Idealny prezent na Boże Narodzenie – ekspres do kawy

Idealny prezent na Boże Narodzenie – ekspres do kawy

Na Boże Narodzenie obdarowujemy się wzajemnie większymi i mniejszymi upominkami. Między innymi popularne są różnorodne urządzenia gospodarstwa domowego. Doskonałym podarunkiem dla całej rodziny może być chociażby profesjonalny ekspres ciśnieniowy. Jak znaleźć idealny model na prezent? Na to pytanie odpowiadamy w naszym artykule.

Młynek

Sercem każdego ekspresu ciśnieniowego jest solidny młynek do kawy. Można się spotkać z różnymi rodzajami młynków. Dzielą się między innymi na stalowe i ceramiczne. Oba warianty mają swoje wady i zalety. Co do zasady jednak młynki stalowe są trwalsze i bardziej odporne na uszkodzenia. Poza tym oferują lepszą jakość cięcia ziaren ze względu na ostrzejsze ostrza. W zrobionej kawie nie znajdziemy zatem tak wiele charakterystycznego pyłu. On z kolei wpływa na smak samej kawy. Profesjonalny ekspres ciśnieniowy może też oferować młynki żarowe i udarowe. Różnią się one technologią działania. Młynki udarowe tną bowiem ziarna wirującymi ostrzami, a żarnowe ścierają ziarna. Większość dobrych ekspresów ciśnieniowych wyposażona jest w młynki żarnowe, ponieważ nie nagrzewają się podczas pracy w przeciwieństwie do młynków udarowych.

Moc i ciśnienie

Wybierając ekspres ciśnieniowy do domu należy też sprawdzić jego moc. Im wyższa wartość, tym urządzenie szybciej nagrzeje wodę i przygotuje kawę. Z kolei im wyższe ciśnienie, tym lepszy smak i aromat przygotowanej kawy. Solidne ekspresy ciśnieniowe najczęściej oferują ten drugi parametr na poziomie 15 bar. Wówczas urządzenie przyrządzi przepyszne espresso, ale również kawy mleczne, w tym flat white, latte, cappuccino albo macchiato. Wskazuje się, że wartością minimalną ciśnienia, którą powinien posiadać ekspres do kawy jest 9 bar.

Zbiornik

Każdy ekspres ciśnieniowy wyposażony jest nadto w zbiornik na wodę. Jaką powinien mieć pojemność? Tak naprawdę to trochę indywidualna kwestia. Ekspresów z dużymi pojemnikami nie trzeba bowiem ciągle uzupełniać, dzięki czemu świetnie sprawdzają się na większe potrzeby. Szybko i bezproblemowo można przygotować kawę nawet dla kilkunastu osób. Z kolei ekspresy z małymi pojemnikami mają tę zaletę, że są niewielkie i kompaktowe. Wpasują się zatem w przestrzeń nawet bardzo małej kuchni.

Dodatkowe funkcje

Warto też zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje, które posiada wybrany ekspres ciśnieniowy. Fani mlecznej kawy, w tym cappuccino albo macchiato na pewno docenią wbudowany system spieniania mleka. W innych modelach może on przybrać formę dyszy, którą ręcznie spienia się mleko. Ekspresy mogą też mieć szereg regulacji. Na przykład umożliwiać dowolne ustawienie mocy i wielkości albo wykonanie ulubionego espresso jednym kliknięciem.

Artykuł partnerski

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds