„Mów o sobie, tylko o sobie”. Różewicz we Wrocławiu

„Mów o sobie, tylko o sobie”. Różewicz we Wrocławiu

W Centrum Sztuk Performatywnych „Piekarnia” premiera „Mów o sobie, tylko o sobie” w reżyserii Darii Kopiec.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Reżyser

Daria Kopiec tej jesieni jest bardzo aktywna we Wrocławiu. We Wrocławskim Teatrze Współczesnym na 5 października zaplanowane jest  czytanie performatywne „Kartoteki” Różewicza w jej reżyserii. Ale wydarzeniem dla teatromanów jest niewątpliwie produkcja w Centrum Sztuk Performatywnych „Piekarnia”. To właśnie w tej przestrzeni reżyserka postanowiła wystawić pantomimę zainspirowana opowiadaniem „Grzech” Tadeusza Różewicza. Performans, to chyba odpowiednie słowo dla wyrażenia tego, co zobaczą widzowie. Popatrzymy sobie na codzienne czynności wykonywane w wielu mieszkaniach. Tylko zamiast słów zobaczymy wyraziste gesty aktorów wrocławskiej pantomimy. Warstwa dźwięku w przedstawieniu jest obecna. Za dźwięki odpowiada żeńskie trio muzyczne, które rewelacyjnie wspomaga gesty mimów. Potraficie to sobie wyobrazić? Nie? To wybierzcie się na przedstawienie. Robi wrażenie.

Opowiadanie „Grzech”

Mów o sobie

kadr z „Mów o sobie, tylko o sobie”, fot.© Jerzy Dudzik

Bardzo osobiste wspomnienia Tadeusza Różewicza są opisane w opowiadaniu „Grzech”. Dzieciństwo i pokusy z dzieciństwa, które przetrwały we wspomnieniach. Każdy ma jakieś wspomnienia z dzieciństwa, takie skrycie schowane. Szczerość w ocenianiu samego siebie, są tym, co poruszyło realizatorów przedstawieni i skłoniło do poszukiwań artystycznych. Jeśli macie ochotę, to tutaj znajdziecie tekst.

„Mów o sobie, tylko o sobie”

Tytuł przedstawienia ma skłonić widzów do otworzenia się na siebie. To, że aktorzy na scenie wcielają się różne postacie, wcale nie znaczy, że w życiu codziennym w relacjach miedzy sobą w rodzinie mamy też odgrywać jakieś role. Sztuczność, zakłamanie, podwójne życie muszą negatywnie wpływać na wzajemne relacje w rodzinie. Warto o tym pamiętać, a jeszcze ważniejsze, by ze sobą o tym rozmawiać. Wprawdzie jak cię widzą, tak cię piszą, ale równie ważny jest przekaz werbalny. Przecież słowami przekazujemy informacje te najważniejsze i stanach emocjonalnych. To słowa niosą przekaz. Wiedzą o tym politycy, którzy na mamią obietnicami bez pokrycia.

Przedstawienie „Mów o sobie, tylko o sobie” powstało w koprodukcji z Instytutem Grotowskiego we Wrocławiu w ramach obchodów Roku Różewicza we Wrocławiu.

Premiera „Mów o sobie, tylko o sobie” – 17 września o godz. 19:00 w Centrum Sztuk Performatywnych Piekarnia (ul. Księcia Witolda 62). Kolejne przedstawienia 18 i 19 września br.

Bilety można kupić  tutaj na stronie teatru.

Pamiętacie, zaczyna się Jazz nad Odrą!

Jeszcze więcej Jazzu nad Odrą

Kategorie
Udostępnij