Posiedzenia WRS oraz MRS i CIS z Poznania
Spis Treści
We Wrocławskim Centrum Seniora w dniu 17 listopada odbyło się wyjątkowe spotkanie: Wrocławskiej Rady Seniorów (WRS) z delegacją Miejskiej Rady Seniorów (MRS) oraz Centrum Inicjatyw Senioralnych z Poznania. Celem była wymiana doświadczeń i zacieśnienie dalszej współpracy. Spotkanie połączono z multimedialną prezentacją działań i funkcjonowania obu ciał. O doświadczeniach w działalności na rzecz seniorów przez CentrumIS i MRS w Poznaniu ciekawą prezentację przedstawił przewodniczący MRS doc. dr Zdzisław Szkutnik. Z kolei Robert Pawliszko, kierownik Wrocławskiego Centrum Seniora prezentację osiągnięć Wrocławia.
Było to już drugie spotkanie obu Rad i przyniosło dalsze ciekawe propozycje i rozwiązania. W spotkaniu uczestniczył Vice Prezydent Miasta Wrocławia Adam Grehl. Wyjątkowo interesującym wykładem towarzyszącym spotkaniu była prezentacja, związana z powstającym we Wrocławiu modelowym osiedlem „Nowe Żerniki”, które może stać się architektoniczną wizytówką Europejskiej Stolicy Kultury. Na świecie powstało już kilka modelowych osiedli, zlokalizowanych w różnych rejonach Europy: Skolkovo – Rosja, Lilac, Leeds – Wielka Brytania, Västra Hamnen, Malmö – Szwecja, Ackermannbogen – Monachium, Borneo i Sporenburg – Amsterdam, a obecnie do tego grona dołącza Wrocław.
WUWA 2 – dzielnica eksperyment
W ekspresowym tempie powstaje osiedle spełniające wymogi współczesności – świetnie skomunikowane z resztą miasta, bogate w instytucje, aktywizujące mieszkańców i ekologiczne. WUWA 2, bo tak potocznie, ze względu na swe idee i inspirację, nazywa się osiedle „Nowe Żerniki”, podobnie jak swój pierwowzór wywodzący się z lat dwudziestych ubiegłego wieku, ma być przede wszystkim przyjazne człowiekowi. Stąd jedno z głównych rozwiązań zakłada, aby osiedle posiadało w swej strukturze możliwie wiele funkcji, które w innych przypadkach są rozrzucone po całym mieście.
Na terenie osiedla przewiduje się m.in. wybudowanie, domu kultury, szkoły, przedszkola i domu seniora. Nie zabraknie też obiektów rekreacyjnych, takich jak boisk, kortów i placów zabaw. Całości dopełnią kameralne punkty handlowe i usługowe, a w południowej części osiedle przylegać będzie do parku. Nowe Żerniki mają diametralnie różnić się od nowych dzielnic budowanych w naszym kraju. Zamiast równych bloków mieszkalnych poprzecinanych bankami, pocztami i sklepami usługowymi ma powstać przestrzeń służąca nie tylko do spania, lecz spełniająca wymogi współczesnych aktywności miejskich, budująca więzi społeczne i aktywizująca mieszkańców. Docelowo zamieszkać ma na Osiedlu ok. 25 tys. osób.
W przeciwieństwie do standardowych osiedli, powstających chaotycznie na obrzeżach miasta, Nowe Żerniki pomyślane zostały jako jednostka wyposażona w podnoszące komfort życia elementy charakterystyczne dla miasta. Na terenie osiedla znajdzie się szkoła, przedszkole, dom seniora, ośrodek zdrowia, a także dom kultury ulokowany w przebudowanym schronie. Główne osie osiedla zaprojektowane zostały jako zielone aleje, w które wkomponowane zostaną kameralne punkty handlowe i usługowe. Na terenie przecinającego osiedle z północy na południe skweru ulokowane zostaną obiekty rekreacyjne – boiska, korty i place zabaw. W południowej części osiedla, w pobliżu parku, do którego przylegać będzie osiedle, planowane jest też wzniesienie kościoła.
W obrębie osiedla powstaną zarówno duże budynki wielorodzinne, jak i jednostki złożone z kilku mieszkań, a także domy jednorodzinne – zarówno szeregowe jak i wolnostojące. Zróżnicowanie to umożliwić ma realizację modelowych rozwiązań dla budynków o różnej skali, a także umożliwić zaangażowanie różnorodnych inwestorów – deweloperów, małych spółdzielni, kooperatyw, czy inwestorów indywidualnych. Już obecnie na placu budowy 5 deweloperów buduje 700 mieszkań, a kolejni rozpoczynają inwestycje w najbliższym czasie.
Idea budowy tego typu osiedli jest godna uwagi, albowiem daje użytkownikom poczucie bezpieczeństwa – w szerokim rozumieniu tego słowa, także bezpieczeństwa socjalnego. Program osiedla – ze szkołą, domem kultury, obiektami handlowymi, usługowymi, miejscami pracy i wypoczynku – zapewne będzie przyjazny zarówno dla seniorów, jak i dla dzieci i ich rodziców. Za projekt i realizację – Wrocławianom należą się słowa uznania. A może Poznań dołączy również do takich miast? Taka inwestycja w przyszłość jest godna uwagi…
Tekst i Foto: Roman Szymański
- Targi Viva Seniorzy! 11-12 października [zapraszamy na stoisko Gazety Senior] - 8 października, 2024
- Forum Polityki Senioralnej w Poznaniu: wsparcie dla samorządów w obliczu starzenia się społeczeństwa - 8 października, 2024
- Nie przegap! Ostatnie dni na zgłoszenie kandydatów do Wrocławskiej Rady Seniorów [termin do 7 października!] - 4 października, 2024