Emerytury dla uchodźców [INSTRUKCJA] Polska emerytura dla seniora na terenie Polski, Rumunii, Mołdawii, Słowacji, Czech, Niemiec

Emerytury dla uchodźców [INSTRUKCJA] Polska emerytura dla seniora na terenie Polski, Rumunii, Mołdawii, Słowacji, Czech, Niemiec

ZUS przejmie wypłatę polskich emerytur i rent, które były dotychczas wypłacane na terenie Ukrainy. Na stronie internetowej ZUS.pl są już informacje w języku ukraińskim o rodzajach pomocy oferowanych przez Zakład.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Nie mogę pobierać emerytury na Ukrainie w związku z wojną [INSTRUKCJA]

W związku z wojną na Ukrainie część osób, które pobierały polską emeryturę lub rentę wypłacaną przez ZUS na rachunki bankowe na Ukrainie, może nie być w stanie pobierać tych świadczeń z uwagi na trwającą wojnę.  – Jeśli dana osoba nie może dalej pobierać polskiej emerytury lub renty na Ukrainie, w momencie, gdy tylko znajdzie się w Polsce, może zwrócić się o pomoc do najbliższej placówki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (lista placówek w całym kraju TUTAJ), która przyjmie zgłoszenie i przekaże je do Oddziału ZUS w Rzeszowie odpowiadającego za wypłaty świadczeń na Ukrainę – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. ZUS wznowi wypłatę emerytury lub renty na nowy rachunek bankowy w Polsce. Pieniądze będą wypłacone od momentu, gdy dana osoba przestała je pobierać.

Potrzebne konto dla seniora? Sprawdź! Najlepsze konto dla seniora. RANKING kont bankowych dla emeryta 2022 [TABELA]

Reklama Reklama wynajmijseniora.pl

Polska emerytura dla seniora na terenie Rumunii, Mołdawii, Słowacji, Czech, Niemiec

Jeśli dana osoba znajdzie się natomiast na terytorium innego państwa, np. Rumunii, Mołdawii, Słowacji, Czech, czy Niemiec, może zgłosić się do odpowiedniej lokalnej instytucji lub kasy ubezpieczeń społecznych i przekazać informację o swoim problemie. Trzeba pamiętać, żeby wskazać, że otrzymywało się emeryturę lub rentę z polskiego ZUS i z powodu wojny nie można jej dalej pobierać. Lokalna instytucja przekaże sprawę do polskiego ZUS, w celu udzielenia pomocy. Można od razu wskazać też nowy numer rachunku bankowego dla ZUS do otrzymywania świadczeń np. w Rumunii lub Mołdawii, Czechach, Słowacji. ZUS skontaktuje się z daną osobą i ustali dalszą wypłatę polskiej emerytury lub renty i wznowi wypłatę emerytury lub renty na nowy rachunek bankowy.

Patronat medialny Targi Książki Vivelo 2024

Informacje w języku ukraińskim na stronie ZUS

Świadczenia rodzinne, ubezpieczenie zdrowotne, świadczenia emerytalne i rentowe

W serwisie na stronie internetowej ZUS-u będą publikowane aktualne treści dotyczące warunków uzyskania: świadczeń rodzinnych, ubezpieczenia zdrowotnego, świadczeń emerytalnych i rentowych. Na stronie internetowej ZUS ukazały się już pierwsze informacje w języku ukraińskim.

Patronat medialny Patronat medialny Łódzkie Senioralia

PUE w języku ukraińskim

Na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS zostanie udostępnione zakładanie profilu PUE w języku ukraińskim.

źródło: Informacja Prasowa ZUS


Jeśli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior  Zapisz się do Newslettera


Zobacz również:

Bojkot towarów. Jak sprawdzić kraj pochodzenia po kodzie kreskowym? [KODY KRESKOWE ROSJI I BIAŁORUSI]

SENIOR NA WOJNIE. Relacja z terenów objętych konfliktem zbrojnym na Ukrainie

Pomoc dla Ukrainy! Lista wiarygodnych zbiórek i akcji

Redakcja
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds