Jak zorganizować koncert charytatywny?

Jak zorganizować koncert charytatywny?

Imprezy charytatywne to szczególny rodzaj eventu, któremu przyświeca szczytny cel. To także połączenie przyjemnego z pożytecznym, gdyż zapewniając rozrywkę uczestnikom, można uzbierać fundusze na wsparcie potrzebujących. Organizacja koncertu charytatywnego to spore przedsięwzięcie, które musi odbyć się zgodnie z prawem i procedurami. Jak wygląda przygotowanie takiej imprezy?

Opracowanie planu działania

Najważniejsze jest to, aby opracować scenariusz przebiegu wydarzenia. Musisz w nim uwzględnić przede wszystkim kwestie formalne takie jak zdobycie pozwoleń od władz miasta. Instytucje publiczne chętnie angażują się w takie projekty, dlatego zwykle można liczyć na ich pomoc i przychylność. Warto zwrócić się o wsparcie, także do firm eventowych, które podpowiedzą, jak zorganizować koncert od strony formalnej. W scenariuszu musisz określić również, jak ma przebiegać impreza, na ile osób ma się odbyć oraz jakie dodatkowe atrakcje przewidujesz dla uczestników. Należy bowiem pamiętać, że gry i zabawy będą większą zachętą do wpłacenia pieniędzy niż wrzucenie ich do puszek wolontariuszy.

Wybór miejsca

To kluczowa kwestia, którą należy zająć się już na samym początku. Jeżeli koncert charytatywny ma się odbyć na dużą skalę, warto zorganizować go w plenerze. Dzięki temu nie będzie restrykcyjnych ograniczeń względem przybyłych osób, a impreza na świeżym powietrzu zawsze jest ciekawszą atrakcją. O co trzeba zadbać po wybraniu odpowiedniego miejsca?

  • Scena – większość miast ma scenę plenerową ustawioną na stałe lub dysponuje przenośnym systemem modułowym. Można więc zapytać o możliwość jej wykorzystania.
  • Nagłośnienie – niektórzy artyści korzystają ze swojego sprzętu, który wożą ze sobą na koncerty. Wielu z nich chętnie angażuje się w akcje charytatywne, oferując wsparcie również ze strony technicznej, z czego warto skorzystać.
  • Oświetlenie – aby ograniczyć koszty, można zwrócić się o udostępnienie reflektorów scenicznych do firm, które zajmują się organizacją eventów.
  • Widownia – jeżeli koncert ma się odbywać w plenerze, nie trzeba inwestować w trybuny widowiskowe. Należy jednak odpowiednio odgrodzić i zabezpieczyć strefę dla uczestników imprezy.

Aby uatrakcyjnić występy artystów, dobrym pomysłem jest wypożyczenie specjalnych urządzeń estradowych. Mechanika sceniczna to sprzęt, w skład którego wchodzą takie elementy jak sztankiety, zapadnie czy kurtyny. Warto zdecydować się na ich wynajem, żeby nadać dynamiki temu, co się dzieje na scenie.

Zaproszenie artystów i sponsorów

Wybór artystów jest bardzo ważny, gdyż to oni stanowią główną atrakcję i przyciągną widownię. Wielu z nich często angażuje się w akcje promocyjne i nie pobiera wynagrodzenia za takie występy. Dużą rolę odgrywają także sponsorzy, gdyż mogą pokryć część kosztów eventu lub nieodpłatnie użyczyć sprzęt do organizacji koncertu. Przekazują także swoje towary i usługi na licytacje i pomagają w przygotowaniu zaplecza technicznego.

Organizacja koncertu charytatywnego nie jest prostym zadaniem, dlatego w takie przedsięwzięcie warto zaangażować jak największą grupę osób. Przy takiej pomocy uda Ci się przygotować imprezę oraz zebrać fundusze na szczytny cel.

Artykuł partnerski

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds