Jak pokonać bariery…? Podpowiadają Ambasadorzy Cyfrowi 60 Plus [VIDEO]

Jak pokonać bariery…? Podpowiadają Ambasadorzy Cyfrowi 60 Plus [VIDEO]

Jak pokonać bariery…? Podpowiadają Ambasadorzy Cyfrowi 60 Plus

Artykuł powstał w ramach projektu pn. „Ambasadorzy Cyfrowi 60 Plus” realizowanego przez Stowarzyszenie Fabryka Inicjatyw. Projekt jest dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021–2030.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Kłopotliwy prezent dla Pani Basi

Pani Basia dobiega już do siedemdziesiątki, mieszka sama w domku jednorodzinnym, dba o jego  otoczenie. Posiada niewielką działkę na której uprawia ekologiczne warzywa. Pani Basia pomaga też swoim dzieciom, opiekując się wnukami. Można stwierdzić, że nie brakuje jej zajęć, a z pewnością że się nie nudzi. Kiedy odwiedzały ją starsze wnuki i próbowała z nimi rozmawiać na różne tematy, one między innymi pytały o jej działalność w Internecie. Podczas rozmów padały różne słowa np. Wi-Fi, Zoom, Webex, Duo, WhatsApp, których ona nie znała. Była tym trochę  zakłopotana i zdezorientowana. Zarówno dzieci p. Basi, jak i wnuki dostrzegły tę sytuację i rodzina po naradzie w domu postanowiła kupić jej z okazji Imienin prezent – był to  laptop o dużej przekątnej ekranu wyposażony w mysz komputerową i ładną podkładkę ze zdjęciem pleneru górskiego.

Kursy komputerowe w Centrach Aktywności Seniorów w Krakowie

zabawy z robotami Seniorka początkowo była przerażona, bała się, że nie poradzi sobie z tym urządzeniem, nie wykona na nim żadnej czynności… nawet przeleżał ponad miesiąc czasu w szafce w opakowaniu. Rodzina ją przekonywała, że będzie zupełnie inaczej jeśli zapozna się z obsługą komputera i internetu, co poprawi jej postrzeganie na dzisiejszy czas.  Jej córka Marysia dowiedziała się, że w Centrach Aktywności Seniorów w Krakowie organizowane są kursy komputerowe dla seniorów, gdzie mama mogła by uzyskać pomoc w podstawowej obsłudze komputera i internetu.  Córka zachęcała, aby zapisała się w najbliższym czasie. Opór był duży ze strony Pani Basi, to nie ma czasu, to nie teraz, to później itp.  Pani Basia uległa namowom rodziny i postanowiła wziąć udział w takim kursie, aby zapoznać się  z nowoczesnymi technologiami i móc z nich korzystać.

Pani Basia korzysta z internetu

Podczas zajęć Pani Basia, małymi kroczkami uczyła się zagadnień technologicznych. A i instruktorzy z zadowoleniem patrzyli jak dobrzej jej idzie na kursie. Zdobyta na kursie wiedza pozwoliła jej na korzystanie z INTERNETU za pomocą komunikatorów takich jak wymienione wcześniej przez wnuki i jeszcze ze Skypa i MESSENGERA. Po kursie i praktyce domowej z wnukami i swoimi dziećmi najbardziej przypadł jej do gustu komunikator WhatsApp, ponieważ nauczyła się wysyłać zdjęcia ogrodu, którego tworzenie i utrzymywanie było jej wielką pasją i miała się czym pochwalić.

nauka obsługi smartfona Nauczyła się również pisania e-maili, tworzenia folderów, dołączania do e-maila zdjęć, korzystania z encyklopedii Wikipedii, uczestnictwa w wirtualnych podróżach itp.

Teraz p. Basia jest bardzo zadowolona, bo nie tylko pokonała strach przed nieznanym, ale zyskała bardzo dużo, bo to co wydawało się nieosiągalne, dziś stało się czymś zwyczajnym, co ułatwia życie codzienne, kontakt z bliskimi.

Te umiejętności p. Basi ułatwiły kontakt z bliskimi szczególnie w bardzo trudnym okresie pandemii i zlikwidowały bariery, które wcześniej uniemożliwiały pełny kontakt z młodszym pokoleniem.

zajęcia z obsługi komputera Jej umiejętności posługiwania się nowymi technologiami budzą podziw u ludzi, którzy są w podobnym wieku, a tego nie potrafią. Miejmy nadzieję, że ten konkretny przykład zachęci ich do podjęcia konkretnych działań.

Więcej o przygodach Ambasadorów Cyfrowych 60+ znajdziesz tutaj:

 

Materiał reklamowy

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds