Golf – sport dla każdego

Golf jest często postrzegany jako sport bardzo elitarny, który uprawiają wyłącznie bogaci snobi. A tak wcale nie jest. W wielu miejscowościach powstają kluby i pola golfowe, co umożliwia spędzenie czasu w wyjątkowej atmosferze wśród golfistów, a jednocześnie gwarantuje wspaniałą rekreację i ożywienie całego organizmu.

Reklama Reklama Gala Noworoczna Brukiewicz

Golf sport dla każdego

Faktem jest, że w rankingu najlepiej zarabiających zawodników wśród wszystkich dyscyplin sportowych na świecie, golfiści zajmują pierwsze miejsca, wyprzedzając nawet największe sławy piłki nożnej. To nie znaczy, że w golfa grają tylko najbogatsi. Jest wiele krajów, w których golf jest bardzo popularny (np. USA, Wielka Brytania, Szwecja, Czechy, Japonia), a ostatnio również w Polsce staje się sportem cieszącym się coraz większą popularnością.

Sport na świeżym powietrzu

Golf jest sportem dla każdego, bez względu na wiek, choć wymaga sprawności fizycznej i przyzwoitej kondycji, albowiem przejście przez wszystkie dołki na dużym polu golfowym to nawet kilka kilometrów. Jednak golfista wykonuje cały czas umiarkowany wysiłek fizyczny, a co ważne, cały czas przebywa na świeżym powietrzu i wykonuje ruchy, które w kompleksowy sposób uruchamiają różne części ciała. Aby grać w golfa, należy posiadać „Zieloną Kartę”, tj. specjalny certyfikat, uznawany na większości pól golfowych na całym świecie, wystawiany przez PZGolf, który dowodzi zdania egzaminu w zakresie podstawowych umiejętności gry i wiedzy nt. reguł i etykiety. Raz do roku pod egidą Polskiego Związku Golfa organizowany jest Ogólnopolski dzień golfa, podczas którego można poznać fundamenty gry w golfa oraz spróbować sił w tej dyscyplinie.

Jak się gra w golfa?

Golf uprawiany jest na otwartych trawiastych terenach i polega na kierowaniu małej piłki golfowej do otworów w ziemi, mających kształt cylindra o średnicy 108 mm, za pomocą uderzeń specjalnymi kijami. Celem gracza jest umieszczenie piłki w każdym z dołków w jak najmniejszej liczbie uderzeń. Kluczowym elementem gry jest samo uderzenie, wykonywane za pomocą specjalnego zestawu kijów. W momencie uderzenia zawodnik trzyma kij oburącz, stoi bokiem do kierunku przyszłego lotu piłki, w lekkim rozkroku. Piłka znajduje się kilkadziesiąt centymetrów od jego stóp. Uderzenie polega na wykonaniu zamachu kijem zza głowy, połączonego z wykonaniem ćwierć-obrotu w pasie. Jedna stopa stoi cały czas nieruchomo na ziemi, zaś pięta drugiej lekko się unosi i przekręca w momencie uderzenia.
Komplet kijów golfowych z wózkiem lub torbą oraz specjalne buty są dość kosztowne, ale wiele klubów golfowych chętnie wypożycza kije początkującym, a specjalne buty na początku przygody z golfem nie są bardzo potrzebne.

Uwaga – uderzenie!

Wykonanie uderzenia nie wymaga dużej siły, gdyż wykorzystuje energię, jaką w naturalny sposób osiąga główka kija na skutek prawidłowo wykonanego zamachu. Można powiedzieć, że zadaniem gracza jest nie tyle użycie siły swoich mięśni, aby jak najmocniej uderzyć w piłkę, ile skierowanie ruchu kija w odpowiednim kierunku i pozwolenie mu samemu wykonać jego „pracę”. Kije składają się z główki, którą uderza się w piłkę, pręta łączącego oraz rączki. Kije różnią się między sobą kątem nachylenia główki i długością kija, pośrednio także wagą. Odmienne parametry powodują, iż przy takim samym „swingu” (zamachu), zależnie od użytego kija, uderzona piłka poleci na inną odległość. Dzielą się na cztery podstawowe rodzaje: „Woods” (drewniane) – umożliwiają wykonywanie uderzeń prowadzących do długich lotów piłki, „Irons” (żelazne) – umożliwiają wykonywanie delikatniejszych uderzeń i precyzyjniejszą ich kontrolę, „Wedges” (kliny) – służą do uderzeń krótkich oraz w trudnych sytuacjach (np. gdy piłka wpadnie w piach),”Putter” (popychacz) – stosowany jest do precyzyjnego uderzania piłek, aby ostatecznie wpadły do dołka.

Rozgrywka w golfie

Rozgrywka w golfie polega na zaliczeniu przez zawodnika wszystkich dołków na polu. Piłka po zwykłym uderzeniu pokonuje zwykle od kilkunastu do kilkuset metrów, z czego większość w powietrzu. Aby wcelować piłką w określone miejsce, zawodnik przy uderzeniu musi uwzględniać zarówno ukształtowanie terenu, jak i siłę oraz kierunek wiatru. Źle uderzona piłka może wpaść w krzaki, utonąć w stawie lub utknąć w piasku. Dobrze uderzona piłka ląduje w skoszonej trawie, w miejscu dogodnym do wykonania kolejnego uderzenia. Samo docelowe miejsce upadku piłki jest kwestią obranej przez gracza strategii.

Można zacząć w każdym wieku

Na początek przygody z golfem wszystko wydaje się proste i jednocześnie mocno skomplikowane, jednak obserwując graczy, można szybko pojąć, na czym ta gra polega. Również ewentualna sprawa punktacji za grę wydaje się mocno zawiła, ale każde pole wydaje odpowiednie druki (karta wyników), które wystarczy tylko odpowiednio wypełnić. Każdy, kto chociaż raz doświadczył gry w golfa, chętnie powraca na pole i chce nadal uczestniczyć w tych „elitarnych” zajęciach.
W wielu miejscowościach są dostępne dla wszystkich „Mini pola golfowe”, na których można poćwiczyć i rozwijać swoje umiejętności. Dlatego namawiamy wszystkich seniorów do spróbowania „golfowania”, tym bardziej że grę w golfa można zacząć w każdym wieku.

Tekst i foto: Roman Szymański

źródło: Gazeta Senior Kraj 3/2016

Redakcja
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds