Muzeum Narodowe we Wrocławiu udostępniło nową funkcję na swoim portalu [Muzeum Cyfrowe]

Muzeum Narodowe we Wrocławiu udostępniło nową funkcję na swoim portalu [Muzeum Cyfrowe]

Muzeum Cyfrowe to sfotografowany i opatrzony komentarzem wybór około 9500 zabytków z ponad 200 tysięcy obiektów, które chroni dla przyszłych pokoleń ta muzealna placówka.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Gigantyczna praca

Blisko 9500 zabytków pochodzących ze wszystkich działów muzealnych znalazło się w kolekcji Muzeum Cyfrowego uruchomionego przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu. Przygotowanie strony, zdjęcia w wysokiej rozdzielczości i opisy jak z katalogu wymagały ogromnej pracy. Celem projektu jest promocja i popularyzacja zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Kiedy wybieramy się do muzeum, nie zawsze zabieramy ze sobą katalog. Czytanie opisów pod oglądanymi zabytkami także może być nużące w trakcie zwiedzania. Co innego w domu. Tutaj mamy możliwość przeczytania opisów i lepszego zrozumienia, dlaczego akurat ten eksponat muzealny jest wyjątkowy.

Patronat medialny Patronat medialny Senioralni Poznań

Opisy eksponatów lepsze niż w encyklopedii

Każdy z prezentowanych obiektów zawiera opis i fotografie, wielu towarzyszą materiały multimedialne (filmy) i audiodeskrypcje. Użytkownicy będą mogli korzystać z różnych funkcjonalności pomocnych w eksploracji udostępnionych zbiorów, m.in. zapisywać polubione muzealia w serwisie „Moje Muzeum”; pobierać wizerunki, jeśli prawa do obiektów nie są zastrzeżone; przeszukiwać zbiory, formułując zaawansowane zapytania; przeglądać indeks twórców, których prace zostały udostępnione.

Prezentacji zbiorów w obrębie poszczególnych kolekcji związanych z rodzajem muzealiów będą towarzyszyły kolekcje tematyczne, proponujące użytkownikowi poznawanie dzieł sztuki w polecanym kontekście albo szczególnych zespołów muzealiów, takich jak np. Skarb Średzki, kolekcja dzieł Magdaleny Abakanowicz, czy Michaela Leopolda Willmanna.

Zdjęcia muzealnych eksponatów w Internecie

Muzeum Cyfrowe

w zimowej szacie, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, fot.© Jerzy Dudzik 

Strona Muzeum Cyfrowego  tutaj link jest przyjazna dla interesujących się zbiorami wrocławskiego muzeum. „To dla nas historyczny moment. Stajemy się jeszcze bardziej dostępni, bardziej otwarci i skomunikowani z naszymi odbiorcami. I to zarówno specjalistami, zainteresowanymi merytoryczną zawartością naszej kolekcji, jak i zwykłymi miłośnikami sztuki” – mówi Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

„Nadrabiamy pewną zaległość, mając świadomość, że dzisiaj bez takiej formy udostępniania zbiorów nie da się normalnie funkcjonować. Jest to projekt przyszłościowy, który będzie konsekwentnie rozwijany, doskonalony i rozbudowywany. Sukcesywnie będziemy powiększać nasz cyfrowy katalog, aby wiedza o tym, jak bogate, różnorodne i wartościowe są zbiory Muzeum Narodowego we Wrocławiu systematycznie wzrastała i stawała się coraz bardziej powszechna”.
Trzeba jednak pamiętać, ze zarówno zdjęcia jak i wizerunek samych eksponatów może podlegać ochronie prawa autorskiego. Przeczytajcie w regulaminie tutaj link, co możecie robić ze ściągniętymi plikami.

Jesienna promocja

Muzeum Narodowe we Wrocławiu istnieje już 75 lat. To okazja, by pochwalić się swoimi osiągnięciami i zachęcić zwiedzających do licznego uczestnictwa. Zatem promocyjne ceny biletów.

Osoby, które kupią do 30 grudnia bilet do Muzeum „Panorama Racławicka” będą mogły obejrzeć za darmo zarówno wystawy stałe jak i czasowe w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, Pawilonie Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej i Muzeum Etnograficznym. Dodatkowo w tym terminie wprowadzamy specjalną cenę biletu dla studentów.

Studenci studiujący na uczelniach Dolnego Śląska od 10 listopada do 30 grudnia 2023 roku będą mogli kupić bilet do Muzeum „Panorama Racławicka” za 20 zł.

Czas kupowania prezentów

Muzealne gadżety, vouchery i wydawnictwa mogą być ciekawym i innym prezentem. Warto zajrzeć przy okazji wizyty w muzeum do muzealnej księgarni. Można też umówić się ze znajomymi na kawę. W soboty wstęp na wystawy stałe jest darmowy. Nie wszyscy wiedzą, że przy muzeum działa Stowarzyszenie Przyjaciół Muzeum Narodowego we Wrocławiu. To sposób na spędzanie czasu wśród ludzi zajmujących się sztukami pięknymi. Roczna składka członkowska to zaledwie 150 złotych. I pławisz się w sztuce do woli.

Wspólne wycieczki i rozmowy o sztuce to wspaniałe hobby na emeryturze. A może z czasem, kiedy już poznasz większość zbioru Muzeum Narodowego we Wrocławiu, znajdziesz sobie ulubione dzieło i będziesz kontemplować godzinami jeden obiekt? Sztuki piękne czasami potrafią wywoływać ogromne emocje.

 Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior   Zapisz się do Newslettera

Aleksander hrabia Fredro [Wystawa w Ossolineum]

 

Latest posts by Jerzy Dudzik (see all)
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds