Magiczny stół, wioska De Hogeweyk i inne ciekawostki.
Choć demencja starcza jest nieuleczalną chorobą, jej postępowanie można spowolnić i tym samym poprawić komfort życia chorego. Warto zobaczyć, jak to zrobili Holendrzy i wziąć z nich przykład.
Jak podaje Polskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera, w Europie żyje 7 mln osób z demencją starczą, a w 2050 roku będzie ich już 15 mln. W Polsce natomiast żyje ponad 300 tys. osób z tą przypadłością. Na demencję starczą chorują przeważnie osoby po 65 r.ż. Objawia się ona obniżoną sprawnością umysłową, co ujawnia się podczas wykonywania codziennych czynności. Chory ma często wahania nastroju, staje się drażliwy i agresywny. Do tego dochodzi utrata pamięci. Charakterystyczne są wędrówki pamięcią do czasów młodości. Chory potrafi kojarzyć odległe czasowo sytuacje i ludzi, jednocześnie mając problem z przypomnieniem sobie niedalekich wydarzeń.
Ze względu na niebezpieczeństwo pozostawienia chorego samego opieka nad osobami z demencją starczą przede wszystkim powinna być stała, a co więcej – podporządkowana konkretnym planom i monitorowana.
Holenderska wioska
Choć rozwiązania stosowane przez Holendrów często zadziwiają, niejednokrotnie udowodnili oni, że są praktyczne. W przypadku postępowania i leczenia osób z demencją starczą Holendrzy również mają swoje rozwiązania, które powinny być inspiracją dla innych krajów. Przykładem jest wioska De Hogeweyk stworzona dla osób z tą przypadłością. Miejscowość stanowi ogromny ośrodek opieki. Są tam sklepy, parki, a nawet teatr. Co więcej, chorzy mieszkają w domu, urządzonym w stylu, w jakim czują się najlepiej. Wszystko po to, aby umożliwić chorym jak najbardziej normalne, godne życie. Seniorzy mogą swobodnie poruszać się po wiosce, spacerować, robić zakupy, bo ta jest w zupełności bezpieczna. Jest tylko jedno, strzeżone wyjście. Chorzy w wiosce dużo się ruszają, a co za tym idzie – dłużej zachowują dobrą kondycję. Kluczem do utrzymania wysokiego komfortu życia jest wysoki poziom aktywności fizycznej.
Interaktywny stół
Zespół holenderskich lekarzy opiekujących się osobami cierpiącymi na demencję starczą dowiódł, że 90 proc. pacjentów przebywających w domach opieki nie podejmuje aktywności fizycznej przez większość dnia.
Badacze dowiedli też, że w terapii osób z demencją starczą istotną rolę odgrywają sprzęty, które zawierają świecące i ruchome elementy. Dostrzegli oni, że elementy te stymulują aktywność fizyczną u pacjentów. Jeszcze większy wpływ na zachęcenie pacjentów do podjęcia wysiłku mają sygnały dźwiękowe i muzyka. Dlatego w rehabilitacji osób cierpiących na demencję starczą dobrze sprawdzają się urządzenia multimedialne, takie jak stół interaktywny, które stymulują pacjentów intelektualnie i sprawiają, że są oni bardziej aktywni. – Stół interaktywny to gra dla osób z umiarkowaną lub ciężką demencją. Urządzenie motywuje chorych do uczestniczenia w aktywności fizycznej i społecznej. Liczne gry, składające się z interaktywnych animacji świetlnych, które reagują na ruchy dłoni i ręki, są rzutowane na stole. Sprzęt działa także na zmysł słuchu, reagując na postępy użytkownika – mówi Maciej Mazurkiewicz, prezes zarządu firmy Funtronic, produkującej stół interaktywny Magiczny Dywan. Tego typu sprzęt jest także dostępny w Polsce. Co więcej, to polski producent jest jego największym dystrybutorem do krajów europejskich, w tym także Holandii.
Chociaż działania rehabilitacyjne nie odmłodzą i nie uzdrowią chorego, to jeśli będą prowadzone stale i konsekwentnie, mogą przynieść postępy w leczeniu. Chory powinien pozostać aktywny tak długo, jak to możliwe. Trzeba otoczyć go odpowiednią opieką i stworzyć mu przyjazne środowisko do codziennego życia, aby zminimalizować jego cierpienie.
- Jubileuszowa Inauguracja XV Wrocławskich Dni Seniora! [PLAN WYDARZEŃ] - 5 września, 2024
- Gazeta Senior” wrzesień 2024 [09/2024] Sprawdź, co w numerze! - 4 września, 2024
- Nowe SKRZYDŁA na Instagramie: silver-influencerzy inspirują i wyznaczają trendy - 27 sierpnia, 2024