralna – Nowe Otwarcie”. W majowym numerze Elżbieta Ostrowska, przewodnicząca PZERiI, dzieli się z Czytelnikami wrażeniami z wydarzenia, które odbyło się w Sejmie w dniu 18 kwietnia br. Organizatorem konferencji była Minister ds. Polityki Senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz.

Zdrowie i Style Życia – Wrocław 2024 to Międzynarodowa Konferencja Naukowa na Uniwersytecie Wrocławskim [23-24 maja br.] poruszająca ekonomiczne, społeczne i zdrowotne wyzwania starzejącego się społeczeństwa, na którą zapraszamy osoby zainteresowane ww. zagadnieniami. Patronat medialny „Gazety Senior”.

Podróże na emeryturze

W majowym numerze znajdziecie mnóstwo turystycznych ofert w budżecie dostosowanym do możliwości senioralnej kieszeni, z rabatami i promocjami dla seniorów. To doskonała okazja, by wypełnić kalendarz wakacji oraz dłuższych weekendów przyjemnymi podróżami!

Kino i książki dla seniora w maju

Krystyna Ziętak, autorka bloga wirtualancultura60+, z pomocą czytelników bloga stara się odpowiedzieć na pytanie, po co chodzi się do kina, także dlatego, że w maju, na wielkim srebrnym ekranie czekają na kinomanów fascynujące propozycje. W kinie dla seniora polecamy trzy filmy. „The Old Oak” to wzruszająca historia przyjaźni w świecie pełnym nienawiści, w kinach od 10 maja, „Kolacja pożegnalna” – zabawna opowieść o przyjęciu z piekła rodem, oraz „Jutro będzie nasze” –  oba wyświetlane od 24 maja.

Nie przegapcie również Mistrzów Kina Japońskiego na wielkim ekranie. Już w maju zapraszamy na drugą edycję przeglądu w Kino Nowe Horyzonty, prezentującego wybitną klasykę, legendarne anime i współczesne reżyserskie głosy kina kraju kwitnącej wiśni.

Nie tylko kino, ale także książki będą w centrum uwagi seniorów w maju. Targi Książki i Mediów VIVELO z specjalną strefą dla seniorów odbędą się od 16 do 19 maja w PGE Narodowy. To doskonała okazja, by znaleźć ciekawe pozycje do czytania i odkryć nowe inspiracje literackie. Bogaty program strefy seniora w majowym numerze.

„Gazeta Senior”: Gdzie możesz ją kupić?

Jeśli pragniesz mieć dostęp do aktualnego wydania „Gazety Senior” oraz 11 kolejnych numerów, mamy dla Ciebie świetną propozycję!

Możesz nabyć roczną prenumeratę – cyfrową (za jedyne 48 zł za cały rok za 12 numerów) lub drukowaną (za 108 zł za cały rok za 12 numerów). Porównaj dostępne pakiety prenumeraty klikając TUTAJ i wybierz ten, który najbardziej odpowiada Twoim potrzebom.

Jak możesz nabyć prenumeratę „Gazety Senior”? To proste! Możesz to zrobić na dwa sposoby:

Informacja telefoniczna pod numerem: tel. 533 301 660 (pn-pt w godzinach 9:00-15:00).

Dziękujemy naszym Prenumeratorom za wsparcie! To dzięki Wam możemy regularnie wydawać „Gazetę Senior”, informując i wzmacniając społeczność seniorów.

Nie zwlekaj i już dziś dołącz do grona naszych Czytelników!

Gazeta Senior okładka numeru maj 2024

Okładka majowego numeru miesięcznika „Gazeta Senior”

Redakcja
CATEGORIES
Share This