Moja inflacja. Też sobie sprawdź

Moja inflacja. Też sobie sprawdź

Co mnie obchodzi inflacja, którą ogłasza urząd statystyczny. Dla mnie ważne jest, ile ja mam mniej.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Moja własna inflacja

Dla mniej zorientowanych inflacja to nic innego jak spadek wartości, mniejsza siła nabywcza twoich pieniędzy. Oczywiście można sobie ją sobie samemu wyliczyć. Jest to szczególnie przydatne na emeryturze. Teoretycznie emeryci dostają rokrocznie jakieś tam podwyżki, które miały im zrekompensować wzrost cen. Jednak sami wiecie, jak to jest. Miało być, a wyszło jak zawsze. Każdy z emerytów może sobie wyliczyć, ile wynosi w jego przypadku inflacja.

Reklama Reklama wynajmijseniora.pl

Jak to zrobić?

inflacja

podrożało? fot. © Jerzy Dudzik

Na emeryturze wydatki właściwie są takie same. Jemy bez większych ekscesów, na ubrania nie wydajemy znaczących kwot, czynsze i abonamenty też bez szaleństw. Wystarczy sprawdzić, ile wydaliśmy dwa lata temu, rok temu i wyjdzie ci procent inflacji. Porównasz to z otrzymaną podwyżką emerytury z ZUS i będziesz wiedział, ile jesteś w plecy. Innym sposobem, choć niewielu emerytów tak przelicza, jest ilość odłożonych w ciągu roku oszczędności, lub kupionych złotych monet. Dwie uncje złota rocznie to dobry wynik.

Jeśli udało się odłożyć

Pamiętaj, żaden z nas emerytów nie ma sposobu, żeby ochronić swoje pieniądze przed utratą wartości. Inflację kreuje Narodowy Bank Polski. Czasy kiedy za inflację odpowiadały warunki atmosferyczne, klęski żywiołowe i inne nieszczęścia dawno minęły. W naszej części Europy przy swobodnym przepływie towarów i usług nie może być tak, że inflacja w Niemczech jest na poziomie 2%, a w Polsce wynosi 5%. Za różnicę w poziomie inflacji odpowiadają politycy.

Ten rok zapowiada się gorzej

Różne banki i instytucje śledzą, ile ludzie wydali, a ile odłożyli na konto. Tutaj  przeczytacie, ile pieniędzy trzymają w bankach rodacy. Jak GUS oblicza inflację znajdziecie tutaj  .

inflacja

złoty traci do euro

Bez zaskoczenia

Nie ma się co dziwić tym, co zarządzają finansami państwa, że starają się do minimum ograniczyć podwyżki emerytur. Przecież te miliony ludzi na emeryturze to wydatki miliardów złotych. Więc jak każdemu z nich zabierzemy tak ze 100 złotych, to w skali kraju już jest miliard oszczędności miesięcznie. Przez rok to 12 miliardów złotych. Za te pieniądze można kupić sporo czołgów albo myśliwców. Będą mieli generałowie czym się bawić.

Stary portfel

Starego emeryta już mnie interesują problemy bogatych, którzy chcą kupować czołgi. Emeryt raczej myśli o spokoju, i codziennych niezbyt skomplikowanych czynnościach. Jedzenie, wizyta u lekarza, opłacenie rachunków. Im dłużej pobierasz emeryturę, tym coraz trudniej starcza na wydatki. Skoro płaca minimalna rośnie o 200, a emeryt dostał 50 złotych, to nic dziwnego. Te widełki po 16 latach pobierania emerytury rozejdą się tragicznie. Najniższa płaca będzie wtedy o 3200 złotych wyższa, a emerytura wzroście zaledwie o 800 złotych. Ciekawe, ile będą wtedy pobierali posłowie diety?

Moja inflacja

Mnie wyszło, że wydatki rok do roku wzrosły o 2158 złotych. Tymczasem podwyżki dostałem 840 złotych, a i jeszcze tę 13 emeryturę niecały tysiąc. No cóż, przetrwam, byle zdrowie dopisało.

Może Cię zainteresować:

PRACA DLA SENIORA. Kto zatrudnia seniorów, gdzie szukać ofert pracy, ile może dorobić emeryt?

Epidemia wpływa na wysokość przyszłych emerytur. TABLICE trwania życia GUS

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds