„GRAMY W RYTMIE SERCA”, by wykryć arytmię i ustrzec się przed udarem mózgu

„GRAMY W RYTMIE SERCA”, by wykryć arytmię i ustrzec się przed udarem mózgu

Największa w Polsce kampania edukacyjna „STOP UDAROM” znowu zaskakuje kolejnym, ciekawym projektem. Tym razem jest to edukacyjny wideo klip zatytułowany „GRAMY W RYTMIE SERCA”. Jego celem jest zwrócenie uwagi na migotanie przedsionków w kontekście zagrożenia udarem mózgu u osób, które cierpią na taką arytmię. Dzięki muzycznej metaforze poznajemy brzmienie prawidłowego i nieprawidłowego rytmu serca.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Gitara basowa i perkusja nie są podstawowymi narzędziami, jakich na co dzień używa w swojej pracy kardiolog, ale – jak się okazuje – mogą doskonale odzwierciedlić, jak powinno prawidłowo pracować ludzkie serce. Z takiego właśnie założenia wyszli organizatorzy kampanii „STOP UDAROM” przygotowując najnowsze wideo edukacyjne. Wzięli w nim udział dr hab. n. med. Paweł Balsam z Katedry i Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz muzyk, basista i perkusista Peter Somos.

Słuchaj rytmu serca – „wewnętrznego perkusisty”

Nie miałem żadnych wątpliwości, czy wystąpić w tym projekcie, bo choć muzyka i kardiologia na pozór wydają się dość odległymi dziedzinami, to wbrew pozorom jest w nich wiele analogii – mówi dr hab. n. med. Paweł Balsam. – Można powiedzieć, że serce to nasz „wewnętrzny perkusista”, odgrywający jedną z najważniejszych ról w zespole, jakim jest ludzki organizm. Żeby organizm działał prawidłowo, musi pracować we właściwym rytmie. Rytmie, który towarzyszy nam przez całe życie, niestety zabiegani i obciążeni na co dzień tysiącem spraw, nie poświęcamy mu zbyt wiele uwagi. Ten rytm – to bicie naszego serca. Jeśli jesteśmy zdrowi, jest jednostajny, miarowy i doskonale wkomponowuje się w grę innych instrumentów. Wtedy czujemy, że wszystko ze sobą idealnie współbrzmi.

Zdarza się jednak, że serce jakby pędzi, bije nierówno, kołacze, drży i faluje. Najpierw zwalnia, potem przyspiesza, robi przerwy. Jeśli poczujemy nieuporządkowany rytm, należy niezwłocznie zweryfikować z lekarzem, swój stan zdrowia pod kątem  migotania przedsionków. Wiele osób jednak nie odczuwa objawów arytmii serca, dlatego tak ważne jest, by regularnie wykonywać badania i korzystać z kontroli lekarskich.

I temu właśnie służy projekt „Gramy w rytmie serca”: żeby w prosty i obrazowy sposób zwiększać świadomość w zakresie ryzyka wystąpienia migotania przedsionków, które w konsekwencji może prowadzić do udaru mózgu – dodaje kardiolog.

Najczęstsze zaburzenie rytmu serca – uważaj na migotanie przedsionków

Szacuje się, że na migotanie przedsionków cierpi około 1-2 procent dorosłej populacji na świecie. W samych Stanach Zjednoczonych i Unii Europejskiej jest to ok. 9 milionów osób a w Polsce około 600-700 tysięcy. Ryzyko wystąpienia migotania przedsionków wzrasta z wiekiem. Najnowsze badania epidemiologiczne wskazują, że dotyczy ono niemal ¼ osób po 65. roku życia.

Migotanie przedsionków wynika z zaburzeń rytmu serca, co prowadzi do wystąpienia szybkich (powyżej 300/min) i nieregularnych impulsów elektrycznych, w efekcie czego przedsionki nie kurczą się w skoordynowany sposób, lecz drgają. Spada wtedy wydajność pompowania krwi do komór serca, krew zalega w przedsionkach, skutkiem czego powstają skrzepliny, które płynąc z prądem krwi mogą dotrzeć do mózgu zatykając światło naczyń mózgowych. Stanowi to jedną z głównych przyczyn udaru mózgu.

Zadbaj, by Twój „wewnętrzny perkusista” grał jak najdłużej!

Jeśli czujemy, że nasze serce, pozostając w terminologii muzycznej, „gra niepoprawny rytm”, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem – radzi kardiolog, dr hab. n. med. Paweł Balsam. – Wczesne rozpoznanie migotania przedsionków daje szansę na zapobieganie udarom mózgu. Ekspert zwraca też  uwagę, że pomoże nam w tym również zdrowy tryb życia. Tak więc utrzymując prawidłową masę ciała, zdrowo się odżywiając, nie paląc papierosów, ograniczając spożycie alkoholu i kofeiny, a także uprawiając regularną aktywność fizyczną znacznie ograniczymy ryzyko tych i wielu innych chorób.

Z kolei osoby, u których zdiagnozowano już arytmię, powinny wziąć sobie do serca zalecenia lekarza, regularnie przyjmować przepisane leki i pamiętać o systematycznych badaniach stanu zdrowia. Wszystko po to, by nasz „wewnętrzny perkusista” mógł grać prawidłowy rytm jak najdłużej! – apeluje dr hab. n. med. Paweł Balsam.

Wideo edukacyjne „GRAMY W RYTMIE SERCA” dostępne jest na stronie: https://stopudarom.pl/o-kampanii/w-rytmie-arytmii-stop-udarom/ oraz na profilu  https://www.facebook.com/StopUdarom/

Migotanie przedsionków – fakty:

 • Migotanie przedsionków to groźna choroba, która jest najczęstszym zaburzeniem rytmu serca
  i jednocześnie jedną z głównych przyczyn udaru mózgu.
 • W Polsce na migotanie przedsionków cierpi ok. 600-700 tysięcy osób. Ryzyko wystąpienia migotania przedsionków zwiększa się wraz z wiekiem, migotanie przedsionków dotyczy aż 23 % osób po 65. roku życia
 • Pomiar tętna zwiększa wykrywalność migotania przedsionków. Jeżeli tętno jest niemiarowe i wyczuwalna jest nieregularna praca serca, należy zgłosić się do lekarza – szybkie rozpoznanie choroby to szansa na skuteczniejsze leczenie.

 Najczęściej występujące objawy migotania przedsionków:

 • Szybkie i nieregularne bicie serca
 • Kołatanie serca (palpitacje)
 • Uczucie dyskomfortu lub bólu w klatce piersiowej
 • Zawroty głowy i omdlenia
 • Nadmierne pocenie się oraz nudności
 • Duszność
 • Uczucie zmęczenia
 • Osłabienie wydolności fizycznej

Instrukcja samodzielnego badania tętna:

Chcąc zbadać tętno, najlepiej położyć drugi, trzeci i czwarty palec dłoni w niewielkim wgłębieniu na wewnętrznej stronie przedramienia (blisko kciuka), tam gdzie przebiega tętnica promieniowa. Siła ucisku powinna być niewielka, wtedy puls wyczujemy pod palcami. Należy policzyć uderzenia w ciągu 30 sekund. Tę liczbę pomnożyć przez 2 i wówczas uzyskamy częstotliwość uderzeń „na minutę”.

Prawidłowe tętno powinno być regularne i mieć częstotliwość w przedziale 60-80 uderzeń na minutę. Jeżeli np. tętno zazwyczaj wynosiło ok. 65 uderzeń na minutę, a w kolejnym pomiarze pomiar wskaże tętno niemiarowe o częstości 100 uderzeń na minutę, można podejrzewać wystąpienie arytmii, np. migotania przedsionków.

Arytmia kampania edukacyjna

Kampania „STOP UDAROM” została zainaugurowana w 2012 roku. Jej celem jest budowanie świadomości społecznej w zakresie profilaktyki udaru mózgu oraz ograniczania jego medycznych i społecznych skutków. Każdego roku w ramach kampanii, prowadzone są różnego rodzaju działania edukacyjne w zakresie czynników ryzyka, profilaktyki i rozpoznawania objawów udaru mózgu oraz podejmowania skutecznej interwencji w razie jego wystąpienia. Inicjatorem kampanii jest Firma Boehringer Ingelheim, a partnerami Fundacja Udaru Mózgu i Stowarzyszenie Udarowcy – Liczy się wsparcie! Patronem honorowym kampanii jest Polskie Towarzystwo Kardiologiczne. Więcej informacji na www.stopudarom.pl

Materiał kampanii

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds