Jazztopad już trwa

To już 13 edycja festiwalu jazzowego we Wrocławiu. W tym roku Jazztopad jest w kolorze czerwonym, nawet dostojne foyer Narodowego Forum Muzyki jest w czerwieniach. Na koncerty Jazztopadu zjechali muzycy najwyższych lotów i przywieźli ze sobą muzykę napisana specjalnie na tę okazję.
Czwartkowy wieczór zaczął się od spotkania z Wayne’m Shorterem. Legenda jazzu, saksofonista, lider zespołu, chwilę opowiadał o muzyce, a później odsłonił pamiątkową plakietkę przed wejściem do Narodowego Forum Muzyki. Sędziwy muzyk ubrał się na tę okazję w smoking i był wyraźnie wzruszony.

To już trzeci muzyk uhonorowany takim wyróżnieniem przez wrocławskich melomanów. Chwilę później, w pierwszym festiwalowym wieczorze miłośnicy muzyki mogli spotkać się z rewelacyjnym pianistą Jasonem Moranem. Rozmowy o muzyce przed koncertem z czołowymi muzykami, to świetny zwyczaj. Jason Moran przyjechał na koncert we Wrocławiu ze specjalnie na ten festiwal napisaną kompozycją „Wind”. Dzisiaj zagrają ten koncert w Londynie.
Publiczność szczelnie wypełniła sale główną Narodowego Forum Muzyki. Na estradzie zostały ustawione namioty dla muzyków, więc muzyka do słuchaczy docierała w czystej postaci, bez zbędnych efektów wizualnych, a grali wspaniale. W trzech namiotach pomieścili się Jason Moran z fortepianem The Bandwagon with Marvin Sewell i Jazztopad Festival Ensemble ze sławami polskiego jazzu.
Dzisiaj (18 listopada) zagra legenda saksofonu Wayne Shorter z towarzyszeniem swoich muzyków i LutosAir Quintet. Zapowiada się ekscytujący wieczór.

Jason Moran_5

Jason Moran

 

Piotr Damasiewicz_2

Piotr Damasiewicz

Wayne_Shorter_3

Wayne_Shorter

tekst i zdjęcia: Jerzy Dudzik

Redakcja
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds