„Mów o sobie, tylko o sobie”. Różewicz we Wrocławiu

„Mów o sobie, tylko o sobie”. Różewicz we Wrocławiu

W Centrum Sztuk Performatywnych „Piekarnia” premiera „Mów o sobie, tylko o sobie” w reżyserii Darii Kopiec.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Reżyser

Daria Kopiec tej jesieni jest bardzo aktywna we Wrocławiu. We Wrocławskim Teatrze Współczesnym na 5 października zaplanowane jest  czytanie performatywne „Kartoteki” Różewicza w jej reżyserii. Ale wydarzeniem dla teatromanów jest niewątpliwie produkcja w Centrum Sztuk Performatywnych „Piekarnia”. To właśnie w tej przestrzeni reżyserka postanowiła wystawić pantomimę zainspirowana opowiadaniem „Grzech” Tadeusza Różewicza. Performans, to chyba odpowiednie słowo dla wyrażenia tego, co zobaczą widzowie. Popatrzymy sobie na codzienne czynności wykonywane w wielu mieszkaniach. Tylko zamiast słów zobaczymy wyraziste gesty aktorów wrocławskiej pantomimy. Warstwa dźwięku w przedstawieniu jest obecna. Za dźwięki odpowiada żeńskie trio muzyczne, które rewelacyjnie wspomaga gesty mimów. Potraficie to sobie wyobrazić? Nie? To wybierzcie się na przedstawienie. Robi wrażenie.

Reklama Reklama PolisyTravel

Opowiadanie „Grzech”

Mów o sobie

kadr z „Mów o sobie, tylko o sobie”, fot.© Jerzy Dudzik

Bardzo osobiste wspomnienia Tadeusza Różewicza są opisane w opowiadaniu „Grzech”. Dzieciństwo i pokusy z dzieciństwa, które przetrwały we wspomnieniach. Każdy ma jakieś wspomnienia z dzieciństwa, takie skrycie schowane. Szczerość w ocenianiu samego siebie, są tym, co poruszyło realizatorów przedstawieni i skłoniło do poszukiwań artystycznych. Jeśli macie ochotę, to tutaj znajdziecie tekst.

Reklama Reklama SU Bałtyk

„Mów o sobie, tylko o sobie”

Tytuł przedstawienia ma skłonić widzów do otworzenia się na siebie. To, że aktorzy na scenie wcielają się różne postacie, wcale nie znaczy, że w życiu codziennym w relacjach miedzy sobą w rodzinie mamy też odgrywać jakieś role. Sztuczność, zakłamanie, podwójne życie muszą negatywnie wpływać na wzajemne relacje w rodzinie. Warto o tym pamiętać, a jeszcze ważniejsze, by ze sobą o tym rozmawiać. Wprawdzie jak cię widzą, tak cię piszą, ale równie ważny jest przekaz werbalny. Przecież słowami przekazujemy informacje te najważniejsze i stanach emocjonalnych. To słowa niosą przekaz. Wiedzą o tym politycy, którzy na mamią obietnicami bez pokrycia.

Przedstawienie „Mów o sobie, tylko o sobie” powstało w koprodukcji z Instytutem Grotowskiego we Wrocławiu w ramach obchodów Roku Różewicza we Wrocławiu.

Premiera „Mów o sobie, tylko o sobie” – 17 września o godz. 19:00 w Centrum Sztuk Performatywnych Piekarnia (ul. Księcia Witolda 62). Kolejne przedstawienia 18 i 19 września br.

Bilety można kupić  tutaj na stronie teatru.

Pamiętacie, zaczyna się Jazz nad Odrą!

Jeszcze więcej Jazzu nad Odrą

Latest posts by Jerzy Dudzik (see all)
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds