Mimozami jesień się zaczyna

Mimozami jesień się zaczyna

Mimozami określa się takie byty trochę wstydliwe, trochę nieśmiałe.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Wiecie jak wygląda ta mimoza z piosenki?

Czesław Niemen wylansował modę na tę piosenkę. Zapadała głęboko  w duszę nastolatkom w latach siedemdziesiątych. Charakterystyczny głos Niemena, świetna muzyka Marka Sarta i wybitnie poetycki wiersz Juliana Tuwima. Z tej składanki powstało wspaniałe dziełko, które nie straciło na aktualności do dzisiaj. Dalej z przyjemnością słuchamy tej piosenki w różnych wykonaniach. Jednak to „niemenowe” pozostaje niedościgłym wzorem. Jeśli lubicie sobie powspominać to tutaj link znajdziecie ten utwór.

Reklama Reklama wynajmijseniora.pl

Wspomnienie

Julian Tuwim utwór „Wspomnienie” zamieścił w tomiku wierszy Siódma jesień wydanym w 1922 roku. Tak, to właśnie 100 lat minęło od wydania tej książeczki. Może jacyś historycy literatury wiedzą, czy tomik liczący zaledwie 76 stron cieszył się dużą popularnością. Pierwsze wydanie to troszkę ponad trzy tysiące egzemplarzy i sześć bibliofilskich wydanych na papierze czerpanym. Większość społeczeństwa polskiego w tamtych czasach nie potrafiła czytać. Na dodatek szkoda im było pieniędzy na poezję. Teraz też wielu skąpi i książek nie kupuje. A podobno analfabetyzmu w Polsce nie ma. Może dlatego powstał slogan „czytać ze zrozumieniem”? Czyżby społeczeństwo czytało, ale nie rozumiało, co czyta?

Reklama Reklama SU Bałtyk

Mimozami

Mimozami określane są takie piękne byty trochę nieśmiałe, bardzo delikatne, płci odmiennej. Bardzo trzeba uważać na słowa wypowiadane do mimozy. Można niechcący wywołać rumieniec, albo co gorsza łzy. I jest ci później przykro i głupio. Delikatne dotknięcie mimozy powoduje, że jej listki chowają się i chronią. Zwykle po pół godziny już wszystko wraca do normy i roślina w pełni cieszy się słońcem. Ludzie są bardziej delikatni i urazy w psyche zostają na dłużej. Uważajcie z mimozami.

Reklama Reklama PolisyTravel

Gdzie rosną

Mimozy w naturze zobaczycie w Ameryce Południowej i na wyspach Oceanu Spokojnego. Jednak ludzie lubią sprowadzać rośliny egzotyczne i dlatego także na Morzem Śródziemnym zobaczycie kępy krzaczastych kłujących mimoz.

Podobno już Grecy zastanawiali się nad tym, czy mimoza wstydliwa to roślina czy zwierzę. Tam gdzie prowadzona jest hodowla zwierząt mimozy są wycinane i niszczone ze względu na kolce i dość inwazyjne zachowania.

Mimoza ma drobne pierzaste listki, liliowo różowe kulki kwiatów kołyszące się na wątłych łodygach. Jednak to listki wzbudzają zainteresowanie. Wystarczy lekkie dotknięcie i już składają się pierzaste listki. Przy mocniejszym dotyku zachodzi mocniejsza reakcja. Dotknięte liście dają sygnał kolejnym, łodygi wiotczeją i cała roślina kuli się i zwisa jakby była zwiędła.

Nie każda mimoza

mimozami

na wakacjach nad Morzem Śródziemnym spotkacie się z różnymi mimozami, fot.© Jerzy Dudzik

Roślin, które wyglądem przypominają mimozy, ale nimi nie są, jest trochę na świecie. Listki jak mimoza, kwiaty spore to albicja jedwabista (Albizia julibrissin). Pochodzi z Azji. I należy do bobowatych, a nie mimozowatych.  Mówią też o niej mimoza perska.

Polska mimoza

Mimozami jesień się zaczyna. W Polsce mimozą nazywana jest kwitnąca jesienią na żółto nawłoć kanadyjska. To chwast i na dodatek niebezpieczny. Rośnie praktycznie wszędzie i niszczy rodzime gatunki. Szybki wzrost wiosną powoduje, że nawet małe krzewinki przegrywają w dostępie do światła. Tam gdzie nawłoć tam nie ma bioróżnorodności. Wprawdzie pszczoły miododajne pobierają nektar z nawłoci, ale inni zapylacze jak motyle dzienne, bzygowate, pszczoły ziemne unikają kontaktu z tą rośliną. Spada populacja zapylaczy i bioróżnorodność. Tak to czasami z mimozami bywa, niby wstydliwa i nieśmiała a dewastuje i niszczy.

Wiersz Wspomnienie

Znawcy tematu uważają , że Julian Tuwim właśnie o tej polskiej mimozie napisał w wierszu o dziewczynie. Bo przecież nic tak nie przyspiesza tętna jak wspomnienia o młodzieńczych emocjach związanych z płcią odmienną. Te pełne ukradkowych spojrzeń chwile, kiedy nie wiadomo jak się zachować. I motyle w brzuchu. Czy poeta a później Czesław Niemen też przeżywali takie rozterki sprawdźcie słuchając muzyki i czytając wiersze.

A może wybierzecie się na jesienny spacer ,by sprawdzić, czy gdzie w pobliżu chwast – mimoza nie dewastuje naszej rodzimej łąki?

Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior  Zapisz się do Newslettera

O szkle użytkowym z czasów PRL. Może masz gdzieś takie zabytki?

Wystawa taniego szkła użytkowego z czasów PRL w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

Latest posts by Jerzy Dudzik (see all)
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds