Leki 75+ ZMIANY. Nowa, marcowa lista leków refundowanych dla seniorów

Leki 75+ ZMIANY. Nowa, marcowa lista leków refundowanych dla seniorów

Wraz z wejściem w życie nowej listy refundacyjnej od 1 marca 2021 r. seniorzy zyskali bezpłatny dostęp do 105 nowych leków, także na schorzenia, których wcześniej nie obejmowała lista 75 plus. 

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Bezpłatne leki dla seniorów mogą  przepisywać lekarze rodzinni, a od stycznia 2021 r. również specjaliści oraz lekarze i uprawnione pielęgniarki w szpitalach. Na wykazie takich leków znajdują się te stosowane w chorobach przewlekłych, na które najczęściej zapadają starsze osoby.

Nowe schorzenia na liście 75 plus

Na wykaz bezpłatnych leków dla osób powyżej 75 roku życia resort zdrowia wpisał 105 nowych leków, w tym 27 zawierających nieobecne do tej pory na tej liście substancje czynne. Znalazły się na nim leki stosowane m.in. w nietrzymaniu moczu, przewlekłej niewydolności nerek, zakażeniach dróg moczowych, migotaniu przedsionków, nadciśnieniu tętniczym, padaczce, chorobie nowotworowej z zajęciem kości, stwardnieniu rozsianym, jaskrze, zakażeniach grzybiczych i łuszczycy. Do tej pory w obszarze dermatologii oraz problemów grzybiczych  nie było żadnych leków na tej liście, a problemy te są częste w tej grupie wiekowej.

Reklama Reklama wynajmijseniora.pl

Ulga w portfelu

Do leków wpisanych na marcową listę 75 plus pacjenci dopłacali wcześniej od 2,32 zł do 40,10 zł za opakowanie. I choć kwota ta może wydawać się nieduża, to ze względu na to, że liczba leków przyjmowanych po 75 roku życia zwiększa się, zmiany te seniorzy odczują w swoich portfelach. Dostęp do bezpłatnych leków to ogromna ulga dla osób starszych, których często nie stać na wykupienie podstawowych i niezbędnych produktów leczniczych. – Obserwujemy sukcesywne rozszerzanie dostępnych bezpłatnie dla seniorów opcji terapeutycznych, a tym samym dążenie ministra Macieja Miłkowskiego do dostosowania wykazu bezpłatnych leków do rzeczywistych potrzeb najstarszych członków społeczeństwa – mówi Krzysztof Kopeć, prezes PZPPF.

Bezpłatnych leków będzie przybywać

Obecnie lista 75 plus obejmuje 2147 leków.  Znaczną jej część, bo ponad 35% stanowią leki krajowych producentów. W 2019 r. z bezpłatnych leków skorzystało 2,4 mln seniorów, którym wydano  67 mln ich opakowań. W tym roku resort zdrowia ma przeznaczyć na ten cel 953,1 mln zł. Limit dziesięcioletni na lata 2015-2025 zaplanowano na 8,3, mld zł. –  Spodziewamy się dalszego poszerzania seniorom dostępu do bezpłatnych terapii, w tym o nowe postacie farmaceutyczne leków, które już na tej liście się znajdują – mówi Krzysztof Kopeć.

Patronat medialny Targi Książki Vivelo 2024

Więcej o Programie Leki 75+ na stronie internetowej www.75plus.mz.gov.pl

Może Cię zainteresować:

Refundacja dla pacjentów z nietrzymaniem moczu. Kto ma do niej prawo? Zaopatrzenie bez wychodzenia z domu

OTWARCIE SANATORIUM 2021! Sanatorium NFZ 2021 zmiany, obostrzenia i nowe zasady skierowań

 

Redakcja
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds