Kluby samopomocy dla osób starszych w Krakowie

Kluby samopomocy dla osób starszych w Krakowie

Dobrze wiedzieć, gdzie w Krakowie można znaleźć pomoc dla osób 60+. Kluby samopomocy dla osób starszych skupiają seniorów potrzebujących wsparcia w prostych codziennych czynnościach.

Osoby po przebytym udarze czy z postępującą chorobą Alzheimera oraz ich opiekunowie potrzebują wsparcia w codziennym funkcjonowaniu. Z pomocą przychodzą kluby samopomocy dla osób starszych. Sprawdziliśmy ofertę wsparcia w Krakowie.

Czym są kluby samopomocy?

Klub samopomocy (inaczej „specjalistyczny klub samopomocy” – określenie formalne, stosowane w nomenklaturze MOPS) to forma opieki skierowana do osób o różnych potrzebach, wynikających z przebytych chorób. Nazwa została zaczerpnięta z ustawy o pomocy społecznej i chyba nie oddaje ducha tego miejsca. W tego typu ośrodkach wsparcie znajdą mieszkańcy Krakowa w wieku 60+, którzy przeszli udar mózgu, zdiagnozowano u nich zespół otępienny lub chorobę Alzheimera. Dzienne ośrodki wsparcia działają od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00-17.00. Pierwszy z nich rozpoczął swoją działalność wiosną 2017 roku. W każdym klubie spotyka się ok. 20 podopiecznych.
O to, jak w praktyce wygląda dzień w klubie samopomocy dla osób starszych, zapytaliśmy u źródła, czyli w jednym z klubów prowadzonych w Krakowie.

Lektoraty, planszówki, muzykoterapia

W klubach z seniorami pracują terapeuci zajęciowi, opiekunowie osób niesamodzielnych, pracownik socjalny i psycholog. Zespół dba o ciekawe zajęcia aktywizujące i podtrzymujące kondycję psychofizyczną podopiecznych. W ośrodkach nie zapomina się także o regularnej rehabilitacji prowadzonej przez fizjoterapeutę z wykorzystaniem sprzętu (np. piłki, taśmy). Warto podkreślić, że oferta jest bardzo bogata, a każdy senior znajdzie tu coś interesującego dla siebie: od lektoratów (język hiszpański i włoski), przez naukę obsługi komputera, po gry planszowe czy ciekawe wykłady. To także miejsce spotkań, które stwarza okazję do wspólnego świętowania jubileuszy i prezentacji własnej twórczości. Wśród podopiecznych popularnością cieszy się muzykoterapia, gra na pianinie i gitarze, którym towarzyszą nauka śpiewu i nieodłączny taniec.

Czas spędzony z ludźmi

Kto najchętniej korzysta z takiej formy pomocy?
– Do naszej placówki uczęszczają seniorzy różnego pochodzenia, o różnym stopniu wykształcenia i rozmaitych zainteresowaniach. Ich główną motywacją jest chęć dzielenia wolnego czasu z innymi w dobrej atmosferze i poszanowaniu wzajemnych potrzeb – mówi siostra Cecylia Pociejewska, kierowniczka klubu samopomocy dla osób starszych przy ul. Gen. Sikorskiego w Krakowie.
Co wyróżnia klub samopomocy prowadzony przez siostry?
– Dobra atmosfera, otwartość na potrzeby seniorów, bogata oferta zajęć oraz wyjazdów. Nasz ośrodek zasila spora liczba wolontariuszy, którzy wzbogacają poziom zajęć. Wykazujemy dużą dbałość o potrzeby duchowe, w tym religijne – dodaje siostra Cecylia.
Czy światopogląd stanowi kryterium przyjęcia?
– Absolutnie nie, wśród naszych podopiecznych są ludzie o różnych poglądach. To także niezbędna pomoc dla rodzin i opiekunów, którzy w tym czasie mogą pracować lub mieć czas na zaopiekowanie się swoimi potrzebami zdrowotnymi i chwilę wytchnienia. Nieformalnym opiekunem seniora najczęściej jest inny senior, starsza żona, mąż, synowa, którzy z racji wieku zmagają się ze swoimi dolegliwościami – wyjaśnia Anna Okońska-Walkowicz, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Senioralnej.

Bez zbędnych formalności

Co ważne, w przypadku tego typu wsparcia nie trzeba przechodzić żadnej żmudnej procedury. Aby uczestniczyć w zajęciach klubu wystarczy zadeklarować chęć uczestniczenia w programie klubu i… to wszystko.
– Wspieramy powstawanie w mieście placówek, które nie będą wymagały przejścia długiej procedury kwalifikacji. Chcemy, aby takie miejsca były otwarte dla wszystkich potrzebujących mieszkańców bez zbędnych formalności. Oczywiście wciąż mamy sporo ośrodków, szczególnie całodobowych, gdzie taką ścieżkę trzeba przejść, ale ten kierunek – z pominięciem administracyjnej decyzji – jest według nas ważnym krokiem ku dostępności oferty MOPS – podsumowuje Anna Okońska-Walkowicz.

Tu znajdziesz pomoc

Ośrodki wsparcia – kluby samopomocy dla osób starszych w Krakowie:
✔ ul. Balicka 289, tel. 608 628 197
✔ ul. Zielony Dół 4, tel. (12) 425 11 02
✔ pl. Gen. Władysława Sikorskiego 14/2, tel. (12) 421 52 17
✔ os. Zielone 7, tel. (12) 644 85 52
✔ ul. Komandosów 18, tel. (12) 269 86 12
✔ ul. Krowoderskich Zuchów 6, tel. (12)634 24 74
Ośrodek wsparcia – klub samopomocy dla osób z zaburzeniami psychicznymi:
✔ ul. Bobrowskiego 11, tel. (12) 422 12 11

Czy warto?

– Nie mógł lepiej trafić. Znalazł tam serdeczną, troskliwą, profesjonalną opiekę oraz wsparcie duchowe. Te sześć godzin dziennie, które spędza w Ośrodku, bardzo mu pomagają w zwalczaniu przypadłości związanych z zaawansowanym wiekiem. Jestem lekarzem geriatrą, kieruję największym w Polsce zakładem opieki długoterminowej i z własnego doświadczenia wiem, jaka to jest trudna praca – opowiada pan Janusz, lekarz, którego 90-letni ojciec jest podopiecznym klubu i który chwali siostry Sercanki prowadzące klub.

Eksplorując tematykę senioralną, przysłuchując się opiniom samych seniorów, dostrzegamy miejsca i formy wsparcia, które spotykają się z uznaniem, nawet gdy są dostępne w ramach pomocy z MOPS. Pojawiają się formy pomocy, lepiej odpowiadające na potrzeby seniorów i ich rodzin, poszukiwane są nowatorskie i ciekawe metody pracy socjalnej. A nowo powstające lub remontowane ośrodki często niczym nie odbiegają pod względem wyposażenia od drogich, prywatnych domów opieki na wzór zachodni. Zmienia się także podejście osób pracujących w tych placówkach.

Kluby samopomocy dla osób starszych to ciekawe rozwiązanie, które oferuje wiele różnych możliwości spędzania wolnego czasu i wsparcie w prostych codziennych czynnościach.

Źródło: Gazeta Senior

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds

Zamów prenumeratę!


This will close in 0 seconds