Bojkot towarów. Jak sprawdzić kraj pochodzenia po kodzie kreskowym? [KODY KRESKOWE – ROSJA I BIAŁORUŚ]

Bojkot towarów. Jak sprawdzić kraj pochodzenia po kodzie kreskowym? [KODY KRESKOWE – ROSJA I BIAŁORUŚ]

Trwa agresja Rosji przy wsparciu Białorusi na Ukrainę. USA, UE i poszczególne państwa nakładają sankcje na agresora. Także polscy przedsiębiorcy i konsumenci mogą wesprzeć te działania i uderzyć w ekonomiczne interesy Rosji i Białorusi. Do bojkotu zachęta także Tomasz Chróstny, Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jak to zrobić? Nie kupując produktów oznaczonych kodami kreskowymi Rosji i Białorusi.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Jak sprawdzić kraj pochodzenia produktu? Nie tylko Rosja i Białoruś.

Bojkot rosyjskich i białoruskich towarów przez polskich przedsiębiorców i konsumentów to wyraz solidarnego zachowania w związku atakiem Rosji i Białorusi na Ukrainę. W Internecie pojawia się wiele informacji na ten temat, krążą listy i grafiki z produktami.

Istnieje prosty sposób wiarygodnego sprawdzenia pochodzenia każdego produktu (!). Gwarantuje nam to system kodów kreskowych, które są dziś powszechne i stanowią najlepszy nośnik informacji o produkcie. Jak to działa? Pierwsze 3 cyfry kodu kreskowego, czyli tzw. prefiks, oznaczają kraj, w którym produkt został wyprodukowany. Następne cztery cyfry to unikalny kod producenta, kolejne cyfry określają dany produkt. W tym bojkocie ważne są najwyżej trzy pierwsze cyfry kodu kreskowego, a nawet dwie w przypadku Rosji.

Kod kreskowy Rosja – bojkot rosyjskich towarów

Kody kreskowe zaczynające się od cyfr 460 do 469 oznaczają towary wyprodukowane w Federacji Rosyjskiej. W przypadku towarów wyprodukowanych w Rosji wystarczy zwrócić uwagę na dwie pierwsze cyfry, czyli 46.

Kod kreskowy Białoruś – bojkot białoruskich towarów

Kody kreskowe rozpoczynający się od cyfr 481 oznacza towary wyprodukowane na Białorusi.

Bojkot w sieciach handlowych

Wiele sieci handlowych już wycofało ze swojej oferty towary pochodzenia rosyjskiego. Jako jedne z pierwszych na taki krok zdecydowały się Aldi, Carrefour, Netto, Rossmann i Stokrotka. Natomiast jako konsumenci możemy świadomie omijać na sklepowych półkach produkty wyprodukowane w tych krajach. – Zachęcamy do akcji niekupowania produktów i usług od firm z Rosji i Białorusi. Doceniamy sieci handlowe wycofujące takie produkty ze swojej oferty. Bądźmy solidarni z Ukrainą, sprzeciwiamy się rosyjskiej agresji wojskowej – mówi Tomasz Chróstny, Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Pomoc dla konsumentów, pytania: tel. 801 440 220 lub 22 290 89 16 – infolinia konsumencka, E-mail: porady@dlakonsumentow.pl

Źródło: UOKiK


Jeśli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior  Zapisz się do Newslettera


Zobacz również:

Pomoc dla Ukrainy! Lista wiarygodnych zbiórek i akcji

Emerytury dla uchodźców [INSTRUKCJA] Polska emerytura dla seniora na terenie Polski, Rumunii, Mołdawii, Słowacji, Czech, Niemiec

Redakcja
Kategorie
Udostępnij