Magiczny stół, wioska De Hogeweyk i inne ciekawostki.

Choć demencja starcza jest nieuleczalną chorobą, jej postępowanie można spowolnić i tym samym poprawić komfort życia chorego. Warto zobaczyć, jak to zrobili Holendrzy i wziąć z nich przykład.

Jak podaje Polskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera, w Europie żyje 7 mln osób z demencją starczą, a w 2050 roku będzie ich już 15 mln. W Polsce natomiast żyje ponad 300 tys. osób z tą przypadłością. Na demencję starczą chorują przeważnie osoby po 65 r.ż. Objawia się ona obniżoną sprawnością umysłową, co ujawnia się podczas wykonywania codziennych czynności. Chory ma często wahania nastroju, staje się drażliwy i agresywny. Do tego dochodzi utrata pamięci. Charakterystyczne są wędrówki pamięcią do czasów młodości. Chory potrafi kojarzyć odległe czasowo sytuacje i ludzi, jednocześnie mając problem z przypomnieniem sobie niedalekich wydarzeń.

Ze względu na niebezpieczeństwo pozostawienia chorego samego opieka nad osobami z demencją starczą przede wszystkim powinna być stała, a co więcej – podporządkowana konkretnym planom i monitorowana.

Holenderska wioska

Choć rozwiązania stosowane przez Holendrów często zadziwiają, niejednokrotnie udowodnili oni, że są praktyczne. W przypadku postępowania i leczenia osób z demencją starczą Holendrzy również mają swoje rozwiązania, które powinny być inspiracją dla innych krajów. Przykładem jest wioska De Hogeweyk stworzona dla osób z tą przypadłością. Miejscowość stanowi ogromny ośrodek opieki. Są tam sklepy, parki, a nawet teatr. Co więcej, chorzy mieszkają w domu, urządzonym w stylu, w jakim czują się najlepiej. Wszystko po to, aby umożliwić chorym jak najbardziej normalne, godne życie. Seniorzy mogą swobodnie poruszać się po wiosce, spacerować, robić zakupy, bo ta jest w zupełności bezpieczna. Jest tylko jedno, strzeżone wyjście. Chorzy w wiosce dużo się ruszają, a co za tym idzie – dłużej zachowują dobrą kondycję. Kluczem do utrzymania wysokiego komfortu życia jest wysoki poziom aktywności fizycznej.

Interaktywny stół

Funtronic_Magiczny Dywan_rehabilitacja osob starszych (1)

Zespół holenderskich lekarzy opiekujących się osobami cierpiącymi na demencję starczą dowiódł, że 90 proc. pacjentów przebywających w domach opieki nie podejmuje aktywności fizycznej przez większość dnia.
Badacze dowiedli też, że w terapii osób z demencją starczą istotną rolę odgrywają sprzęty, które zawierają świecące i ruchome elementy. Dostrzegli oni, że elementy te stymulują aktywność fizyczną u pacjentów. Jeszcze większy wpływ na zachęcenie pacjentów do podjęcia wysiłku mają sygnały dźwiękowe i muzyka. Dlatego w rehabilitacji osób cierpiących na demencję starczą dobrze sprawdzają się urządzenia multimedialne, takie jak stół interaktywny, które stymulują pacjentów intelektualnie i sprawiają, że są oni bardziej aktywni. – Stół interaktywny to gra dla osób z umiarkowaną lub ciężką demencją. Urządzenie motywuje chorych do uczestniczenia w aktywności fizycznej i społecznej. Liczne gry, składające się z interaktywnych animacji świetlnych, które reagują na ruchy dłoni i ręki, są rzutowane na stole. Sprzęt działa także na zmysł słuchu, reagując na postępy użytkownika – mówi Maciej Mazurkiewicz, prezes zarządu firmy Funtronic, produkującej stół interaktywny Magiczny Dywan. Tego typu sprzęt jest także dostępny w Polsce. Co więcej, to polski producent jest jego największym dystrybutorem do krajów europejskich, w tym także Holandii.
Chociaż działania rehabilitacyjne nie odmłodzą i nie uzdrowią chorego, to jeśli będą prowadzone stale i konsekwentnie, mogą przynieść postępy w leczeniu. Chory powinien pozostać aktywny tak długo, jak to możliwe. Trzeba otoczyć go odpowiednią opieką i stworzyć mu przyjazne środowisko do codziennego życia, aby zminimalizować jego cierpienie.

Funtronic_Magiczny Dywan_rehabilitacja osob starszych (3)

Redakcja
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds