Jak odróżnić demencję od alzheimera?

Jak odróżnić demencję od alzheimera?

Potocznie obie te nazwy stosowane są zamiennie, z punktu widzenia medycznego oznaczają jednak zupełnie różne choroby. Dowiedz się, czym różni się demencja od zespołu Alzheimera.

Demencja i Alzheimer – dwie choroby wieku podeszłego

Statystyki mówią, że choroba Alzheimera odpowiedzialna jest nawet za 80% przypadków demencji. Nie oznacza to jednak, że każde upośledzenie pamięci czy funkcji poznawczych występujące u seniorów jest dowodem na zachorowanie na chorobę Alzheimera.

Z biegiem lat mózg – podobnie jak i cały organizm – starzeje się. A na skutek tych postępujących procesów starzenia się pojawiają się typowe objawy, jak zaniki pamięci, ogólne zagubienie, problemy z koncentracją czy obniżenie samopoczucia i negatywne stany emocjonalne. W wielu przypadkach pomocne okazuje się psychologiczne wsparcie seniorów, dbanie, aby objęci byli prawidłową opieką, prawidłowo się odżywiali i w miarę możliwości, byli aktywni fizycznie. Jeśli jednak senior choruje na demencję czy chorobę Alzheimera – może być to za mało.

Czym jest demencja?

Demencja jest skutkiem złożonych procesów upośledzających funkcjonowanie mózgu, szczególnie w zakresie pamięci, zdolności uczenia się, mówienia czy doświadczania emocji. Seniorzy dotknięci demencją miewają kłopoty z rozumieniem sytuacji, orientacją w czasie i przestrzeni, jak również z rozpoznawaniem przedmiotów czy precyzyjnymi ruchami.

Typowe objawy demencji starczej

  • kłopoty z pamięcią krótkotrwałą
  • problemy z odnalezieniem się w czasie i przestrzeni (zapominanie aktualnej daty, trasy do domu czy sklepu etc.)
  • chwiejność emocjonalna, depresja
  • agresywność
  • problemy z nazewnictwem, liczeniem
  • problemy z oceną sytuacji (chory może ubierać się nieadekwatnie do pogody, powodować sytuacje niebezpieczne i nie rozumieć przyczyn i skutków poszczególnych działań)

Wszystkie powyższe objawy nie muszą występować razem, mogą też pojawiać się czasowo i ustępować.

Dowiedz się więcej na https://zywieniemaznaczenie.pl/demencja-starcza-otepienie-starcze-czym-jest-i-jak-pomoc-choremu/

Czym jest choroba Alzheimera?

W dużym uproszczeniu można spojrzeć na chorobę Alzheimera jako na bardzo ciężką odmianę demencji, która stosunkowo szybko postępuje i objawia się w coraz to widoczniejszy i dotkliwszy dla chorego oraz otoczenia, sposób. Choroba Alzheimera wywoływana jest przez specyficzne fragmenty białek, które umiejscawiają się w przestrzeniach pomiędzy splotami nerwowymi i komórkami białkowymi. Współczesna medycyna nie posiada leku, który hamowałby rozwój choroby. W przypadku demencji włączenie odpowiednich leków (stosowanych w psychiatrii, nasennych etc.) często przynosi znaczącą poprawę jakości życia chorego, który może samodzielnie lub z niewielką pomocą funkcjonować przez wiele lat. Choroba Alzheimera zawsze wiąże się ze stopniową utratą funkcji poznawczych i wykonawczych, a w konsekwencji – pełnej zależności od otoczenia.

Niedożywienie w demencji i chorobie Alzheimera

Seniorzy są grupą objętą ryzykiem występowania niedożywienia – szczególnie osoby dotknięte demencją czy chorobą Alzheimera. Wynika to z faktu, że doświadczają osłabienia łaknienia, jak również dysfagii. Na obniżenie apetytu wpływa także kondycja psychiczna chorego – apatia i postępująca depresja uniemożliwiają dostarczenie odpowiedniej dawki składników odżywczych w postaci tradycyjnej diety. Otoczenie seniora powinno być szczególnie uważne na wszelkie objawy niedożywienia i w odpowiednim momencie podjąć leczenie żywieniowe – np. z użyciem profesjonalnych odżywek medycznych. Dzięki nim w wygodny i bezpieczny sposób można nadrobić deficyty kaloryczne i odżywcze.

Zainteresował Cię ten temat? Przeczytaj następny artykuł o zdrowiu: Chorujesz na cukrzycę? Sprawdź jak uniknąć kwasicy ketonowej

Artykuł sponsorowany

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds