Klub Aktywnych: Seniorzy znaleźli optymalny trening dzięki sztucznej inteligencji. Sprawdź, co Tobie zaleci AI

Klub Aktywnych: Seniorzy znaleźli optymalny trening dzięki sztucznej inteligencji. Sprawdź, co Tobie zaleci AI

Klub Aktywnych to platforma ćwiczeń dla osób 60+. Katarzynie Klimek, założycielce Klubu, od samego początku przyświecała idea rozruszania seniorów, aby czuli się lepiej i byli zdrowsi. – W moim życiu istotną rolę odgrywa ruch – mówi nam Pani Katarzyna – Biegam, ćwiczę na siłowni, chodzę po górach. W podstawówce pływałam synchronicznie, a w liceum grałam w siatkówkę. Widzę, jak w miarę upływu lat tego ruchu jest w moim życiu coraz mniej. Brakuje mi czasu na ćwiczenia. A co dopiero pokolenie mojej mamy, które nie ma nawyku trenowania, i praktycznie osoby po 60 r.ż. nie ćwiczą, a przecież ruch jest podstawą zdrowia. Dlatego stworzyliśmy platformę cyfrową – by to nie senior szukał zajęć, ale ruch niejako sam przyszedł do seniora.

Materiał reklamowy Klub Aktywnych

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej gazetasenior.pl

Seniorzy i brak ruchu – masowy problem

Badania potwierdzają (MultiSport Index 2023), że aktywność fizyczna Polaków maleje wraz z wiekiem. Mimo że 81 proc. seniorów w Polsce traktuje ruch jako istotny element profilaktyki zdrowotnej, obecnie trzy czwarte osób po 60. roku życia (76 proc.) nie podejmuje żadnej aktywności fizycznej nawet raz w tygodniu.

Ćwicz z Klubem Aktywnych online. Dobry wybór dla zdrowia!

Dzięki rozwojowi technologii dzisiaj łatwiej jest znaleźć propozycję dla siebie i aby wrócić do aktywności fizycznej, wystarczy włączyć komputer bądź telefon. I oczywiście zawsze warto zajrzeć na stronę Klubu Aktywnych. Ćwiczenia odbywają się tu na żywo, pod okiem wykwalifikowanych trenerów, zgodnie z określonym harmonogramem zajęć. Wszystkie propozycje zostały dostosowane dla osób w wieku dojrzałym oraz skonsultowane z lekarzami i ekspertami od zdrowego trybu życia. Na platformie Klubu Aktywnych codziennie dostępnych jest pięć różnych ćwiczeń do wyboru.

Joga, pilates, zdrowy kręgosłup, wzmacnianie mięśni głębokich, zumba, poranny rozruch, mobilizacja różnych części ciała, neurotreningi, ćwiczenia na krześle, ćwiczenia koordynacyjne, fizjoterapia, trening z hantlami – można się w tym pogubić?! Tak szeroka oferta wynika z indywidualnych potrzeb osób starszych – seniorzy potrzebują różnego rodzaju ruchu. Dodatkowo, nie każdy lubi ten sam rodzaj treningu. Jakie ćwiczenia więc wybrać dla siebie? Tu z pomocą przychodzą innowacje, a dokładnie algorytmy i sztuczna inteligencja.

Seniorzy znaleźli swój idealny trening online! Pomogła sztuczna inteligencja

– Przez ostatni rok pracowaliśmy razem z prof. Aleksandrą Jażdżewską z Akademii Wychowania Fizycznego w Gdańsku oraz kardiolog Aleksandrą Leksińską nad algorytmem, który dobiera osobie starszej optymalny trening. W naszych badaniach udział wzięło 60 seniorów po 60 r.ż [1] – mówi Katarzyna Klimek. Efektem badania jest ankieta, która, bazując na zbudowanym w projekcie badawczym algorytmie, dobiera ścieżkę treningową online. Wystarczy podać w ankiecie dane związane z historią medyczną i stylem życia, by system Klubu Aktywnych dobrał jedną z trzech optymalnych ścieżek:

  1. Kardiologiczną, to ćwiczenia wytrzymałościowe dotleniające organizm, pozytywnie wpływające na pracę układu krążenia oraz poprawiające ogólną kondycję.
  2. Funkcjonalną, to ćwiczenia ogólnorozwojowe wzmacniające całe ciało, zmniejszające ryzyko urazów podczas wykonywania codziennych czynności oraz pomagające w utrzymaniu prawidłowej postawy ciała.
  3. Fizjoprofilaktyczną, to ćwiczenia mające na celu zapoczątkowanie ruchu lub odciążenie kończyny w celu ułatwienia ruchu, polecane osobom w procesie rehabilitacji bądź powracającym do ruchu.

Efektywność treningów potwierdzona badaniami

Przed przystąpieniem do treningów, wszystkie osoby biorące udział w badaniu były poddane różnym testom, zarówno od strony kardiologicznej (badanie u kardiologa, EKG), jak i wydolnościowej (próba wysiłkowa na rowerku stacjonarnym, badanie próby odczuwanego bólu algomedem). Badany był także poziom cholesterolu, przeprowadzone zostały testy psychologiczne i test jakości życia. Osoby biorące udział w badaniu ćwiczyły w Klubie Aktywnych co najmniej 3 razy w tygodniu przez 2 miesiące. Po tym czasie wszystkie badania zostały przeprowadzone ponownie, a otrzymane dane porównano. Wyniki były rewelacyjne!

Polepszyło się nie tylko samopoczucie i ogólne zadowolenie uczestników. Poprawa zdrowia była bardzo zauważalna. U badanych:

  • zmniejszyły się dolegliwości bólowe,
  • wzrosła wydolność organizmu,
  • poprawiły się wyniki badań.

Badani zauważyli również takie zmiany jak:

  • zwiększenie zakresu ruchowego,
  • bardziej elastyczne ciało,
  • łatwiejsze wykonywanie codziennych czynności.

I to wszystko dzięki regularnym ćwiczeniom przez 2 miesiące treningów.

Odkryj twój idealny trening ze sztuczną inteligencją!

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jaką ścieżkę treningową sztuczna inteligencja proponuje specjalnie dla Ciebie, wypełnij ankietę TUTAJ.

Dołącz do Klubu Aktywnych i rozpocznij swoją aktywną przygodę zdrowotną!

Katarzyna Klimek Klub Aktywnych Katarzyna Klimek to przedsiębiorczyni z doświadczeniem w branży cyfrowej, specjalizująca się w projektach kierowanych do osób 60+ oraz działaniach na rzecz zdrowia seniorów. W 2022 i 2023 roku brała udział w organizacji i prelekcjach podczas ogólnopolskich forów senioralnych.

 

[1] Projekt sfinansowany został przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz fundusz Medi Venture w ramach programu Bridge Alfa.


Jeżeli interesują Cię te i podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior i bądź na bieżąco! Zapisz się do Newslettera


Zobacz również:

Klub Aktywnych: ćwiczenia dla seniorów online [na żywo]. Ćwicz z innymi seniorami w swoim domu!

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds