Jak napisać nekrolog, kondolencje, wspomnienie? Wskazówki i przykłady

Jak napisać nekrolog, kondolencje, wspomnienie? Wskazówki i przykłady

Nekrolog to szczególny gatunek prasowy, który informuje nas o śmierci bliskiej osoby. To chwila, w której możemy uczcić pamięć zmarłego, wyrazić nasze współczucie i oddać hołd jego życiu. Jednakże, pisząc taki tekst, ważne jest zachowanie odpowiedniej formy oraz taktu. Jakie informacje zamieścić i jakie elementy podkreślić, a jakie lepiej pominąć. Warto także zastanowić, czy zamieścić kondolencje, wyrazy współczucia od przyjaciół, kolegów czy innych osób, które były związane z zmarłym.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Jakie informacje zamieścić w tekście o zmarłym? Co podkreślić, co pominąć?

Reklama Reklama Amplifon

Nekrolog jest jednym z gatunków prasowych, pełni funkcję informowania o śmierci. Umieszcza się w nim m.in.

  • imię i nazwisko zmarłego,
  • datę śmierci,
  • informację o wieku,
  • przyczynach śmierci,
  • miejscu i czasie uroczystości żałobnych, oraz pogrzebu.
Reklama Reklama ATERIMA med

Przykładowa struktura nekrologu

Struktura nekrologu nie jest znormatywizowana, co oznacza, że możemy pominąć niektóre informacje np. o wieku zmarłego czy powodach, na skutek których zmarł. Nekrolog najczęściej przygotowuje rodzina zmarłego. Na przykład w ten sposób:

  1. Rozpoczyna go formuła otwarcia np. „Z głębokim żalem zawiadamiamy”, „Ze smutkiem zawiadamiamy”, „Pogrążeni w rozpaczy zawiadamiamy”.
  2. Następnie piszemy, kto odszedł, czyli imię i nazwisko zmarłego oraz – opcjonalnie – jego wiek i datę śmierci.
  3. W kolejnym zdaniu informujemy o terminie i miejscu uroczystości pogrzebowych (kiedy odbędzie się msza, odprowadzenie na cmentarz).
  4. W ostatnim kroku zamieszczamy informację o adresacie nekrologu – np. „informuje Rodzina/ żona/ mąż/ dzieci/ wnuki”.
  5. Możemy zamieścić dopisek, że prosimy o nieskładanie kondolencji. Dla niektórych osób to zbyt trudny moment podczas smutnego dnia pogrzebu.
Reklama Reklama Cyfrowi Debiutanci

Kondolencje

Kondolencje to wyrazy współczucia składane bliskim osoby, która odeszła. Nadawcami kondolencji w formie pisemnej, zamieszczanej w prasie, są często koledzy z pracy osoby zmarłej, ze stowarzyszenia, w którym się udzielał, z uniwersytetu trzeciego wieku czy klubu seniora, którego był członkiem. Kondolencje składają przyjaciele, znajomi.

Można je wyrazić np. w takiej formie:

„Wyrazy szczerego żalu i współczucia z powodu śmierci naszego Drogiego Kolegi/ Pracownika/ Przyjaciela (imię i nazwisko zmarłego) przesyłają …”

„Łącząc się w żałobie i smutku po śmierci (imię i nazwisko zmarłego) składamy kondolencje i wyrazy współczucia Rodzinie (podpis nadawcy)”

„Pragniemy złożyć szczere kondolencje Rodzinie z powodu odejścia (imię i nazwisko zmarłego), który/a był dla nas wspaniałym Przyjacielem/ Kolegą (podpis nadawcy)”

W dobie pandemii, gdy mamy ograniczone możliwości złożenia osobiście kondolencji, te złożone za pośrednictwem prasy internetowej mogą utrwalić naszą pamięć o zmarłym i połączyć się w bólu z jego najbliższymi.

Reklama Reklama Gala Noworoczna Brukiewicz

Nekrolog rocznicowy – wspomnienie

Nekrolog rocznicowy to tekst wspominający osobę zmarłą, publikowany w rocznicę (pierwszą, drugą, piątą, kolejną…) jej odejścia. Prezentujemy w nim osobę zmarłego, jego dokonania, chwile spędzone z nim, które wciąż są w naszej pamięci. Co ważne – piszemy wyłącznie w pozytywny sposób o zmarłym, unikając opisów, które mogłyby przedstawić go w niekorzystnym świetle oraz sformułowań dwuznacznych. Pamiętajmy o tym, że inaczej jest odbierane wspomnienie przedstawiane podczas uroczystości pogrzebowych np. w sytuacji przytoczonej anegdoty o zmarłym, gdyż uwzględnia reakcję zgromadzonych gości. W formie pisemnej – gdy inni mają możliwość wyłącznie przeczytania naszego wspomnienia – należy ważyć słowa, a przed wysłaniem tekstu jeszcze raz go przeczytać, aby mieć pewność, że wyrażamy się o zmarłym wyłącznie w pozytywnym tonie.

Nekrolog rocznicowy możemy rozpocząć informacją o rocznicy śmierci bliskiej nam osoby, następnie opowiedzieć o jej zaletach, dokonaniach, a zakończyć stwierdzeniem, że bardzo nam jej brakuje.


Zapisz się do Newslettera Gazety Senior, a otrzymasz na swój adres e-mailowy zbiór najciekawszych artykułów publikowanych w serwisie GazetaSenior.pl Zapisz się do Newslettera


Zobacz również:

Jak napisać testament? Przykłady i Wzory. Kompleksowy poradnik 2023

ZASIŁEK POGRZEBOWY [wysokość, wniosek, terminy, wymagane dokumenty, niestandardowe sytuacje]

Teksty na nagrobki z Pisma Świętego, pieśni, liturgii, maksymy mędrców i poetów [100 PRZYKŁADÓW]

Redakcja
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds