Jak sporządzić testament? [BEZPŁATNE SPOTKANIA Z PRAWNIKIEM ONLINE]. Program Ponadczasowi

Jak sporządzić testament? [BEZPŁATNE SPOTKANIA Z PRAWNIKIEM ONLINE]. Program Ponadczasowi

Ludzie często odwlekają decyzję o sporządzeniu testamentu. Ta czynność wydaje się skomplikowana i przypomina o ulotności życia. Warto przełamać lęk i spisać ostatnią wolę, ponieważ uporządkowanie ważnych spraw przynosi ulgę. Spisanie testamentu to wspaniały moment podsumowania życiowego dorobku, który wywołuje dumę i wzruszenie.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Testament — czy wiesz, kogo uwzględnić w ostatniej woli?

Jeżeli osoba zmarła nie sporządziła testamentu, dziedziczenie odbywa się zgodnie z przepisami prawa. Majątek otrzymają małżonek i dzieci, a w przypadku ich braku dorobek przejdzie na rodziców i rodzeństwo. Kiedy nie ma rodziny, wszystkie dobra trafiają do skarbu państwa. Nie każdy chce, aby dorobek życia dziedziczyły osoby lub instytucje wskazane przepisami. Testament sprawia, że spadek możemy zapisać dowolnej osobie spoza rodziny, a nawet organizacji charytatywnej, takiej, jak UNICEF. Darowizna przekazana w testamencie na rzecz potrzebujących to wspaniałym gest i sposób na pozostawienie ponadczasowego dziedzictwa.

Dlaczego warto spisać ostatnią wolę?

Osoby starsze czasem uważają, że nie mają żadnego majątku. To błędne myślenie, ponieważ większość z nas posiada mieszkanie i gromadzi przedmioty, które stanowią naszą spuściznę. Dla niektórych seniorów sąsiedzi lub przyjaciele są ważniejsi niż dawno niewidziani członkowie rodziny. Ukochanym osobom lub bliskim sercu organizacjom możemy podziękować poprzez uwzględnienie ich w testamencie. Warto pamiętać, że każdy ma prawo rozdzielić majątek zgodnie ze swoją wolą. Mamy prawo samodzielnie zdecydować, kto powinien otrzymać naszą spuściznę, do której zalicza się pieniądze, przedmioty i nieruchomości.

Warto zadbać o to, aby majątek życia nie został lekkomyślnie roztrwoniony. Odpowiedni wybór spadkobierców sprawi, że nasze dobra materialne poprawią los innych osób. Organizacje charytatywne, takie jak UNICEF, za przekazane darowizny ratują życie dzieci oraz zapewniają im edukację. Pamiętaj, że tylko Ty decydujesz, kto otrzyma majątek gromadzony przez wiele lat pracy.

Spadek dla cenionej organizacji — popularna praktyka

Seniorzy od wielu lat uwzględniają w testamentach organizacje pozarządowe – fundacje i stowarzyszenia. Chętnie robią to zwykli ludzie oraz znane osobistości. Popularna aktorka Zofia Czerwińska zmarła 13 marca 2019 roku. Kobieta nie miała rodziny, dlatego przekazała swój majątek na rzecz Domu Aktora Weterana w Skolimowie. Ta placówka była bliska jej sercu, dlatego znalazła się w testamencie wybitnej aktorki. Jeżeli wspieramy organizację za życia, to możemy realnie jej pomóc także podczas spisywania ostatniej woli. Powierzając swój majątek sprawdzonej instytucji, mamy pewność, że nasz dorobek zostanie dobrze spożytkowany.

Testament — o czym należy pamiętać?

Testament można napisać bardzo szybko. Do jego sporządzenia wystarczy kartka i długopis. Nie jest konieczna wizyta u notariusza. Ostatnią wolę można spisać odręcznie w zaciszu swojego domu — ten dokument będzie ważny, podobnie jak testament sporządzony w innej formie. Należy tylko pamiętać, aby w całości napisać go odręcznie i koniecznie zamieścić dokładną datę oraz swój podpis.

Czy wiesz, że testament nie będzie obowiązywał, jeśli jego treść zostanie wydrukowana np. na domowej drukarce i ograniczysz się tylko do własnoręcznego podpisu? Brak daty także może sprawi, że dokument nie nabierze mocy prawnej. Popularnym błędem jest spisywanie ostatniej woli wraz z małżonkiem — testament może określać wolę tylko do jednego spadkodawcy.

Wizyta w kancelarii notarialnej uspokoi osoby, które chcą mieć pewność co do prawidłowej realizacji ostatniej woli. Dokument stworzony przez notariusza może zostać bezpłatnie złożony w rejestrze testamentów. Spisanie dokumentu dzielącego majątek nie jest trudne, jednak warto korzystać z dobrego wzoru oraz posłuchać wskazówek prawników. To zagwarantuje nam, że ostatnia wola będzie ważna i wypełniona dokładnie tak, jak tego chcieliśmy.

Masz pytania? Zapraszamy na bezpłatne spotkanie z prawnikiem! WEBINAR

Czy wiesz, że możesz wziąć udział w internetowym seminarium z ekspertem, nie wychodząc z domu? Podczas specjalnego webinaru prawnik wytłumaczy przepisy polskiego prawa spadkowego, powie, kto ma prawo do dziedziczenia i jak wykluczyć osoby z ostatniej woli lub dopisać kogoś do testamentu. Doświadczeni prawnicy opowiedzą, jak wolno rozporządzać własnym majątkiem, czego trzeba unikać oraz przybliżą kwestię zachowku. Każdy uczestnik webinaru może zadawać pytania. Na bezpłatny webinar można zapisać się klikając tu (unicef.pl/testament).

Poznaj program „PONADCZASOWI”

UNICEF Polska to organizacja humanitarna i rozwojowa, która działa na rzecz dzieci na całym świecie. Program PONADCZASOWI przybliża tematykę spadkową i uświadamia, że każdy z nas może ulepszyć świat nawet takim gestem, jak spisanie testamentu. Ideą programu PONADCZASOWI jest wiara, że każda darowizna przekazana na rzecz bezbronnych i pokrzywdzonych czyni świat przyjaźniejszym dla następnych pokoleń.
Program PONADCZASOWI został uruchomiony w 2018 roku. Opiera się na solidnej bazie prawnej i precyzuje, kiedy można uwzględnić w testamencie organizację UNICEF Polska. Zapraszamy do skorzystania z bazy wiedzy programu „PONADCZASOWI”.

Artykuł Partnerski


Jeżeli interesują Cię informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior  Zapisz się do Newslettera


Zobacz również: 

Jak napisać testament? Przykłady i Wzory. Kompleksowy poradnik 2022

 

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds