Jak miasto zbiera informacje o mieszkańcach

Jak miasto zbiera informacje o mieszkańcach

Do sprawnego zarządzania miastem potrzebne są informacje o mieszkańcach. To oczywiste.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Informacje o mieszkańcach

Większe miasta a tym bardziej metropolie potrzebują i zbierają informacje o sposobie zachowania swoich mieszkańców. Jest coraz więcej technologicznych możliwości, które umożliwiają lepsze zarządzanie ruchem kołowym w mieście, śledzą, co dzieje się w newralgicznych punktach miasta. Do zbierania informacji wykorzystywane są kamery, mikrofony, czujki ruchu. To wszystko oczywiście analizuje sztuczna inteligencja.

Reklama Reklama wynajmijseniora.pl

Smart city

Smart city to miasto sprzyjające mieszkańcom. A po to, by sprzyjać mieszkańcom i nie marnować pieniędzy podatników, trzeba umieć przewidywać przyszłość. W wielu miastach sterowaniem komunikacją miejską  i ruchem samochodów na ulicach steruje już sztuczna inteligencja. Sprzyja to rozwojowi komunikacji zbiorowej, która oszczędza środowisko.

Populacja gryzoni

Od zarania dziejów tam, gdzie ludzie tam też gryzonie. Po co szczur miałby biegać po łące i zbierać ziarenko do ziarenka, kiedy w pobliżu śmietnika jedzenia dla gryzoni w bród. Zatem to nie wina gryzoni, że idą na łatwiznę i budują sobie schronienia w pobliżu całorocznej spiżarni. Tym bardziej że na ich łące jakiś deweloper wybudował właśnie dla ludzi nowe domki z koszonymi co tydzień trawnikami. Gryzonie łowimy w pułapki i trujemy trutkami. Nie lubimy gryzoni. Teraz pojawiła się nowa możliwość. Technika poszła do przodu. Zamiast rozkładać trutki gdzie popadnie i truć okolicę, można zastosować elektroniczne żywołapki i sprawdzać, czy i jakie gryzonie mamy w najbliższym otoczeniu. Żywołapki oczywiście wyposażamy w jakieś niewielkie urządzenia monitorujące i gdy gryzoń wejdzie do środka, to do centrali zostanie przekazany alarm. Jest gryzoń do wywiezienia. Wtedy pracownik zajmujący się deratyzacją nie jeździ po całym obszarze gdzie są rozstawione żywołapki, tylko obsługuje te urządzenia, które zawierają uwięzionego gryzonia. Oszczędzamy też środowisku roznoszenie trucizny. Czas na zmianę w metodach deratyzacji miast, nadchodzi nowe.

Operatorzy telefonii komórkowej

Przesyłanie danych to podstawa biznesu telefonii bezprzewodowej. Najlepiej kiedy te dane przekazujemy z szybkością światła. Służy do tego światłowód. Jednym z ważniejszych odczytów danych są stany wód i szybkość przepływu wody. Szczególnie w miastach położonych nad dużymi rzekami takie dane są interesujące dla władzy. Służą do tego urządzenia zanurzone w nurcie rzeki i przekazujące dane radiowo. Słupy oświetlenia ulicznego to wspaniałe miejsce do śledzenia ruchu pieszego w mieście. Już są takie oprawy lamp, które mają zamontowane na przykład kamery na podczerwień i mikrofony. Nic się nie ukryje przed policją. Śledzenie ludzi przy pomocy ich własnych smartfonów też daje niezłe rezultaty. Zwykle smartfon jest razem z właścicielem. Sztuczna inteligencja potrafi prześledzić, jak przemieszczają się smartfony. Stąd wiadomo, ilu ludzi codziennie wjeżdża do miasta, ilu jest turystów i z jakich regionów przyjechali.

Miasto świeci nocą

Zarządzanie energią w mieszkaniu jest prawie łatwe. Ograniczamy zużycie wieczorami, kiedy energia jest droga a podłączamy urządzenia w dzień kiedy mamy nadmiar prądy z fotowoltaiki. Miasta postępują akurat odwrotnie. Włączają oświetlenie uliczne kiedy zmierzcha i kiedy jest największe zapotrzebowanie na prąd. Pewno włodarze miast i mieszkańcy nie kojarzą, że przyczyniają się w ten sposób do ocieplenia klimatu. Ten rozpowszechniony jeszcze zwyczaj to pozostałość po energochłonnym przemyśle, który zużywał ogromne ilości energii w czasie dnia. Miasta podgrzewamy także swoimi samochodami, 60% energii zawartej w paliwie przetwarzamy w samochodach na ciepło odpadowe. Tylko 40% służy do poruszania pojazdu.

Woda

informacje o mieszkańcach

stacja pomiarowa do przepływu wody, fot.©Jerzy Dudzik

Dla władz miasta istotna jest woda zużyta. Ta, co płynie do oczyszczalni ścieków. Można tam, przy obecnych metodach, odkryć ile narkotyków jest zużywanych w mieście. Porządne laboratorium w oczyszczalni ścieków potrafi także sprawdzić, jaki jest stan epidemii. Taki dane były zbierane podczas ostatniej epidemii Covid 19. Ścieki to wspaniałe źródło informacji o zachowaniach mieszkańców i ich potrzebach.

Odpady

Tam, gdzie pojawiają się ludzie, tam zaraz rosną góry odpadów. Im większe miasto, tym większe góry śmieci. Kiedyś wszystkie odpady były mieszane i budowało się wysypiska śmieci. Teraz jesteśmy trochę bardziej zdyscyplinowani i cześć z odpadów segregujemy i odzyskujemy surowce wtórne. Czy nadejdą czasy, kiedy śmieci będą miały kod kreskowy przypisany do konkretnego mieszkania? Czy przestaniemy zaśmiecać w ciepłe weekendy brzegi zbiorników wodnych? Od przyszłego roku w Polsce ma zostać wdrożony system kaucyjny na surowce wtórne. Miejmy nadzieję, że to poprawi sytuację nad brzegami zbiorników wodnych.

Inteligentne mieszkania, inteligentne domy, inteligentne miasta, taka jest przyszłość i takie są wytyczne z Brukseli. Za tymi rozwiązaniami kryje się ogromna ilość zbieranych danych i umiejętne ich wykorzystanie.

Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior   Zapisz się do Newslettera

Made in Wroclaw 2023. Czy roboty przejmą nasze codzienne czynności?

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds