Sposoby suplementacji wapniem

Sposoby suplementacji wapniem

Wapń to ważny pierwiastek dla funkcjonowania ludzkiego organizmu. Znany jest przede wszystkim jako materiał budulcowy zębów i kości. Nie każdy wie jednak, że jest on również aktywatorem wielu enzymów, a także bierze udział w procesie dzielenia się i regeneracji komórek. Wpływa na pracę układu nerwowego, hormonalnego oraz krwionośnego. Niedobór wapnia zwiększa więc nie tylko ryzyko wystąpienia osteoporozy. Sprawia on, że człowiek doświadcza wielu nieprzyjemnych objawów m.in. mrowienia w ciele, kurczów mięśni czy drażliwości. Dlatego o odpowiednią ilość wapnia w diecie należy dbać codziennie.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Wapń a codzienna dieta

Podstawowym źródłem wapnia w diecie są określone produkty, które powinno jeść się codziennie. Na pierwszym miejscu warto wymienić przetwory mleczne, jak jogurty, kefiry, śmietany, a także sery. W wapń bogate są również ryby, zwłaszcza szprotki i sardynki. Warto sięgać po owoce typu pomarańcza i mandarynka. Dużą zawartością wapnia cechują się również warzywa, m.in. kapusta, brokuł, jarmuż, pietruszka, awokado, szpinak czy kalafior. Pierwiastek znajduje się w roślinach strączkowych. Jego cennym źródłem są również orzechy i nasiona słonecznika, pestki dyni, sezam, mak czy migdały. Inne produkty, w których znajduje się wapń to siemię lniane, suszone figi i morele, olej i oliwa. Pierwiastek występuje też w niektórych przyprawach m.in. kurkumie, curry, pieprzu czarnym czy cynamonie. Przy komponowaniu diety warto pamiętać, że poszczególne produkty różnią się zawartością i przyswajalnością znajdującego się w nich wapnia. Więcej o produktach z wapniem można przeczytać tutaj: https://calperos.pl/blog/sg/produkty-bogate-w-wapn-zrodla-wapnia-w-codziennej-diecie/.

Wapń a suplementacja

Zbilansowanie diety nie zawsze należy do prostych zadań. Zwłaszcza jeśli jesteśmy w okresie zwiększonego zapotrzebowania na wapń. Mowa o takich sytuacjach jak okres ciąży czy laktacji, intensywny wzrost w okresie pokwitania czy leczenie złamań kości. Więcej wapnia powinni także przyjmować seniorzy, ponieważ obserwuje się u nich szybszy ubytek masy kostnej. W takich przypadkach świetnie sprawdzi się suplementacja. Dzięki niej można być pewnym, że organizm otrzymuje dokładnie taką ilość tego pierwiastka, jaką potrzebuje. Suplementacja wapniem polega na przyjmowaniu tabletek, najlepiej w trakcie posiłków. Po jaki produkt jednak sięgnąć? W aptekach jest ich wiele. Wśród nich wyróżnia się Calperos. Jest to lek bez recepty, który zawiera węglan wapnia w formie zjonizowanej. Jest on bardzo dobrze przyswajany przez ludzki organizm. Z tego powodu Calperos jest najczęściej polecanym produktem przez specjalistów. Suplementacja wapniem wymaga konsultacji z lekarzem, który podpowie, jaka ilość tego pierwiastka będzie dla pacjenta najlepsza.

Wapń a używki

Niestety, dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości wapnia to jednak nie wszystko. Często zdarza się, że na skutek różnych używek, ludzie wypłukują pierwiastek z organizmu. Niektóre substancje mogą też utrudniać jego wchłanianie. Dlatego tak ważne jest to, aby zrezygnować z nadmiernego picia alkoholu oraz ograniczyć picie kawy i herbaty. Należy rzucić palenie. Dobrze również ograniczyć spożycie soli, napoi gazowanych, które zawierają kwas fosforowy, słodyczy oraz tłuszczów zwierzęcych. Co w zamian? Najlepiej iść na spacer! Umożliwi to kąpiel słoneczną. Pod wpływem promieniowania słonecznego ludzki organizm produkuje witaminę D, która jest niezbędna do prawidłowego metabolizmu wapnia.

Wapń to pierwiastek, który spotkać można w wielu produktach żywieniowych. Skąd biorą się więc jego niedobory? Powodów może być wiele. Często jest to nieprawidłowa dieta, stosowanie używek czy zwiększone zapotrzebowanie na wapń. Jego braki warto jak najszybciej uzupełnić za pomocą suplementów. Ważne jest także to, aby zmieniać swoje nawyki żywieniowe na zdrowsze, niezależenie od wieku czy stanu zdrowia. Informacje o tym, czym jest wapń, jaką rolę odgrywa w organizmie, a także co jeść, można znaleźć na stronie: https://calperos.pl/blog/.

Artykuł partnerski

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds

Zamów prenumeratę!


This will close in 0 seconds