Králíky, miasteczko w Czechach z bogatą historią i turystycznymi atrakcjami
Králíky odwiedzali cesarz i przywódca III Rzeszy, a miasteczko ma swoją długą zapisaną historię.
Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej gazetasenior.pl
Spis Treści
Zacznijmy od obiadu
Opowieści o miasteczku najlepiej snuje się podczas obiadu. Jak przystało na Czechy i miejsce pielgrzymkowe wybór spory. W rynku hotel i restauracja pod Złotym Łabędziem? Oczywiście jak przystało na nazwę miasta, w menu znajdziecie królika. Jest w menu tutaj link jako Králický králík, knedlík, zelí. Jedzenia na króliku nie za dużo, za to smak, jak to na króliku. W restauracji dostaniecie oczywiście wszystkie sztandarowe dania kuchni czeskiej. Zupa czosnkowa, ulubiony przez polskich turystów smażony ser w panierce, piwo bezalkoholowe w butelce — w karcie napojów zapisano jako pivo nealko. Tak więc siedzimy sobie w tym górskim miasteczku i rozkoszujemy się widokiem na niewielki rynek. Młodzież opowiada o atrakcjach w okolicy, a nam jest całkiem dobrze i przyjemnie.
Historia
W Górach Orlickich (cz. Orlické hory, niem. Adlergebirge) ludzie zaczęli się pojawiać w czternastym wieku. Poszukiwali miejsc występowania metali i drogocennych kamieni ozdobnych. Poszukiwaczy nazywano Walonami, Walończykami. A jak już znaleźli skarb, to często go chowali. Mentalność ludzi nie zmieniła się tak bardzo od czasów średniowiecza. W Polsce to czasy króla Łokietka i Kazimierza Wielkiego. Dzielnica śląska za Kazimierza Wielkiego przechodzi pod władanie Karola IV Luksemburskiego. Podpisano „Pokój w Namysłowie”. W 1367 cesarz Karol podarował Čeňkowi z Potštejna zamek Žampach i okoliczne przynależne ziemie. Tak zaczęła się historia Králík. Čeňko to znaczący rycerz w historii Czech. W Potštejnie też jest zamek, który można zwiedzać z przewodnikiem. Wcześniej, za piastowskich czasów zamki na pograniczu czesko-polskim budował Bolko I Surowy. Po przyłączeniu Śląska do dziedzictwa Luksemburgów w ruinach piastowskich zamków chronili się rycerze rabusie.
Miejsce pielgrzymkowe
W latach 1696-1710 pochodzący z Králik, biskup Tobiáš Jan Becker, w pobliżu źródeł leczniczych nad miastem, na Górze Matki Bożej (cz. Hora Matky Boží) zbudował monumentalny kompleks pielgrzymkowy. Teraz tym miejscem zawiadują redemptoryści. Warto tam zajrzeć, chociażby dla obejrzenia kolekcji szopek. Czy źródła lecznicze w dalszym ciągu mają swoje moce, przekonacie się na miejscu? Na pewno spacer po górskich ścieżkach jest zdrowy. Oczywiście obok sanktuarium jest hotel i restauracja. Samymi wzniosłymi aktami nie da się przecież przetrwać.
Śląskie płótna
Kiedy okazało się, że nie opłaca się już poszukiwać drogocennych metali w górach miejscowa ludność z Králik zajęła się wytwarzaniem płótna. Śląskie płótna uchodziły w Europie za towar luksusowy. Życie toczyło się spokojnie od jednego kufla piwa do drugiego. Co jakiś czas zdarzała się kolejna wojna śląska. Bogaci chowali w piwnicach dorobek życia, a biedni ginęli z rozkazu władców. Aż trochę się emocje uspokoiły i nastał wiek węgla i pary. Powstawały miejsca pracy w fabrykach. Zbudowano przędzalnie. Po pierwszej wojnie światowej powstała Czechosłowacja.
Fortyfikacje i atrakcje
Wzdłuż całego grzbietu Gór Orlickich ciągnie się pas fortyfikacji zbudowanych w latach 1936–1938. Są to niewielkie schrony piechoty nazywane rzopiki oraz cztery grupy warowne. Jedna z nich Bouda jest w pobliżu Králik. Można je zwiedzać z przewodnikiem. W okresie zimowym jest schronieniem dla nietoperzy. Stosowany w Czechach pomysł zwiedzania z przewodnikiem jest bardziej edukacyjny i więcej pozostaje w głowach. Pomiędzy Lichkov a Červená Voda jest trasa turystyczna i schronisko Kramářova Chata na Suchym Wierchu. To całkiem niezły spacer po górach, szczególnie w rakietach śnieżnych. Parę kilometrów od Králík jest Dolni Morava ze słynną ścieżką w obłokach.
Muzeum Wojskowe Králíky
Muzeum Wojskowe Králíky można zwiedzać przez cały rok. Ekspozycje muzealne prezentują historię fortyfikacji czechosłowackich z roku 1938. Zwiedzimy tu też wystawę poświęconą bohaterom armii czechosłowackiej i czeskiej od czasów układu monachijskiego do współczesności, zobaczymy kolekcję broni, amunicji i maszyn wojskowych. Na tutejszym poligonie pokazowym odbywają się prezentacje maszyn bojowych i ciężkiego sprzętu wojskowego. W muzeum można także dowiedzieć się, gdzie znajdują się zachowane fragmenty systemu fortyfikacji, zbudowanego przed II wojną światową, czy pomniki Králickiego Obszaru Fortyfikacyjnego.
Twierdza Hůrka
Twierdza artyleryjska Hůrka jest czynna codziennie, oprócz poniedziałków. Należy do najlepiej zachowanych fortyfikacji wojskowych w Czechach. To tu testowano tajną broń nazistów. Z czasem rozpoczęto przebudowę twierdzy na schron przeciwatomowy. Do dziś w podziemiach na głębokości od 20 do 36 m zachowały się korytarze, szyby, stacja uzdatniania wody, magazyny amunicji, stołówka i koszary. Zobaczymy tu wyjątkowe eksponaty, na przykład zachowane pancerne wrota przesuwne i ukośną windę do transportu wózków z amunicją.
Wrocław Główny – Lichkov
Pociąg Kolei Dolnośląskich kursuje na trasie Wrocław Główny Lichkov codziennie. Czas przejazdu to do dwóch i pół godziny. Pierwszy wyjazd lekko po szóstej. Ostatni wyjazd z Lichkova a 21:01. Do Wrocławia dojeżdżamy przed północą. A gdybyście chcieli zaplanować jeżdżenie komunikacją publiczną po Czechach to wszystkie informacje znajdziecie w IDOS.cz https://idos.idnes.cz/vlakyautobusymhdvse/spojeni/?format=html
Małe miasteczko Králíky, w miasteczku żyje około 5 tysięcy mieszkańców, a tyle atrakcji w okolicy.
Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior Zapisz się do Newslettera
- Gobeliny z Branic - 6 października, 2024
- Lwice wybrały samochód - 9 sierpnia, 2024
- Tajemnice udanych wakacji - 3 sierpnia, 2024