Liczba π, jedna z ciekawostek matematycznych

Liczba π, jedna z ciekawostek matematycznych

Przy pomocy miarki i koła możesz sprawdzić jaką wartość ma liczba π.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Liczba π za czasów Pitagorasa

Jeśli ludzie posługiwali się kołem w czasach Pitagorasa, to musieli zastanawiać się nad liczbą π. Wprawdzie tak jej nie nazywali, ale stosować musieli. Każdy bednarz, czyli rzemiecha, który robi drewniane denka do beczek, wie, że  na obwodzie beczki należy cyrklem odłożyć sześć razy promień denka i wtedy beczka będzie szczelna. Kołodziej, rzemieślnik budujący koła, także używa cyrkla i odmierza na obwodzie miejsce na 12 szprych. Już nie mówiąc o zegarze, gdzie mamy 12 godzin, na takim ze wskazówkami.

Zatem nic dziwnego, że przez tysiące lat rzemieślnicy nie przejmowali się tym, co po przecinku i faktem niewymierności liczby π. Nie było im to do niczego potrzebne.

Autopromocja Prenumerata indywidualna Gazety Senior

Aż nastał czas myślących Greków

Pan Archimedes zaczął się zastanawiać czy uda się skonstruować takie koło, gdzie relacje pomiędzy długością okręgu a jego średnicą będą liczbą wymierną. Do czego to potrzebne? Dla nas zwykłych śmiertelników do niczego. To rozważania czysto naukowe i poszukiwanie odpowiedzi dla samej przyjemności rozwiązywania naukowego problemu. Zwykli ludzie wiedzą, że koło o średnicy 1 metra ma obwód 3,14 metra, bo to łatwo zmierzyć na przykład krawieckim centymetrem. Zresztą sami możecie wyciąć z tektury krążek o średnicy na przykład 10 centymetrów i sprawdzić, jaka jest długość okręgu.

Reklama Jesienny Rejs Seniora

Zabawy z liczbą π

Teraz już wiecie, jak działa licznik w samochodzie. Tylko skąd samochód wie, jaka jest średnica opony? Ileż to zabawy, z tą liczbą π można wymyślić! Przykłady znajdziecie  tutaj link

Mierzenie krzywych zawsze było skomplikowane. Jednak po głębszym zastanowieniu powstaje pytanie jak to jest, że to, co wydaje się nam wymierne, bo przecież trudno sobie wyobrazić coś bardziej wymiernego od okręgu jest wyrażane przez liczbę niewymierną. Może nasze postrzeganie jest błędne?

Język matematyków

Oczywiście z biegiem czasu matematycy od zastosowań praktycznych przeszli do rozważań teoretycznych. Stworzyli dość precyzyjny i hermetyczny język, by katować biedne dzieci w szkole. Pierwiastek z dwóch to następna taka liczba. Zamiast zastanawiać się, co jest nie tak z tymi liczbami niewymiernymi to przeszli nad tym do porządku dziennego i stwierdzili „one są niewymierne”.

Kopernik

W historii nauki zdarzył się już taki geniusz, co to wyliczył, że Ziemia obiega Słońce. Wprawdzie kanonik Kopernik uważał, że to dzieje się po okręgach, a nie po trajektorii zbliżonej do elipsy, ale sama idea była szokująca. Mało tego. To zaprzeczało naszym obserwacjom. Przecież widzimy, kiedy nie ma chmur na niebie, że słońce wschodzi nad horyzont niekoniecznie na wschodzie tym geograficznym i zachodzi.  Ziemia stoi w miejscu, to Słońce się porusza. Zatem co innego widzimy, a co innego wiemy. To dla wielu spory problem. Szczególne dla językoznawców, bo astronomowie jakoś sobie z tym radzą i mówią „pozorny ruch Słońca”. Kiedy już tak jesteśmy zagłębieni w poranne rozmyślania przy kawie, można sobie zadać pytanie, z jaką szybkością krążymy wokół Słońca, a z jaką wokół czarnej dziury w centrum Drogi Mlecznej. Czy Droga Mleczna krąży wokół czegoś, czy może porusza się jak pocisk z armaty?

A zaczęło się tak niewinnie od tego, że w dniu czternastym marca, który w Ameryce zapisywany jest w formie 3.14, (najpierw miesiąc, później dzień) postanowiono świętować dzień liczby π.

Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior  Zapisz się do Newslettera

Dzień Nauki Polskiej, a 19 lutego w 1473 roku, urodził się Kopernik

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds

Zamów prenumeratę!


This will close in 0 seconds