Jak rozpoznać niebezpieczne zmiany na skórze?

Latem dużo czasu spędzamy na słońcu. Odpowiednia pielęgnacja i zabezpieczanie skóry przed promieniowaniem UV pozwala nie tylko cieszyć się opalenizną, ale również pomaga chronić przed nowotworami. Jak rozpoznać niebezpieczne zmiany na skórze?

znamiona

– Najważniejsze jest, aby zadbać o ochronę skóry. Należy unikać przebywania na słońcu między 11.00 a 16.00. Skórę trzeba smarować kremami z filtrem, nie zapominając o uszach i ustach. Istotna jest ochrona głowy i oczu, dlatego dobrze jest nosić czapkę lub kapelusz i okulary słoneczne z filtrem UV – radzi lek. med. Anna Dudek, specjalista dermatolog z Centrum Medycznego Falck w Krakowie.
Gdy przebywamy stale na słońcu np. podczas urlopu lub jesteśmy na słońcu i równocześnie zażywamy kąpieli, to powinniśmy uzupełniać warstwę kremu z filtrem minimum co 2-3 godziny lub zgodnie z zaleceniem zawartym w ulotce preparatu.
Ochrona skóry jest bardzo ważna, ale nie zawsze można całkowicie uniknąć promieniowania słonecznego. Dlatego bardzo istotne jest, aby regularnie kontrolować stan skóry wykonując proste samobadanie. Pozwoli to na szybką interwencję w przypadku niepokojących zmian .

Sprawdź stan swojej skóry w 5 krokach
Regularnie oglądaj swoją skórę. Najlepiej jest robić to bezpośrednio po kąpieli, w dobrze oświetlonym pomieszczeniu i z pomocą lustra. Wykonaj 5 prostych kroków:
1. Obejrzyj skórę twarzy, szyi i uszu. Używając grzebienia przeczesuj włosy i sprawdź stan skóry na powierzchni czaszki. Jeżeli nie jesteś w stanie obejrzeć całej skóry głowy – poproś kogoś o pomoc.
2. Skontroluj klatkę piersiową, brzuch i plecy. Podnieś ramiona, obejrzyj okolice pach, zgięcia łokciowe, przedramiona i dłonie.
3. Sprawdź stan skóry całego ciała – na nogach z przodu, z tyłu, pod kolanami, a także pośladki i okolice genitaliów.
4. Usiądź i dokładnie obejrzyj stopy, zarówno górną powierzchnię, podeszwę oraz przestrzenie między palcami.
5. Zapamiętaj, jak wygląda twoja skóra i jaka jest w dotyku. Powtarzaj badanie regularnie i za każdym razem zwracaj uwagę, czy:
• pojawiły się nowe pieprzyki lub czy dotychczasowe zmieniły swój kształt
• powierzchnia skóry zmieniła fakturę
• pojawiły się zaczerwienienia lub wybroczyny
Zapisuj swoje obserwacje wraz z datą i porównuj wyniki samobadania z poprzednim. Dzięki temu od razu zauważysz, czy coś się zmieniło. Jeżeli zauważysz niepokojące zmiany na twojej skórze, koniecznie skonsultuj je z lekarzem.

fot. Fotolia

Redakcja
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds